Odciąganie pokarmu w pytaniach i odpowiedziach

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Odciąganie pokarmu w pytaniach i odpowiedziach

Jednym ze sposobów na dostarczenie niemowlęciu niezbędnych składników, gdy nie możemy go karmić piersią, jest odciąganie mleka. To również doskonały sposób na przedłużenie karmienia piersią np. po powrocie do pracy. Ale jak to robić skutecznie?

Oto najważniejsze informacje na ten temat:

 • Cele odciągania mleka mogą być różne: inicjacja i podtrzymywanie laktacji, ulga przy nawałach mleka oraz przygotowanie dodatkowej porcji mleka na czas, gdy mama jest z dala od dziecka.
 • Ręczne odciąganie mleka jest dobrym wyborem przy nawałach mleka. Jednak jest pracochłonne i mało efektywne do odciągania większych ilości mleka.
 • Wybór odpowiedniego laktatora zależy od powodu i częstotliwości jego używania. Zarówno laktator ręczny, jak i elektryczny mają swoje zalety.
 • Odciągnięte mleko należy przechowywać przez określony czas, zależny od sposobu przechowywania.

Odciąganie mleka matki

Odciąganie mleka to sposób na dostarczenie niemowlęciu wszystkich potrzebnych składników, gdy nie możemy go karmić piersią. Jest to także doskonały sposób na przedłużenie karmienia piersią, na przykład po powrocie do pracy. Ale jak to robić skutecznie?

Kiedy warto odciągać mleko?

 • Dziecko nie może ssać z różnych powodów, takich jak wcześniactwo, choroby, problemy z chwytaniem piersi – wtedy odciąganie ma na celu inicjację i podtrzymywanie laktacji,
 • Produkcja mleka jest niewystarczająca dla potrzeb dziecka – odciąganie prowadzi wtedy do zwiększenia produkcji mleka,
 • Matka nie może być bezpośrednio karmiona piersią lub dziecko nie może prawidłowo ssać (np. w przypadku rozszczepu podniebienia lub krótkiego wędzidełka języka),
 • Mama ma nawał lub zastoje mleka w piersiach, co może prowadzić do stanu zapalnego – odciąganie ma na celu odbarczenie piersi i przygotowanie ich do karmienia, między innymi przez wyciągnięcie brodawki i zmiękczanie piersi,
 • Dziecko jest niecierpliwe lub nie nadąża za gwałtownym wypływem mleka – odciągnięcie niewielkiej ilości mleka zmniejsza ciśnienie, z jakim mleko wypływa z piersi,
 • Mama wraca do pracy lub szkoły i nie może być przy dziecku przy każdym karmieniu,
 • Mama chce wyjść na dłuższy czas bez dziecka, na przykład do kina lub na spotkanie z przyjaciółmi,
 • Mama chce oddać swoje mleko do banku mleka kobiecego.
Przeczytaj więcej artykułów  Pękajace usta u niemowlaka

Jak odciągać mleko matki?

Można to zrobić na trzy sposoby:

 • ręczne odciąganie mleka,
 • laktator ręczny,
 • laktator elektryczny.

Wybór odpowiedniej metody zależy od przyczyny odciągania oraz częstotliwości jej stosowania. Zarówno laktator ręczny, jak i elektryczny mają swoje zalety.

Ręczne odciąganie mleka

Ręczne odciąganie mleka jest przydatne zwłaszcza przy nawałach mleka. Jednak nie sprawdzi się do odciągania większych ilości mleka, ponieważ jest czasochłonne. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest laktator.

Ręczne odciąganie mleka ma wiele zalet. Jest tańsze, można je stosować w dowolnym miejscu i dostosować siłę i rytm do potrzeb. Można również poprosić partnera o pomoc przy nawałach mleka.

Aby ręcznie odciągnąć mleko, należy delikatnie ścisnąć brodawkę dwoma palcami ułożonymi w literę C, obracając je wokół sutka. Należy zmieniać pozycję palców, aby umożliwić wypływ mleka ze wszystkich przewodów mlecznych.

Odciąganie mleka przy nawałach

W przypadku nawałów mleka, odciąganie powinno trwać tylko do uzyskania ulgi. W przeciwnym razie może przynieść odwrotny skutek i zwiększyć produkcję mleka.

Odciąganie mleka za pomocą laktatora

Laktator ręczny

Jej wybór zależy od częstotliwości używania. Jeśli będzie używany okazjonalnie, lepszym wyborem będzie laktator ręczny. Jest tańszy, łatwy w obsłudze i można go używać praktycznie w każdych warunkach.

Odciąganie mleka przy pomocy laktatora ręcznego może być bardziej czasochłonne i mniej wydajne niż laktator elektryczny, ale sprawdza się w wielu sytuacjach, szczególnie poza domem.

Aby odciągnąć mleko laktatorem ręcznym, trzymaj lejek przy piersi i naciśnij tłok, aby naśladować ruch ssący dziecka. Decydujesz o sile i częstotliwości ssania.

