Nauka zdalna po 9 stycznia zostanie przedłużona Wszystkie scenariusze są możliwe

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nauka zdalna po 9 stycznia zostanie przedłużona Wszystkie scenariusze są możliwe

Na początku grudnia zostałem zaskoczony ogłoszeniem przez Ministerstwo Zdrowia o przeniesieniu nauczania do trybu zdalnego. Od poniedziałku 20 grudnia wszyscy uczniowie podstawówek i gimnazjów mają lekcje online. Początkowo mówiono, że to tylko tymczasowe rozwiązanie, ale teraz istnieje możliwość, że nauka zdalna po 9 stycznia zostanie przedłużona. Kiedy więc wrócimy do szkoły?

Nauka zdalna po 9 stycznia

Podczas konferencji 7 grudnia Ministerstwo Zdrowia niespodziewanie ogłosiło zamknięcie szkół z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej i rozwoju nowego wariantu wirusa. Powodem takiej decyzji było chęć ograniczenia kolejnych zachorowań w okresie świąteczno-noworocznym, kiedy to często spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi.

Ministerstwo Zdrowia postanowiło wprowadzić naukę zdalną od 20 grudnia we wszystkich szkołach. Planowany powrót do tradycyjnej nauki miał nastąpić po 9 stycznia. Na razie nie ma żadnych nowych decyzji w tej sprawie, więc zgodnie z obecnym stanem rzeczy uczniowie powinni wrócić do tradycyjnych lekcji 10 stycznia. Jednak coraz częściej słychać głosy, że nauka zdalna może się przedłużyć po 9 stycznia. Nic więc dziwnego, że dzieci pytały: "czy wrócimy do szkoły po 9 stycznia?".

Czy nauka zdalna będzie trwała dłużej? Czy wrócimy do szkoły 10 stycznia?

Podczas ogłaszania decyzji o wprowadzeniu nauki zdalnej wielokrotnie podkreślano, że to tylko tymczasowe rozwiązanie i nie ma planów na przedłużenie go. Minister edukacji Przemysław Czarnek jasno stwierdził, że rząd wyklucza przedłużenie nauki zdalnej ze względu na jej negatywny wpływ na dzieci i młodzież. Wiceminister Tomasz Rzymkowski to potwierdził, mówiąc, że uczniowie na pewno wrócą do szkół zgodnie z planem.

Przeczytaj więcej artykułów  Renta rodzinna dla wdowy - zmiany 2022 zostaną wprowadzone Nie dla wszystkich będą korzystne

Obecnie na sto procent uczniowie wrócą do tradycyjnych lekcji w szkołach 10 stycznia. […] Model, który obowiązywał od 1 września do 20 grudnia, czyli tryb hybrydowy lub zdalny w przypadku ogniska w danej szkole, był dobry. – powiedział wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski

Jednak przedstawiciele resortu zdrowia wydają się bardziej niepewni. Zgodnie z rozporządzeniem, nauka po 9 stycznia miała wrócić do normalności, czyli lekcji stacjonarnych i trybu hybrydowego w razie potrzeby. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia odpowiedział na pytanie o ewentualne przedłużenie nauki zdalnej, że jest to możliwe, choć na razie nie ma oficjalnych decyzji.

Wszystkie scenariusze są możliwe, nie ma jeszcze decyzji o tym, że dzieci pozostaną dłużej w trybie zdalnym. Jednak obserwujemy rozwój sytuacji związanej z Omikronem, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie – powiedział Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, 22.12.21

Czy to oznacza, że planowany powrót do szkoły 10 stycznia nie odbędzie się? Czy dalsza nauka zdalna od 9 stycznia jest prawdopodobna? Według wypowiedzi Andrusiewicza, wkrótce może zapaść decyzja, którą poznamy być może po Nowym Roku.

Nauka zdalna po 9 stycznia?

Wojciech Andrusiewicz w swojej wypowiedzi z 22 grudnia podkreślał, że resort zdrowia nie wyklucza żadnych opcji. To może oznaczać, że jeśli będzie taka konieczność, nauka zdalna zostanie przedłużona. Jeśli tak się stanie, to decyzja powinna zostać ogłoszona w ciągu najbliższego tygodnia.

Jeszcze mamy czas na podjęcie decyzji. Faktycznie, zobaczymy to w pierwszym tygodniu po świętach. – powiedział Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, 22.12.21

Na razie nie ma żadnych oficjalnych komunikatów w tej sprawie, więc wszystko wskazuje na to, że uczniowie wrócą do szkół zgodnie z planem, czyli 10 stycznia.

Rodzice i uczniowie pytają, do kiedy nauka zdalna w szkołach. Co po 9 stycznia?

Kiedy zaczęła się nauka zdalna?

Przeczytaj więcej artykułów  Płyn preejakulacyjny a ciąża

Nauka zdalna oficjalnie rozpoczęła się 20 grudnia 2021.

Kiedy dzieci wracają do szkoły?

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, uczniowie wracają do szkół w poniedziałek 10 stycznia.

Czy wrócimy do szkoły po 9 stycznia?

Na razie wszystko wskazuje na to, że uczniowie wrócą normalnie do szkół po 9 stycznia. Jeśli resort zdrowia podejmie decyzję o przedłużeniu nauki zdalnej, to prawdopodobnie zostanie to ogłoszone w najbliższych dniach, być może po Nowym Roku.

Od kiedy dzieci wracają do szkoły?

Nauka zdalna – zgodnie z planem – ma zakończyć się 9 stycznia, a więc uczniowie prawdopodobnie powrócą do tradycyjnych lekcji 10 stycznia. Chyba że w międzyczasie rząd podejmie inne decyzje.

  • https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1033272,przemyslaw-czarnek-wracamy-do-nauki-stacjonarnej-juz-10-stycznia.html
  • https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1034687,bedzie-decyzja-o-przedluzeniu-nauki-zdalnej-rzecznik-mz-wszystkie

Dodaj komentarz