Nie kołysz bo go przyzwyczajasz Czy niemowlęta powinno się kołysać

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nie kołysz bo go przyzwyczajasz Czy niemowlęta powinno się kołysać

Jest wiele kontrowersji wokół kołysania dzieci. Jedni twierdzą, że kołysanie prowadzi do złych nawyków u dzieci. Inni uważają, że kołysanie jest naturalną odpowiedzią na potrzeby niemowlaka i nie zaszkodzi mu. Czy powinniśmy kołysać nasze dzieci?

Kołysanie jest ważne dla rozwoju mózgu

Badania naukowe potwierdzają, że kołysanie jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Delikatne kołysanie stymuluje równowagę i wpływa na pracę mózgu i układu nerwowego dziecka. Badanie przeprowadzone na dzieciach w wieku od 3 do 13 miesięcy wykazało, że dzieci poddawane regularnemu kołysaniu szybciej osiągały kolejne etapy rozwojowe, takie jak siedzenie, raczkowanie, stanie i chodzenie. Kołysanie zwiększa również ilość połączeń między neuronami, poprawia koncentrację i umożliwia utrwalanie nowo nabytej wiedzy.

Kołysanie jest ważne dla stabilności emocjonalnej

Kołysanie jest sposobem na uciszenie płaczącego niemowlęcia i uspokojenie go. Delikatne ruchy kołysania przypominają mu czas spędzony w łonie matki, gdzie każdy jej ruch powodował delikatne bujanie dziecka. Kołysanie pomaga wyciszyć zmysły poprzez mechaniczną stymulację układu nerwowego i jednostajność ruchu. Dodatkowo, bliskość opiekuna daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Jak kołysać, aby nie zaszkodzić?

Kołysząc dziecko, zawsze należy obserwować jego reakcje. Chociaż większość dzieci dobrze znosi kołysanie, niektóre mogą je odczuwać jako niekomfortowe i się denerwować. W takim przypadku warto dostosować siłę, zakres i kierunek ruchu. Jeśli to nie pomaga, należy zrezygnować z kołysania. Ważne jest również, aby nigdy nie potrząsać dzieckiem. Ten typ interakcji jest ryzykowny i powinien być zarezerwowany dla starszych niemowląt. Kołysanie można wykonywać na różne sposoby, np. w ramionach, w chuście, na huśtawce. Zawsze jednak należy to robić świadomie i kontrolować reakcje dziecka.

Przeczytaj więcej artykułów  Oto co się dzieje z Twoim pokarmem jeśli nie karmisz piersią według ekspertów

Dlaczego niektórzy boją się kołysania?

Niektórzy przeciwnicy kołysania twierdzą, że dziecko przyzwyczai się do kołysania i nie będzie umiało zasnąć samo. Jednak każdy rodzic jest w stanie ocenić, co jest najlepsze dla jego dziecka. W niektórych sytuacjach, np. przy kolce, kołysanie jest jedynym sposobem na uspokojenie dziecka. Kołysanie nie jest czymś, czego dziecko się przyzwyczaja, ale czymś, czego jest już przyzwyczajone już od urodzenia. Jeśli dziecko uwielbia być kołysane i potrzebuje tego do uspokojenia, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, aby wykluczyć ewentualne zaburzenia sensoryczne.

Jak nauczyć niemowlę zasypiać bez kołysania?

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na usypianie niemowląt. Każde dziecko jest inne i reaguje inaczej. Ważne jest, aby rozpoznawać, kiedy dziecko jest senne. Należy je kłaść spać od razu po pojawieniu się objawów senności. Również ustalanie stałych por do spania pomaga dziecku w nauce. Każdego dnia powinno odbywać się to w tej samej porze. Należy pamiętać, że kołysanie nie jest uniwersalnym rozwiązaniem dla wszystkich dzieci i nie zawsze jest potrzebne. Czasami dziecko może być głodne lub niekomfortowo czuć się z powodu złego zapakowania pieluszki. W takich przypadkach kołysanie nie pomoże. Ważne jest, aby zwracać uwagę na sygnały dawane przez dziecko i odpowiadać na jego fizjologiczne potrzeby.

  • Sensoryczne niemowlę, Aleksandra Charęzińska i Joanna Szulc, Wydawnictwo Mamania 2019

Dodaj komentarz