Ostry ból gardła co warto wiedzieć

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Ostry ból gardła co warto wiedzieć

Ból gardła jest częstym objawem, który często występuje w przypadku wirusowego zapalenia gardła. Może on również być spowodowany przez bakterie lub inne czynniki, takie jak podrażnienie mechaniczne lub chemiczne. To dolegliwe uczucie może być bardzo uciążliwe, szczególnie jeśli towarzyszą mu pieczenie, swędzenie, obrzęk i trudności przy połykaniu. Jeśli odczuwasz ostry ból gardła, warto działać szybko. Poznaj skuteczne sposoby na łagodzenie bólu gardła.

Jakie są najczęstsze przyczyny ostrych bóli gardła?

Najczęstszą przyczyną bólu gardła są infekcje. Najczęściej powodują je wirusy i bakterie. W przypadku infekcji wirusowej, najczęstszymi sprawcami są różne rodzaje wirusów, takie jak koronawirusy, wirusy RS i paragrypy. Natomiast większość przypadków zakażeń bakteryjnych spowodowana jest przez bakterie paciorkowca Streptococcus pyogenes. Czasami również przez bakterię Fusobacterium necrophorum u dorosłych lub paciorkowce grupy C i G.

Oprócz ostrej infekcji górnych dróg oddechowych, ostre bóle gardła mogą być spowodowane również podrażnieniem gardła lub przewlekłym stanem zapalnym, takim jak zapalenie zatok czy przewlekłe ropne zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. Przewlekłe zapalenie gardła może być również wynikiem narażenia na działanie drażniących czynników, takich jak alkohol czy dym tytoniowy.

Czy zapalenie gardła jest zakaźne?

Zakaźność bólu gardła zależy od przyczyny. Jeśli ból gardła jest spowodowany przez drobnoustroje, można się nimi zarazić drogą kropelkową lub bezpośrednim kontaktem z osobą zakażoną. Jednak nie można zarazić się, jeśli ból gardła jest wynikiem podrażnienia błony śluzowej.

Jak długo trwa infekcja bakteryjna i wirusowa?

Bez względu na przyczynę infekcji gardła, większość przypadków ustępuje samoistnie. Objawy zapalenia wirusowego zazwyczaj znikają w ciągu 3-7 dni, podczas gdy angina paciorkowcowa ustępuje w ciągu 3-4 dni. Warto jednak pamiętać o stosowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które pomagają złagodzić ból i inne objawy.

Przeczytaj więcej artykułów  Partykuła wzmacniająca Ta część mowy sprawia uczniom najwięcej problemów Kiedy jej używamy

Jak rozpoznać przyczynę bólu gardła?

  • Objawy infekcji wirusowej gardła obejmują ból gardła, ból głowy, ból mięśni i stawów, niewielką gorączkę lub normalną temperaturę ciała, zapalenie gardła, katar, kaszel, chrypkę, biegunkę i zapalenie spojówek.
  • Objawy infekcji bakteryjnej gardła obejmują silny ból gardła i połykania, uczucie obecności ciała w gardle, ból głowy, a czasem również ból brzucha, nudności i wymioty u dzieci, gorączkę, zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, nalot na migdałkach i powiększenie węzłów chłonnych.

Domowe sposoby na ból gardła

  1. Stosowanie preparatów do ssania o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym (np. z benzydaminą, lidokainą, salicylanem choliny).
  2. Płukanie gardła kilka razy dziennie specjalnymi płynami lub ziołowymi naparami.
  3. Podawanie leków przeciwgorączkowych w przypadku wysokiej gorączki.
  4. Stosowanie sprayu do nosa na katar i syropu na kaszel.
  5. Częste wietrzenie pomieszczeń i nawilżanie powietrza w domu.
  6. Zapewnienie odpowiedniego nawodnienia poprzez dużą ilość płynów.

Warto jednak obserwować swoje zdrowie i skuteczność domowych sposobów leczenia. Jeśli nie ma poprawy, należy przerwać leczenie domowe i skonsultować się z lekarzem rodzinnym (u dorosłych) lub pediatrą (u dzieci).

Ten artykuł został opracowany na zlecenie partnera Chlorchinaldin.

Ten artykuł został opracowany na zlecenie partnera Chlorchinaldin.

Dodaj komentarz