Od kwietnia kolejne pieniądze trafią do części rodziców Kto może liczyć na nowy dodatek

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Od kwietnia kolejne pieniądze trafią do części rodziców Kto może liczyć na nowy dodatek

W ramach Polskiego Ładu w zeszłym roku rząd wprowadził nowe świadczenia rodzinne – celem obu jest wsparcie rodziców w zapewnieniu opieki nad dziećmi, ale różnią je zarówno zasady, jak i sposób przyznawania. Zgodnie z przepisami wypłaty jednego z dodatków mają ruszać dopiero teraz, chociaż ustawa weszła w życie z początkiem stycznia. Komu przysługuje nowe świadczenie i jak można się o nie ubiegać? Od kwietnia kolejne pieniądze trafią do portfeli rodziców, ale nie wszystkich.

Wnioski o nowe świadczenie można składać od 1 kwietnia 2022.

Rodzice mogą otrzymać 400 złotych dofinansowania na pierwsze lub jedyne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca.

Pieniądze będą przelewane bezpośrednio na konto odpowiedniej placówki lub do opiekuna dziennego.

Od kwietnia kolejne pieniądze dla rodzin – komu przysługują?

Od 1 stycznia 2022 część rodziców może już składać wnioski o przyznanie Rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO), w ramach którego można otrzymać nawet 12 tys. złotych na dziecko. Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, od początku roku do uprawnionych rodzin trafiło już ponad 1 mld zł. Aby jednak móc ubiegać się o nowe świadczenie, trzeba koniecznie spełniać dwa zasadnicze warunki. Środki są bowiem przyznawane wyłącznie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w określonym wieku – do 12. do 36. miesiąca życia. Za każdy miesiąc w tym okresie rodzicom przysługuje po 500 zł, czyli w sumie maksymalnie 12 tys. Głównym celem dodatku jest pomoc w zorganizowaniu opieki dla małych dzieci, kiedy mama kończy urlop macierzyński, a dziecko jest jeszcze za małe, aby pójść do przedszkola.

Powyższe świadczenie jest jednak nieco niesprawiedliwe i krzywdzące dla rodzin, w których wychowują się jedynacy. W związku z tym w ramach rekompensaty w Ustawie o Rodzinny Kapitale Opiekuńczym znalazło się również drugie świadczenie – przeznaczone dla tych dzieci, które nie spełniają warunków otrzymania RKO.

Przeczytaj więcej artykułów  Podkłady poporodowe Jakie wybrać Jak ich używać

O dofinansowanie w kwocie 400 zł miesięcznie (nazywane niekiedy 400 plus) rodzice mogą otrzymać na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Pieniądze – w przeciwieństwie do innych świadczeń – nie będą jednak wypłacane rodzicom, ale przekazywane bezpośrednio na konto placówki opiekuńczej (tj. żłobka, klubu dziecięcego) lub na konto opiekuna dziennego. Dodatek będzie wynosił maksymalnie 400 zł na dziecko miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty.

Jak ubiegać się o nowy dodatek?

W celu otrzymania nowego świadczenia konieczne jest oczywiście złożenie odpowiedniego wniosku. Co istotne, można to jednak zrobić wyłącznie drogą internetową: za pośrednictwem portali PUE ZUS lub Emp@tia, a także poprzez bankowość elektroniczną. Za przyjmowanie i rozpatrywanie dokumentów odpowiada ZUS i to właśnie ta instytucja podejmie ostateczną decyzję o przyznaniu środków.

Procedura składania wniosków rozpoczęła się dopiero 1 kwietnia, ale urzędnicy uspokajają, że zgodnie z przepisami – pieniądze trafią do wskazanych miejsc z wyrównaniem od stycznia. Aby jednak otrzymać należne od początku roku środki, należy złożyć dokumenty najpóźniej do końca maja.

Dodaj komentarz