Obek zło konieczne czy miejsce przyjazne dziecku

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Obek zło konieczne czy miejsce przyjazne dziecku

Z wielkim niepokojem myślimy o tym dniu, gdy musimy posłać naszego malucha do żłobka. Czy jest jeszcze za mały, żeby być oddzielonym od mamy? Czy będą się tam odpowiednio nim zaopiekować? Nasze obawy rosną, a nasze dziecko także staje się niespokojne.

Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka jest jedną z najtrudniejszych, jakie muszą podjąć rodzice. Część z nas musi wrócić do pracy – z powodu sytuacji finansowej lub wymagań pracodawcy. Inni po prostu potrzebują chwili dla siebie, oddechu od codziennej opieki nad dzieckiem – i to jest w porządku. Nie zapominajmy, że tak samo jak dzieci są różne, tak i rodzice są różni – nie wszystkie mamy chcą spędzać cały dzień na bieganiu za dzieckiem z przerwami na przygotowywanie posiłków. Ale zanim zaczniemy szukać odpowiedniego żłobka, zastanówmy się, czy to naprawdę konieczne.

Czy warto posłać dziecko do żłobka?

Jeśli oboje musimy wrócić do pracy, nie mamy babci pod ręką, a nie możemy sobie pozwolić na prywatną opiekunkę, to w zasadzie nie ma nad czym się zastanawiać. Życie podjęło za nas tę decyzję. Warto jednak pamiętać, że współczesne żłobki to nie tylko miejsca składowania dzieci i nie musimy się czuć winni, że tam je zostawiamy. Gdy wybierzemy odpowiednią placówkę, nasze dziecko może bardzo wiele zyskać na pobycie w niej.

Zalety żłobka:

Choć dzieci w żłobku nie bawią się jeszcze razem, uczą się, jak nawiązywać interakcje z innymi osobami. Nabywają wiele nowych umiejętności – nie tylko społecznych – poprzez naśladownictwo. Często to w żłobku nasze dziecko może nauczyć się korzystać z nocnika i pożegnać się z pieluchą lub nauczyć się jeść łyżką. Bardzo możliwe, że szybciej nauczy się mówić. Jeśli nasze dziecko jest towarzyskie, to żłobek rozwieje jego potrzebę kontaktu z rówieśnikami.
A my, po kilku godzinach, z radością będziemy wracać do domu, zmuszeni do niczego innego niż cały dzień z dzieckiem. Nasz czas spędzony z maluchem może być krótszy, ale znacznie lepszej jakości.

Przeczytaj więcej artykułów  Natka pietruszki koperek i inne przyprawy dla niemowlaka

Wady żłobka:

Nawet najlepsi opiekunowie nie zajmą się naszym dzieckiem tak dobrze jak my, po pierwsze, nie znają go tak samo dobrze, a po drugie, muszą podzielić swoją uwagę między więcej dzieci. W domu plan dnia jest dostosowany do malucha, a znajomość najbliższej rodziny daje mu poczucie bezpieczeństwa.
Rodzice, którzy posyłają dziecko do żłobka, mogą niestety przegapić ważne momenty w życiu dziecka. A wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak niecierpliwie czekamy na pierwsze kroki naszego malucha. I jakie emocje towarzyszą nam, gdy mówi swoje pierwsze słowa.
Więcej kontaktów z innymi dziećmi oznacza także większą szansę na zachorowanie naszego malucha. Musimy się więc przygotować na częste choroby. Przynajmniej na początku, bo z czasem odporność naszego dziecka powinna się wzmocnić.

Rekrutacja: Kiedy wysłać dziecko do żłobka?

Teoretycznie żłobki akceptują dzieci w wieku od 4 miesiąca życia do 3 lat. W praktyce zależy to od konkretnego żłobka – czy jest prywatny czy państwowy. To samo dotyczy rekrutacji, która najczęściej trwa przez cały rok. Jednak możemy natrafić na żłobki, które mają ograniczony czas przyjmowania dzieci.

Nie musimy przypominać rodzicom, że warto dowiedzieć się jak najwcześniej, czy w wybranym przez nas żłobku są wolne miejsca. Kolejki czekające na przyjęcie do żłobków i przedszkoli są prawie legendą, szczególnie w większych miastach. Dlatego niektórzy rodzice rozważają rezerwację miejsca w żłobku już od narodzin dziecka.
Paradoksalnie, im dziecko jest młodsze, tym łatwiej przystosowuje się do pobytu w żłobku – choć, oczywiście, 1,5-roczne dziecko ma znacznie większy repertuar sposobów wyrażania swojego niezadowolenia niż 6-miesięczne niemowlę.

Jak wybrać dobry żłobek?

Czasami w naszej okolicy jest tylko jedna placówka, wtedy możemy zastanowić się, czy wysyłać dziecko do żłobka w ogóle. Ale jeśli mamy wybór, na co zwrócić uwagę?
Czy to, czy żłobek jest państwowy czy prywatny, nie ma większego znaczenia (poza aspektem finansowym). Ważne jest, żeby sprawdzić, jak opinie rodziców i dzieci na temat placówki – osobiście lub na forach internetowych.

Przeczytaj więcej artykułów  Nacięcia krocza przy porodzie siłami natury

Nasze dziecko będzie się lepiej bawiło na zewnątrz, jeśli wokół żłobka jest dużo zieleni, a nie ruchliwa ulica.

Mniejszy niepokój rodziców w razie jakichkolwiek problemów zniknie, gdy porozmawiamy osobiście z opiekunką naszego dziecka i dowiemy się, ilu innych dzieci jest w grupie i jak wygląda plan dnia: kiedy jedzą, jak drzemią, jakie zabawy mają.

Mniejszy niepokój rodziców w razie jakichkolwiek problemów zniknie, gdy porozmawiamy osobiście z opiekunką naszego dziecka i dowiemy się, ilu innych dzieci jest w grupie i jak wygląda plan dnia: kiedy jedzą, jak drzemią, jakie zabawy mają.

Dodaj komentarz