Laktator elektryczny

Jeśli potrzebujesz regularnego odciągania mleka, laktator elektryczny jest najlepszym wyborem. Jest łatwiejszy w użyciu i pozwala odciągnąć więcej mleka w krótszym czasie niż laktator ręczny.

Mocne strony laktatorów elektrycznych to łatwość obsługi nawet dla początkujących mam, a także brak wysiłku związany z odciąganiem. Większość laktatorów elektrycznych ma regulację siły ssania, co umożliwia dopasowanie do preferencji mamy.

Przeczytaj więcej artykułów  Prezent dla męża na walentynki 7 pomysłów na wyjątkowy i praktyczny podarunek z okazji święta

Niezależnie od wyboru laktatora, należy zachować odpowiednią higienę, czyścić i sterylizować części, które miały kontakt z pokarmem.

Zasady odciągania mleka

Jak odciągać mleko, aby uzyskać oczekiwane efekty? Odpowiedź zależy od powodu, dla którego odciągamy mleko.

Odciąganie pełne

 • Sekwencyjne – naprzemiennie z obu piersi przez około pół godziny
 • Jednofazowo – 7 minut z jednej piersi, 5 minut z drugiej, 3 minuty z obu
 • Dwufazowo – 15 minut z każdej piersi

Odciąganie przy nawałach

W przypadku nawałów, odciąganie powinno być prowadzone tylko do uzyskania ulgi. W przeciwnym razie może przynieść odwrotne efekty.

Odciąganie przy stabilnej produkcji mleka

 • W sytuacjach sporadycznych kilka dni przed wyjściem odciągnij część mleka między rutynowymi karmieniami.
 • Jeśli matka jest oddzielona od dziecka przez pewien czas, najlepiej odciągać w porach, w których normalnie karmi się piersią.
 • W przypadku regularnych wyjść, odciągaj w porze brakującego karmienia.

Mamy, które odciągają mleko regularnie

Jeśli jesteś mamą, która stale odciąga mleko (KPI – karmiąca piersią inaczej), zalecane jest regularne pełne odciąganie mleka, z dodatkową stymulacją laktacji za pomocą metody 7-5-3 lub Power Pumping.

Ile mleka odciągać?

 • Noworodek do 2 tygodni: 60–80 ml
 • 2 tygodnie – 2 miesiące: 80–150 ml
 • 2–4 miesiące: 150–180 ml
 • 4–6 miesięcy: 180–200 ml

Odciągnięte mleko należy opisać datą i godziną. Najlepiej przechowywać je w specjalnych pojemnikach do mleka matki, które można używać wielokrotnie.

Przechowywanie mleka matki dla dzieci chorych i wcześniaków wymaga szczelnych i jednorazowych opakowań. Można je przechowywać w lodówce lub zamrażarce przez określony czas.

Rozmrażaj mleko w kąpieli wodnej. Nie gotuj go, to pozbawia mleka wszystkich wartości odżywczych. Po rozmrożeniu mleko można przechowywać przez maksymalnie 24 godziny i podgrzewać do temperatury 36 stopni Celsjusza.

Unikaj mieszania świeżo odciągniętego mleka z zamrożonym i unikaj podgrzewania mleka w mikrofalówce. Nie wolno ponownie zamrażać mleka matki.

Przeczytaj więcej artykułów  Ostatnie dni przed porodem objawy o które pytacie na forum

Przy podawaniu odciągniętego mleka dziecku warto użyć butelki, łyżeczki lub strzykawki. Uniknij tylko zaburzania prawidłowego odruchu ssania.

Odciąganie a laktacja

Odciąganie mleka ma szczególne znaczenie dla kobiet, które nie mogą być z dziećmi po porodzie lub których dzieci nie potrafią prawidłowo ssać. W takich przypadkach odciąganie powinno być rozpoczęte maksymalnie 6 godzin po porodzie.

Im wcześniej zostanie rozpoczęte, tym większa będzie produkcja mleka w kolejnych tygodniach. Na początku można odciągać ręcznie do małego naczynka lub strzykawki.

Pierwsze mleko, siara, jest gęste i występuje w małej ilości, ale jest bardzo ważne dla noworodka. Laktacja jest inicjowana przez prolaktynę i oksytocynę, ale częste odciąganie również wpływa korzystnie na laktację.

 • Odciąganie mleka około 8 razy dziennie,
 • Nauczenie się odpowiedniej techniki masażu piersi,
 • Odciąganie z obu piersi naraz, najlepiej przy pomocy laktatora dwufazowego,
 • Stosowanie metody 7-5-3 lub Power Pumping przynajmniej dwa razy dziennie,
 • Kontakt skóra do skóry z dzieckiem, jeśli to możliwe.

Stymulację laktacji zawsze warto skonsultować z doradcą laktacyjnym, aby określić przyczynę problemów z ilością mleka.

Pytania i odpowiedzi

1. Czy odciąganie mleka pobudza laktację?

Tak, odciąganie mleka może pobudzać laktację, jeśli jest pełne i prowadzi do opróżnienia piersi. Metody 7-5-3 i Power Pumping są również skuteczne w pobudzaniu laktacji.

Dodaj komentarz