Od kiedy chrupki kukurydziane dla niemowląt

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Od kiedy chrupki kukurydziane dla niemowląt

Wszystkie rodzaje chrupków i podobnych przekąsek są popularne zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Chrupki kukurydziane dla niemowląt są dobrą przekąską do podania dziecku w nagłym głodzie, gdy nie mamy nic innego pod ręką i czeka nas jeszcze długa droga do domu. Ważne jest jednak, aby wybierać odpowiednie chrupki dla malucha. Muszą być naturalne i mieć dobry skład. Dziecko nie powinno ich jeść w nadmiarze lub zamiast normalnych posiłków.

Od kiedy podawać chrupki kukurydziane niemowlętom?

Zastanawiasz się od kiedy można podawać chrupki kukurydziane niemowlętom? Można je podawać nawet maluszkom, które nie mają jeszcze wszystkich ząbków. Kiedy dziecko ząbkuje, gryzienie delikatnych i lekko twardych chrupków kukurydzianych może przynieść ulgę i rozmasować dziąsła maluszka. Najlepszy czas na wprowadzenie chrupków kukurydzianych do diety niemowlaka to siódmy miesiąc. Trochę wcześniej, około piątego miesiąca życia (dwa miesiące później, jeśli dziecko jest karmione naturalnie, a nie mlekiem modyfikowanym), można zacząć wprowadzać do diety niemowlęcia produkty zbożowe, na początku w formie kleików i kaszek.

Skład chrupków kukurydzianych

Chrupki kukurydziane są bezpieczne dla niemowląt, ponieważ zazwyczaj nie zawierają glutenu, który jest niezdrowy dla wielu dzieci. Najlepiej, aby skład chrupków zawierał tylko mąkę lub kaszkę kukurydzianą i wodę. Przy zakupie chrupków kukurydzianych zwróć uwagę, czy nie zawierają soli, cukru lub innych zbędnych składników i konserwantów. Chrupki (a także inne gotowe produkty dla dzieci) powinny mieć specjalne oznaczenie, co oznacza, że nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak sztuczne barwniki, poprawiacze smaku czy konserwanty.

Kalorie w chrupkach kukurydzianych

Naturalne chrupki kukurydziane, które nie zawierają tłuszczu, cukru ani innych substancji dodających smaku, są niskokaloryczne. Garść takich chrupków zawiera około 20 kcal, dlatego są dobrym wyborem jako alternatywa dla innych przekąsek.

Przeczytaj więcej artykułów  Mierzyć siły na zamiary Jak rozumieć to powiedzenie Wielu Polaków używa go błędnie

Czy podawać chrupki kukurydziane dzieciom?

Mimo że chrupki kukurydziane są dużo lepsze niż chipsy i inne przekąski, które zawierają dużo soli i tłuszczu, należy pamiętać, że nie są to wartościowe pożywienie i nie powinno się ich podawać dzieciom w nadmiarze. Ponadto, nie podawaj dzieciom chrupków, które są słodzone, barwione lub przyprawione. Takie produkty są niezdrowe dla każdego, a szczególnie dla małych dzieci, których układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i przystosowany do ciężkich i ostrych potraw. Ponadto, takie przekąski sprzyjają otyłości, poważnym chorobom układu pokarmowego i powodują, że dzieci tracą apetyt na pełnowartościowy posiłek, a także kształtują niezdrowe nawyki żywieniowe.

Decydując się na podawanie niemowlakowi chrupków kukurydzianych, pamiętaj, że nie mogą one zastępować pełnego posiłku. Chrupki mogą być smaczną przekąską, ale nie podawaj ich dziecku w ilości, która uniemożliwi mu zjedzenie obiadu lub kolacji. Ponadto, pamiętaj, że chrupki kukurydziane i wafle ryżowe nie są zbyt wartościowe dla dziecka, dlatego jeśli masz możliwość, zastąp je zdrowszymi przekąskami, takimi jak warzywa i owoce.

  • Leukocyty w moczu u dziecka – powinny budzić niepokój? O czym mogą świadczyć?
  • Cukrzyca u dzieci – jakie są pierwsze i najczęstsze objawy cukrzycy u dzieci?

Dodaj komentarz