Nauka zdalna a dodatkowy zasiłek opiekuńczy – znów nie wszyscy rodzice będą mogli z niego

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nauka zdalna a dodatkowy zasiłek opiekuńczy - znów nie wszyscy rodzice będą mogli z niego

W Polsce znowu jesteśmy zamykani! Minister zdrowia, Adam Niedzielski, ogłosił, że od 20 marca w całym kraju wprowadzane są bardziej rygorystyczne ograniczenia. Jednym z nich jest pozostawanie w domu dzieci z klas I-III, które do tej pory uczyły się stacjonarnie lub w hybrydowym trybie. Czy rodzice znowu będą mogli ubiegać się o zasiłek opiekuńczy?

Jednym z głównych powodów wprowadzenia tych nowych ograniczeń na terenie całej Polski, jak podało Ministerstwo Zdrowia, jest szybkie rozprzestrzenianie się brytyjskiej mutacji koronawirusa, która już odpowiada za 52% zakażeń w kraju. Największą liczbę codziennych zakażeń odnotowuje się w województwach mazowieckim, śląskim, małopolskim i wielkopolskim.

Aby ograniczyć społeczną mobilność, która odgrywa kluczową rolę w walce z koronawirusem, Ministerstwo Zdrowia we współpracy z ekspertami zdecydowało się na wprowadzenie całkowitego lockdownu od 20 marca.

Nauka zdalna a zasiłek opiekuńczy?

Z powodu powrotu do nauki zdalnej rodzice znów będą musieli wziąć zwolnienie, aby zapewnić dzieciom opiekę w domu. Czy będą nadal przysługiwały zasiłki opiekuńcze? Tak, ale istnieje kontrowersyjna zasada, że przysługują one jedynie rodzicom dzieci do 8 lat.

Kolejnym warunkiem jest posiadanie ważnego ubezpieczenia rodzica. Oznacza to, że świadczenie będzie przyznane tylko tym, którzy opłacali składkę chorobową w ZUS.

Nauka zdalna na terenie całego kraju! Co jeszcze?

Od poniedziałku, 22 marca, dzieci, które do tej pory uczyły się stacjonarnie lub w trybie hybrydowym, nie pojawią się już w szkołach. To dotyczy także województw objętych wcześniejszymi ograniczeniami.

  • hotele (z wyjątkiem hoteli robotniczych i tych dostępnych w ramach podróży służbowych)
  • galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i budowlanych, usług fryzjerskich, optycznych, bankowych)
  • kina
  • teatry i muzea
  • salony odchudzające
  • kasyna
  • baseny
  • sauny, solaria, siłownie i kluby fitness
  • stoki narciarskie
  • obiekty sportowe (wyjątek stanowią potrzeby sportu zawodowego)
Przeczytaj więcej artykułów  Pierwszy dzień jesieni 2023 Kiedy zaczyna się kalendarzowa i astronomiczna jesień

Obostrzenia będą obowiązywać do 9 kwietnia.

Obostrzenia będą obowiązywać do 9 kwietnia.

Dodaj komentarz