Obwinia się że jej siostra jest szklanym dzieckiem Rodzina nie wie jaką wyrządza jej krzywdę

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Obwinia się że jej siostra jest szklanym dzieckiem Rodzina nie wie jaką wyrządza jej krzywdę

Ostatnio popularnym terminem na TikToku stało się określenie "szklane dziecko". Oznacza to, że dorasta się w cieniu rodzinnych tragedii, często nie otrzymując wystarczającej uwagi i troski. Jedna z użytkowniczek opublikowała wideo, w którym opowiada o swojej siostrze, która jest właśnie "szklanym dzieckiem". Sama autorka czuje się winna i przyznaje to z łzami w oczach.

Moja siostra – "szklane dziecko"

Amerykańska nastolatka postanowiła podzielić się szczerym wyznaniem na swoim profilu na TikToku. Opowiedziała, że dostrzega w swoim najbliższym otoczeniu pewien smutny syndrom – jej siostra jest bowiem "szklanym dzieckiem". Młoda dziewczyna czuje się odpowiedzialna za krzywdę, jaką niestety zaznaje jej siostra. Dlaczego tak uważa?

Z łamującym się głosem i ociekającymi łzami policzkami opowiada, że ze względu na swoją ciężką chorobę, jej siostra otrzymuje od rodziców mniej uwagi. Rodzice skupiają większość swojej energii i zaangażowania na niej, podczas gdy siostra jest często pozostawiona sama sobie. To sprawia, że czuje się jak "szklane dziecko".

Czym są "szklane dzieci"?

Psycholodzy już jakiś czas temu sformułowali termin "szklane dziecko". Badania dowodzą, że dorastanie w cieniu choroby lub niepełnosprawności rodzeństwa ma ogromny wpływ na rozwój psychiczny pozostałych dzieci. Chorzy najczęściej wymagają znacznie więcej uwagi, co oznacza, że trzeba im poświęcić dużo czasu, dostosować plan dnia do ich potrzeb – zajęcia, rehabilitacja, wizyty u lekarzy, specjalna dieta czy terapia. Rodzice, nawet nie zdając sobie sprawy, krzywdzą zdrowe dziecko, ignorując jego potrzeby lub stawiając je na drugim planie. Uważają bowiem, że i tak sobie poradzi.

Dzieci te często stają się jakby przezroczyste, niewidzialne, czyli "szklane". Wcześnie muszą dojrzeć, odczuwając presję, aby poradzić sobie samodzielnie, nie obciążając tym dodatkowo rodziców swoimi problemami. Niestety, często prowadzi to do poważnych zaburzeń rozwoju emocjonalnego.

  • Spłodził 160 dzieci. Poznał 60 z nich. W Dzień Ojca spotka się tylko z jednym
  • Zastąp poranną kawę tym owocem! Dodaje więcej energii i nie obciąża żołądka. Wystarczą 3 sztuki
  • W tych godzinach lepiej nie używaj pralki i piekarnika! Twój portfel Ci za to podziękuje
Przeczytaj więcej artykułów  Pomysły na Mikołajki

Dodaj komentarz