Od kiedy 800 Jest projekt ustawy Termin może nie spodobać się rodzicom

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Od kiedy 800 Jest projekt ustawy Termin może nie spodobać się rodzicom

Kilka dni temu na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy dotyczący zwiększenia wysokości świadczenia 500 plus do 800 zł miesięcznie. W tym dokumencie określono także konkretną datę wdrożenia zwiększenia. Termin ten może rozczarować niektórych rodziców. Od kiedy będzie obowiązywać 800 plus? Czy zacznie się już w czerwcu?

Od kiedy 800+? Opublikowano projekt nowelizacji ustawy

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego podczas ostatniej konwencji programowej PiS budzi niezliczone emocje. To właśnie on obiecał, że świadczenie 500 plus zostanie zwaloryzowane i od 1 stycznia 2024 roku wzrośnie o dodatkowe 300 zł.

Politycy opozycji postanowili wykorzystać tę okazję i złożyli własny projekt, aby sprawdzić wiarygodność obietnic rządzącej partii. Odpowiedź partii rządzącej była jednoznaczna – zamiast czekać na następną kadencję, zajmie się projektem jeszcze przed wyborami. Wszystko wskazuje na to, że tak się właśnie stanie. Projekt nowelizacji ustawy, wprowadzający obiecane podwyżki, został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Premier Mateusz Morawiecki został zapytany o ten dokument podczas swojego wystąpienia w Żabiej Woli, a w czwartek 1 czerwca rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Projekt zostanie również omówiony przez Radę Ministrów.

Dzisiaj rozpoczynamy konsultacje dotyczące ustawy 800 Plus. (…) Oczywiście chcemy dokładnie przyjrzeć się całemu projektowi ustawy, aby zapewnić, że cały proces legislacyjny zostanie wykonany.

Zgodnie z opublikowanym projektem ustawy, zwiększenie świadczenia zacznie obowiązywać dopiero na początku 2024 roku. Rodzice, którzy liczyli na podwyżkę w czerwcu lub przed wyborami, mogą czuć się rozczarowani. Dodatkowo, nie wszyscy otrzymają podwyższone świadczenia od razu w nowym roku. Według zapisów projektu, wypłaty 800 plus dla wszystkich korzystających z tego programu mają się rozpocząć do 29 lutego 2024 roku, z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku.

Przeczytaj więcej artykułów  Nawet 5 tys kary dla grzybiarzy Sanepid przestrzega tego lepiej nie robić

800 plus – od kiedy składać wniosek na 2023 rok?

Na razie nie ma żadnych oficjalnych informacji sugerujących konieczność składania dodatkowych wniosków. Wszystko wskazuje na to, że rodzice, którym przyznano świadczenie w obecnej wysokości, nie będą musieli składać żadnych dodatkowych dokumentów, a po prostu otrzymają wyższą kwotę w nowym roku.

Rodzice pytają o dodatek na dzieci

800 plus od kiedy?

Od 1 stycznia, ale wypłaty mogą pojawić się dopiero pod koniec lutego 2024 roku, z wyrównaniem.

Czy będzie 800 plus od czerwca 2023 roku?

Nie, podwyżka prawdopodobnie nie wejdzie w życie w czerwcu 2023 roku.

Kiedy składać wniosek na 800 plus?

Nie będzie konieczności składania żadnych dodatkowych wniosków, o ile już otrzymujemy świadczenie 500 plus w okresie od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku.

Kiedy wejdzie w życie 800 plus?

Prawdopodobnie od 1 stycznia 2024 roku.

Skontroluj również:

  • Zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Seniorzy dostaną nawet 310 zł. Jest haczyk
  • Co wybierzesz: nowy bon turystyczny czy 500 plus? Kontrowersyjny pomysł Ministra
  • "Babcia plus" to kolejne wsparcie finansowe dla rodzin. Kiedy będzie możliwe skorzystanie z tego dodatku?

Dodaj komentarz