O czym jest Opowieść wigilijna Ile ma stron Gdzie rozgrywa się jej akcja

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

O czym jest Opowieść wigilijna Ile ma stron Gdzie rozgrywa się jej akcja

Opowieść wigilijna to jedna z tych książek, które z przyjemnością czytają zarówno młodzi, jak i starsi czytelnicy. Jest to klasyka literatury światowej, wydana w XIX wieku, przetłumaczona na wiele języków i zekranizowana wielokrotnie. Oto kilka podstawowych informacji, które warto znać o tej anglojęzycznej książce.

Opowieść wigilijna opowiada historię Ebenezera Scrooge’a, starego skąpca i właściciela kantoru. Główny wątek dotyczy przemiany tego bohatera, który staje się zupełnie innym człowiekiem pod wpływem niesamowitych wydarzeń, które zdarzają się podczas nocy wigilijnej. Na początku jest on samotnikiem, nie lubiącym towarzystwa ludzi i troszczącym się tylko o swoje interesy. Ale po odwiedzinach trzech duchów wigilijnych, Scrooge staje się ciepłym, serdecznym i hojnym człowiekiem.

Główny bohater książki to Ebenezer Scrooge, starszy i zamożny człowiek. Mieszka w Londynie i jest właścicielem kantoru. Jest też znany z tego, że nie lubi ludzi, jest zły i chciwy. Jednak po niesamowitych wydarzeniach, które mają miejsce podczas nocy wigilijnej, Scrooge zmienia się i staje się serdecznym i hojnym człowiekiem.

Innym ważnym bohaterem jest Jacob Marley, były wspólnik Scrooge’a, który zmarł siedem lat wcześniej w Wigilię. Przed swoją śmiercią Marley ostrzega Scrooge’a, że czeka go ten sam los, jeśli nie zmieni swojego zachowania. Marley przybywa jako duch, aby pomóc Scrooge’owi odnaleźć właściwą ścieżkę.

Inne ważne postacie to Bob Cratchit, kancelista Scrooge’a, który jest biedny, ale wesoły i pełen miłości dla swojej rodziny, oraz jego syn Tim, który jest chory i niepełnosprawny. Fred to siostrzeniec Scrooge’a, który jest jedyną osobą, która próbuje podtrzymać relację z gderliwym wujem.

Historia toczy się głównie w Londynie, gdzie mieszka Scrooge i prowadzi swój kantor. Ale akcja przenosi się także do małego miasteczka, gdzie dorastał Scrooge. Cała historia dzieje się w czasie jednej nocy wigilijnej, z 24 na 25 grudnia, w XIX wieku.

Przeczytaj więcej artykułów  Ranking szkół podstawowych 2023 To miasto deklasuje konkurencję Aż 7 placówek w pierwszej

Opowieść wigilijna została napisana przez angielskiego pisarza Charlesa Dickensa w 1843 roku. Na temat tego jak duża jest, to zależy od wydania, ale zazwyczaj ma około 100 stron. Powstało też wiele filmowych adaptacji tej powieści, między innymi z 2009 roku.

Podsumowując, Opowieść wigilijna to historia o przemianie skąpca Ebenezera Scrooge’a, który dzięki odwiedzinom trzech duchów staje się serdecznym i hojnym człowiekiem. Akcja rozgrywa się w Londynie i małym miasteczku w czasie jednej nocy wigilijnej. Jest to klasyka literatury światowej, napisana przez Charlesa Dickensa w XIX wieku.

Dodaj komentarz