Nauczyciel Roku 2023 wybrany Uczy historii ale działa też w wolontariacie Podczas wystąpienia

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nauczyciel Roku 2023 wybrany Uczy historii ale działa też w wolontariacie Podczas wystąpienia

We wczesnym październiku ogłoszono wyniki 21. edycji konkursu na Nauczyciela Roku. Zostałem uhonorowany tym prestiżowym tytułem. Nazywam się Radosław Potrac i pracuję w jednej z warszawskich szkół podstawowych. Moją specjalnością jest nauczanie historii i wychowania do życia w rodzinie, ale od jakiegoś czasu angażuję się także jako wolontariusz. Moje przemówienie podczas ceremonii było niezapomniane. Poznaj mnie trochę lepiej jako Nauczyciela Roku 2023.

Nauczyciel Roku 2023 pracuje w warszawskiej podstawówce

Mam zaszczyt być Nauczycielem Roku 2023. Pracuję w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30, która nosi imię Powstańców 1863 r. w Warszawie. Codziennie uczę historii i wychowania do życia w rodzinie, ale także pełnię rolę nauczyciela wspomagającego. Mam wykształcenie pedagogiczne z zakresu pedagogiki specjalnej, ale z czasem rozwinąłem także wiele innych pasji, takich jak historia, turystyka czy gwara warszawska.

Poza swoimi obowiązkami nauczyciela, jestem również redaktorem naczelnym szkolnego pisma „Śrubowkręt”, które działa na poziomie profesjonalnym i zostało nawet nagrodzone. Daje to uczniom platformę do wyrażania swoich opinii, z szacunkiem dla poglądów innych ludzi.

Jak sam przyznam, wiele zawdzięczam harcerstwu, które miało duży wpływ na moje życie. Zacząłem jako zuch, aż doszedłem do Kwatery Głównej Związku Harcerstwa Polskiego. Już 20 lat temu założyłem w szkole koło turystyczne Dreptaki, które przewinęło się przez te lata przez nasze progi nawet kilkanaście tysięcy uczniów. Jednym z moich największych osiągnięć jest opracowanie specjalnej trasy wycieczkowej śladami Janusza Korczaka w Warszawie. Współpracowałem między innymi z centrami Holokaustu i muzeami żydowskimi w Nowym Jorku, Melbourne i Johannesburgu, dzięki czemu do Polski przyjechali wychowankowie tego legendarnego pedagoga.

Miałem też wiele akcji wolontariackich na swoim koncie. Pomagałem aktywnie uchodźcom z Ukrainy po wybuchu wojny. Pracowałem na Dworcu Wschodnim w Warszawie, gdzie zorganizowaliśmy z przyjaciółmi ciepłe posiłki i inne potrzebne rzeczy. Źródło zdjęcia: portal Głos Nauczycielski

Przeczytaj więcej artykułów  Mierć łóżeczkowa Czy spanie z dzieckiem jest niebezpieczne

Ważne słowa wypowiedziane podczas wystąpienia

Podczas mojego wystąpienia podkreśliłem, że edukacja to droga. Szkoła powinna być otwartym miejscem, gdzie znajduje się miejsce dla organizacji pozarządowych, sąsiadów i bibliotek. Moim zdaniem wspólnotę szkolną powinna tworzyć przede wszystkim ludzie – uczniowie, rodzice i nauczyciele, a nie tylko sztywne reguły i programy.

  • Dodatki dla nauczycieli w roku szkolnym 2023/2024. Jeden wzrośnie aż o 100%, a drugi to specjalna niespodzianka
  • Ile kosztuje Szkoła w Chmurze? Zastrzeżona liczba uczniów i obniżona subwencja. Placówka liczy na wsparcie
  • Godziny dyrektorskie. Uczniowie i rodzice obawiają się dodatkowych lekcji. Czy zajęcia są obowiązkowe?

Dodaj komentarz