Owoce w ciąży i podczas karmienia piersią

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Owoce w ciąży i podczas karmienia piersią

Owoce to prawdziwe dary natury. Mają mnóstwo witamin i składników odżywczych, które są niezbędne dla naszego organizmu. Mogą być idealnym posiłkiem lub przekąską, pasują do różnych dań – zarówno wykwintnych obiadów, jak i codziennych. Są także nieodłącznym dodatkiem do wypieków i deserów. Jednak w ciąży nie wszystkie owoce można jeść bez ograniczeń. Dlaczego? Dowiesz się tego z tego artykułu. Jakie owoce można jeść w ciąży? Czy wszystkie owoce można jeść podczas karmienia piersią?

Owoce: właściwości

Owoce są nieodłączną częścią naszej diety. Pomagają nam dostarczać witaminy i uzupełniać ewentualne braki. Zwalczają przeziębienia, zwiększają odporność, łagodzą bóle i przyspieszają trawienie. Mają wiele korzystnych właściwości.

Owoce głównie są bogate w witaminy. Zawierają witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, a także witaminy E i K w niektórych owocach.

Jednak owoce mają głównie prostych cukrów, więc lekarze zalecają ich spożycie głównie w pierwszej części dnia i w ograniczonych ilościach. Przyszłe mamy, które mają cukrzycę ciążową, powinny szczególnie kontrolować ilość spożywanego owocu. Owoce zawierają dużo kalorii – na przykład w 100 gramach banana znajduje się aż 95 kalorii!

Owoce w ciąży

Spożywanie owoców jest bardzo ważne w ciąży. Dostarczają one ważnych składników odżywczych dla przyszłej mamy i rozwijającego się dziecka. Są źródłem kwasu foliowego, który jest niezwykle ważny w czasie ciąży. Kwas foliowy reguluje wzrost płodu i funkcjonowanie komórek. Ma kluczowe znaczenie dla rozwoju układu nerwowego i mózgu dziecka. Niedobory kwasu foliowego mogą prowadzić do ciężkich wad wrodzonych u dziecka. Chociaż dieta nie może zapewnić całkowitego zapotrzebowania na kwas foliowy, kobieta w ciąży powinna spożywać jak najwięcej produktów, które zawierają go naturalnie. Banany i pomarańcze są owocami o największej ilości kwasu foliowego.

Kobiety w ciąży powinny również jeść owoce, które mają witaminę E. Ta witamina jest nazywana witaminą płodności i wpływa na utrzymanie ciąży i jej prawidłowy rozwój. Duże ilości witaminy E znajdują się w papai, jagodach i kiwi.

Przeczytaj więcej artykułów  Pierwszy dzień jesieni

Wiele owoców jest zalecanych dla kobiet w ciąży ze względu na łagodzenie dolegliwości ciążowych. Na przykład jabłka mają dużą ilość błonnika, który reguluje pracę jelit i pomaga w zwalczaniu zaparć, które często występują u przyszłych matek. Owoce cytrusowe są idealne na zgagę. Uporczywe pieczenie w przełyku znika bardzo szybko po wypiciu soku z pomarańczy lub cytryny.

Na poranne mdłości doskonale pomagają maliny. Kilka owoców na czczo zapobiegnie nudnościom.

Owoce a karmienie piersią

Świeżo upieczona mama może spożywać owoce bez żadnych przeszkód podczas karmienia piersią. Dostarczą one dziecku codzienną dawkę witamin i składników odżywczych. Warto jednak pamiętać, że niektóre owoce są silnymi alergenami i mogą wywoływać ostra reakcję alergiczną. Do takich owoców należą truskawki, kiwi i owoce cytrusowe.

Świeżo upieczona mama może spożywać owoce bez przeszkód podczas karmienia piersią. Dostarczą one dziecku codzienną dawkę witamin i składników odżywczych. Warto jednak pamiętać, że niektóre owoce są silnymi alergenami i mogą wywoływać ostra reakcję alergiczną. Do takich owoców należą truskawki, kiwi i owoce cytrusowe.

Dodaj komentarz