Nowy program PiS Stołówka Plus krytykowany przez samorządy Czy mają rację

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nowy program PiS Stołówka Plus krytykowany przez samorządy Czy mają rację

Po 300 Plus, 500 Plus i innych dodatkach przyszedł czas na kolejny projekt PiS “Stołówka Plus“. Wiadomość o nowym programie wywołała entuzjazm wśród rodziców, ale samorządy nie są zbyt zadowolone.

Zaraz po “Stołówce Plus” rodzice wykazali swoje zadowolenie. Według nowego programu, za trzy lata, wszystkie dzieci będą miały dostęp do ciepłego posiłku w szkole. Wszystko to dzięki innowacyjnemu pomysłowi rządu o nazwie “Stołówka Plus”. W planach jest wydłużenie przerwy obiadowej do 40 minut i wprowadzenie stołówki w każdej szkole.

Cytując słowa rzeczniczki MEN Anny Ostrowskiej w Rzeczpospolitej, program "Stołówka Plus" ma istotny wpływ na poprawę stanu zdrowia uczniów.

Program "Stołówka Plus" będzie wprowadzany etapami. Począwszy od 1 września 2019 roku, w każdym ze szkół zostanie wyznaczone miejsce na jadalnię, gdzie dzieci mogą spokojnie zjeść zabrane z domu posiłki. Dwa lata później, czyli w 2021 roku, szkoły będą miały obowiązek zapewnienia ciepłych posiłków dla dzieci. Obiady będą częściowo odpłatne, a korzystanie z nich dobrowolne.

Samorządy nie są zadowolone

To samorządy miałyby być odpowiedzialne za wprowadzenie zmian związanych z programem "Stołówka Plus". Dane GUS podane przez Rzeczpospolitą pokazują, że obecnie stołówki są dostępne tylko w 66% szkół. Przy wprowadzaniu stołówek do pozostałych 34% placówek może pojawić się problem ze względu na brak miejsca.

Po najnowszej reformie edukacji, szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnić miejsce dla ośmiu roczników, mimo że miały miejsce tylko dla sześciu. W rezultacie dzieci uczą się na korytarzach i w salach gimnastycznych. Dyrektorzy szkół zwracają też uwagę na brak czasu na budowę nowych pomieszczeń. Koszty związane z rozbudową i utrzymaniem stołówki są bardzo wysokie!

A Wy, co sądzicie o programie "Stołówka Plus"?

  • Jak ubiegać się o 300 zł na wyprawkę szkolną?
  • Nowe wnioski o 500 Plus od 1 lipca!
Przeczytaj więcej artykułów  Najpopularniejsze imiona dzieci w 2018 roku Niektóre wybory zaskakują

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz