Od kiedy emerytury dla matek Miały wejść od 1 stycznia 2019 Minister rodziny podaje realny termin

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Od kiedy emerytury dla matek Miały wejść od 1 stycznia 2019 Minister rodziny podaje realny termin

Projekt "Mama 4 Plus", który obejmuje wprowadzenie emerytur dla matek, jest zapowiadany od kilku miesięcy. Według projektu, matki wielodzietne otrzymają emerytury od państwa, bez względu na staż pracy. Dotyczy to również kobiet, które już są na emeryturze i otrzymują mniej niż 1000 zł. Pieniądze będą wypłacane zarówno kobietom ubezpieczonym w ZUS, jak i w KRUS.

  • Kto otrzymuje świadczenie w wysokości 300 zł na dziecko, a kto nie?
  • Jak można otrzymać nawet 66 tysięcy zasiłku macierzyńskiego miesięcznie?
  • Kto będzie musiał zwrócić pieniądze z Programu 500+ wraz z odsetkami?

Do tej pory Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska, zapowiadała, że zmiany wejdą w życie od 1 stycznia, ale teraz podała inną datę. Według niej, projekt przyznawania emerytur matczynych został niedawno omówiony na posiedzeniu Komitetu Społecznego. Teraz zostanie przekierowany do Stałego Komitetu, a następnie do Rady Ministrów.

"Nie ma możliwości, żeby ten projekt wszedł w życie 1 stycznia, tak jak zapowiadaliśmy. Jest przed Stałym Komitetem, przed Radą Ministrów, a jesteśmy w połowie listopada. Na pewno nie zdążymy z całą procedurą w Sejmie, Senacie i podpisem prezydenta. Realną i bezpieczną datą wydaje się 1 marca" – powiedziała w Radiu Zet.

Już 4.11.2018 Wiceminister Rodziny, Pracy i Opieki Społecznej, Bartłomiej Marczuk, w rozmowie z Radiem Zet potwierdził, że trwają prace nad projektem "Mama 4 Plus" i będzie on obowiązywał od 2019 roku, ale nie od 1 stycznia 2019. Najnowsza wypowiedź minister Elżbiety Rafalskiej podaje 1 marca 2019 jako realną datę wejścia emerytur dla matek z rodzin wielodzietnych.

Kto otrzyma emeryturę dla mam?

  • Kobiety, które wychowały co najmniej czworo dzieci i nie mają nawet najniższej emerytury;
  • Matki, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci i ich emerytura wypłacana przez organ rentowy jest niższa od najniższej emerytury;
  • Matki mające co najmniej czwórkę dzieci po ukończeniu 60. roku życia;
  • Ojcowie mający co najmniej czwórkę dzieci po ukończeniu 65. roku życia;
  • Osoby ubezpieczone zarówno w ZUS, jak i w KRUS.
Przeczytaj więcej artykułów  Piwo po terminie ważności - Czy przeterminowane piwo szkodzi

Dodaj komentarz