Ostuda ciążowa Jak leczyć przebarwienia na twarzy podczas ciąży

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Ostuda ciążowa Jak leczyć przebarwienia na twarzy podczas ciąży

Ostuda, melasma, chloasma – różne nazwy dla tego samego problemu. Dotyczy głównie kobiet w wieku rozrodczym. Czym tak naprawdę jest ostuda i jak można z nią walczyć?

Ostuda na twarzy

Ostuda to schorzenie skóry. Większość przypadków dotyczy kobiet w wieku od 20 do 40 lat. Rzadziej występuje u młodszych kobiet i tych, które przeszły już menopauzę, a prawie wcale nie dotyka mężczyzn.

Ostuda objawia się plamami na policzkach, czole, nosie i górnej wardze. Plamy są nieregularne i dość duże. Najczęściej mają kolor brązowy lub szary. Zazwyczaj pojawiają się symetrycznie po obu stronach twarzy. Przebarwienia nie powodują bólu, pieczenia ani swędzenia.

Przyczyny ostudy

Ostuda jest spowodowana nadmierną produkcją melaniny, czyli barwników znajdujących się w skórze. Ich zadaniem jest ochrona głębszych warstw skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. To melanina nadaje skórze kolor – duże jej ilości dają piękną letnią opaleniznę.

Przyczyną powstawania przebarwień są zaburzenia hormonalne. Wielokrotnie są one związane z ciążą, dlatego ostuda często występuje u kobiet w ciąży. Może być również spowodowana stosowaniem antykoncepcji, leków przeciwpadaczkowych, leków fotouczulających, zaburzeń czynności tarczycy lub nadnerczy. Czasami przebarwienia są spowodowane zaburzeniami cyklu miesiączkowego, zapaleniem przydatków lub chorobą wątroby. Zdarza się również, że skłonność do takich przebarwień jest dziedziczna i nie zwiastuje żadnych problemów zdrowotnych.

Przebarwienia na twarzy najczęściej pojawiają się latem, ale nawet małe ilości zimowego słońca mogą je wywołać.

Ostuda w ciąży: jak ją leczyć?

W leczeniu ostudy ważna jest profilaktyka. Należy unikać narażania skóry twarzy na działanie promieni słonecznych. Zawsze należy stosować kremy z filtrem chroniącym przed szkodliwym promieniowaniem.

Przeczytaj więcej artykułów  Parcie na pęcherz w ciąży - uciążliwa dolegliwość przyszłych mam

Leczenie ostudy polega na stosowaniu preparatów wybielających. Są to między innymi retinoidy, kwas azelainowy, hydrochinon i kwas kojowy. Stosuje się również środki złuszczające: preparaty sterydowe lub chemiczne. Często stosuje się kwas glikolowy i kwas trójchlorooctowy.

Można również zastosować wiele zabiegów na przebarwienia, takich jak:

  • Zabiegi laserowe – jedne z najskuteczniejszych w walce z przebarwieniami. Światło lasera podgrzewa komórki barwnikowe i niszczy je;
  • Mikrodermabrazja – zabieg polega na mechanicznym ścieraniu naskórka przy użyciu diamentowych głowic. Pomaga to skutecznie walczyć z przebarwieniami;
  • Krioterapia – komórki barwnikowe są niszczone w temperaturze -7 stopni Celsjusza i niższej;
  • Peelingi medyczne – stosuje się preparaty o silnym działaniu wybielającym.

Czasami plamy przebarwieniowe znikają same, bez żadnej interwencji. Szczególnie ostuda ciążowa ustępuje samoistnie po porodzie, gdy poziomy hormonów w organizmie kobiety wracają do normy.

[Zdjęcie główne: Shutterstock.com]

[Zdjęcie główne: Shutterstock.com]

Dodaj komentarz