OLEJ KOKOSOWY – Dla Niemowląt i Nie Tylko

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

OLEJ KOKOSOWY - Dla Niemowląt i Nie Tylko

Olej Kokosowy jest bardzo popularny i wyróżnia się własnymi memami w internecie. Kiedy tylko ktoś zadaje pytanie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci, zawsze znajdzie się fanatyczny zwolennik oleju kokosowego, który go poleca.
Czy jest to zasłużone? Postanowiliśmy to sprawdzić…

(Więcej memów na końcu artykułu)

Kilka chwil temu Sylwia wysłała mnie do Rossmanna po kolejne opakowanie oleju kokosowego i dlatego właśnie piszę ten wpis.
Ale pójdę po olej "za chwilę". 🙂

Olej Kokosowy zamiast emulsji i oliwek do kąpieli

O oleju kokosowym słyszeliśmy wcześniej, ale dopiero po przeczytaniu artykułu i obejrzeniu filmu o kąpielach niemowląt, jeden z naszych znajomych na Facebooku zwrócił nam uwagę na emulsję Oilatum, którą dotychczas stosowaliśmy.
Ten znajomy mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie pojawiła się głośna kampania przeciwko tego typu preparatom.

Chcąc nieco zmienić sposób pielęgnacji, zrezygnowaliśmy z emulsji i zaczęliśmy używać oleju kokosowego.
Na początku różnica była zauważalna.
Emulsja doskonale nawilżała skórę naszej córeczki. Olej kokosowy działał słabiej.
Ale skóra Zuzi nie była przesuszona. Była naturalnie gładka i nawilżona.

Do teraz stosujemy ten olejek podczas kąpieli.

Czy olej kokosowy jest cudowny?

Nie wiem, czy można go użyć do naprawy kursu franka szwajcarskiego lub skrócenia czasu pracy (jak piszą w memach), ale jeśli chodzi o pielęgnację, faktycznie sprawdza się świetnie.

 • Do walki z ciemieniuchą. W naszym przypadku, olej kokosowy pomógł nam pozbyć się ciemieniuchy. Najpierw smarowaliśmy nim główkę Zuzi, a potem delikatnie usuwaliśmy "łuszki". To robiła Sylwia 🙂
 • Zamiast emulsji do kąpieli. Jak już wspomniałem wyżej, nie używamy żadnych chemicznych preparatów, oliwek czy mydełek podczas kąpieli. Korzystamy tylko z oleju kokosowego (i oczywiście wody).
 • Do ochrony przed mrozem lub słońcem. Staramy się smarować twarz i rączki Zuzi przed wyjściem na dłuższy spacer. Szczególnie w silne mrozy (zapobiega pękaniu skóry) lub w silne nasłonecznienie (ma naturalny filtr UV).
 • Zamiast kremu na odparzenia. My używamy Bepanthenu, ale niektórzy rodzice zupełnie zrezygnowali z maści, pudru i oliwek. My jeszcze nie podjęliśmy się takiego kroku, ale kto wie…
 • Jako pasta do zębów. Olej kokosowy podobno świetnie sprawdza się jako naturalna pasta do zębów. Ma właściwości antybakteryjne i łagodzące. Można go delikatnie wmasowywać w dziąsła niemowlaka, gdy wyrzynają się ząbki. Ale nie mogę potwierdzić tego działania, bo jeszcze nie mamy doświadczenia z ząbkowaniem.
 • Do szybszego gojenia się ran. Według teorii, olej kokosowy przyspiesza proces gojenia ran, siniaków i opuchlizn. Niektórzy stosują go również na ukąszenia owadów. Ale pamiętajcie: kleszcz to nie owad! Nie smarujcie go tłustym produktami! To może przynieść więcej szkody niż pożytku.
 • W walce z przeziębieniem lub katarzem. Niektórzy stosują olej do inhalacji. Mieszają go z olejkiem miętowym lub eukaliptusowym. Taka inhalacja pomaga w odblokowaniu zatkanych nosów.
 • Do ochrony uszu na basenie. Dzięki olejowi łatwiej woda odpływa z ucha i nie zatyka go. Nie wywołuje stanów zapalnych.
Przeczytaj więcej artykułów  Pełnia a poród Czy istnieje wpływ faz księżyca na termin porodu

Jaki olej kokosowy wybrać?

 • Nierafinowany czy rafinowany?
  Zdecydowanie lepiej wybrać nierafinowany. Rafinowany olej kokosowy jest chemicznie oczyszczany, co skutkuje utratą wartościowych substancji zdrowotnych.
 • Sprawdzaj datę produkcji.
  Olej kokosowy ma długą datę przydatności, dlatego często leży na sklepowych półkach przez długi czas. To może prowadzić do jego jełczenia.
 • Zimnotłoczony.
  Kokosowy olej powinien być tłoczony w temperaturze maksymalnie 40 stopni. Jeśli nie ma takiej informacji na etykiecie, lepiej go nie kupować.

A czy Ty wcześniej znałaś te "cudowne" właściwości oleju kokosowego? Do czego używałaś go?

A teraz obiecane wcześniej memy:

#1 Chcę wiedzieć więcej…

Powiedz mi więcej: Do czego używasz oleju kokosowego?

#2 Mama zna się na rzeczy

Moja mama naprawia wszystko za pomocą mleka z piersi i oleju kokosowego.

#3 Efekty widać gołym okiem

Używam oleju kokosowego do nawilżenia mojej skóry.

#4 Lista jest długa

Lista rzeczy, przy których nie używam naturalnych olejów.

#5 Jak nadejdzie zima…

Gdy nadchodzi zima, olej kokosowy się zatyka.

#6 Kokos radzi, kokos nie zdradzi

Olej kokosowy naprawia wszystko: Włosy, skórę, związek, konto w banku.

#7 Fajnie było, ale nie rób tego ponownie

Powiedz jeszcze raz olej kokosowy!

Powiedz jeszcze raz olej kokosowy!

Dodaj komentarz