Opryszczka wargowa w ciąży a noworodek

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Opryszczka wargowa w ciąży a noworodek

Opryszczka wargowa w ciąży – niezbyt poważne zagrożenie, ale trzeba uważać

Kiedy dowiadujesz się, że masz opryszczkę wargową w ciąży, często jest to powód do stresu. Większość kobiet panikuje, ale tak naprawdę nie ma powodu do obaw. Opryszczka wargowa, jeśli wystąpiła wcześniej, nie wpływa na przebieg ciąży. Jednak należy zwrócić uwagę na możliwość przeniesienia jej na noworodka po porodzie przez osoby zarażone.

Opryszczkę wargową wywołuje wirus opryszczki pospolitej (HSV), który dzieli się na dwa rodzaje (HHV-1 i HHV-2). Może on występować w dwóch miejscach: w okolicy ust (opryszczka wargowa) i w okolicy krocza (opryszczka genitalna). Ważne jest jednak, że opryszczkę wargową nigdy nie należy mylić z opryszczką genitalną. W kontekście ciąży, ważne jest tylko to, czy opryszczka występuje po raz pierwszy i w jakiej okolicy się znajduje.

Objawy opryszczki wargowej

Objawy opryszczki są dobrze znane. Opryszczka wargowa charakteryzuje się zmianami w okolicach ust. Często jest spowodowana stresem, osłabieniem organizmu lub chorobą. Najpierw można odczuć mrowienie, swędzenie i ból w miejscu wystąpienia opryszczki. Następnie pojawia się zapalny grudka, który przekształca się w pęcherzyk, a potem w nadżerkę lub owrzodzenie.

Opryszczka genitalna ma podobne objawy, ale występuje w okolicy krocza (zwykle na wargach sromowych). Opryszczce mogą również towarzyszyć inne objawy, takie jak ból, wydzielina śluzowa z pochwy, świąd i pieczenie.

Przyczyny opryszczki wargowej

  • Picie ze wspólnej szklanki;
  • Używanie tych samych ręczników;
  • Kontakty seksualne;
  • Całowanie;
  • Kontakt bezpośredni z osobą, która ma objawy (np. pocałunek);
  • Przeniesienie po porodzie (opryszczka genitalna).

Zagrożenia związane z opryszczką w ciąży

Zagrożenia dla dziecka wynikają tylko z wystąpienia opryszczki po raz pierwszy lub z opryszczki genitalnej. Opryszczka wargowa w ciąży nie stanowi zagrożenia. Możesz nadal używać swoich plastrów lub maści, które używałaś przed ciążą. Możesz również stosować domowe sposoby, które stosowałaś wcześniej. Opryszczka może być przeniesiona na dziecko tylko po porodzie, gdy zostanie ono w kontakcie z zmianą (np. przez pocałunek). Dlatego po porodzie zazwyczaj stosuje się leczenie przeciwwirusowe.

Przeczytaj więcej artykułów  Prezenty na święta czy istnieje przepis na idealny podarunek

Ważne jest zwłaszcza w przypadku opryszczki genitalnej. Wtedy stosuje się odpowiednie leczenie. Dziecko może zarazić się tylko przez kontakt z taką zmianą, więc w zamian za poród naturalny wykonuje się cesarskie cięcie. U kobiet zarażonych częściej występuje też poród przedwczesny i przedwczesne pęknięcie błon płodowych.

Jak chronić się przed zakażeniem?

Jeśli nigdy wcześniej nie miałaś opryszczki, możesz serdecznie się cieszyć, bo albo nie jesteś zarażona, albo jesteś bezobjawowym nosicielem. Niemniej jednak warto podjąć środki ostrożności, aby uniknąć zarażenia, ponieważ pojawienie się opryszczki w ciąży po raz pierwszy wymaga leczenia. Przede wszystkim unikaj kontaktu z osobami, które mają aktywne objawy (zmiany na skórze). Dotyczy to nie tylko samego kontaktu, ale także używania tych samych przedmiotów. Jeśli zostajesz u kogoś na dłużej, weź swoje własne przybory toaletowe. Jeśli wiesz, że ktoś miał opryszczkę wcześniej, spytaj, czy ma obecnie objawy. Unikaj też korzystania z tych samych naczyń (szklanek, butelek) i sztućców.

Opryszczka wargowa a karmienie piersią

Według najnowszych wytycznych AAP (American Academy of Pediatrics) kobiety z opryszczką mogą karmić piersią.

W przypadku opryszczki wargowej ważne jest, aby zmiana nie była na piersi. Nie można karmić piersią chorej piersi, ale jeśli druga piersi nie ma zmian, można kontynuować karmienie piersią. Mama powinna również skonsultować się z lekarzem i stosować leczenie przeciwwirusowe. Kontynuacja karmienia piersią zależy od przyjmowanego leku (czy przenika do mleka matki). Dlatego warto poinformować lekarza o chęci karmienia piersią. W razie potrzeby stosuje się plastry na owrzodzenia i unika się kontaktu z pęcherzykiem (np. całowanie – niestety w tym przypadku jest to trudne, ale należy pamiętać o dobru dziecka) podczas opieki nad dzieckiem.

W przypadku opryszczki genitalnej konieczne jest zakrycie zmian, a często również stosowanie leczenia przeciwwirusowego.

Przeczytaj więcej artykułów  Numerologia partnerska - jakie tajemnice są zawarte w cyfrach

Opryszczka wargowa w ciąży nie stanowi zagrożenia dla Twojego dziecka, jeśli wystąpiła po raz kolejny. W takim przypadku nie musisz się martwić i możesz cieszyć się swoim maluszkiem. Jeśli pojawiła się po raz pierwszy lub znajduje się w okolicy krocza, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę, ponieważ konieczne jest wdrożenie leczenia. Podczas połogu nie rezygnuj z karmienia piersią, jeśli jest to możliwe. To również buduje pozytywną więź z Twoim maluszkiem i świadczy o Twojej miłości.

Opryszczka wargowa w ciąży nie stanowi zagrożenia dla Twojego dziecka, jeśli wystąpiła po raz kolejny. W takim przypadku nie musisz się martwić i możesz cieszyć się swoim maluszkiem. Jeśli pojawiła się po raz pierwszy lub znajduje się w okolicy krocza, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę, ponieważ konieczne jest wdrożenie leczenia. Podczas połogu nie rezygnuj z karmienia piersią, jeśli jest to możliwe. To również buduje pozytywną więź z Twoim maluszkiem i świadczy o Twojej miłości.

Dodaj komentarz