Ożysko w ciąży

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Ożysko w ciąży

Łożysko w ciąży to jeden z najważniejszych elementów w rozwoju mojego dziecka. Jest niezbędne do dostarczania mu składników odżywczych i tlenu, a także pełni rolę narządu, który pośredniczy między mną a moim maluszkiem.

Kiedy powstaje łożysko?

Łożysko zaczyna się tworzyć około 4-5 dni po zapłodnieniu. Embrion przemieszcza się z jajowodów do macicy i zagnieżdża w jej ścianie. Powstają wtedy kosmki, które tworzą łożysko i umożliwiają wymianę substancji między mną a dzieckiem.

Jak łożysko pełni swoje funkcje?

Łożysko dostarcza tlen i składniki odżywcze mojemu dziecku, a także usuwa produkty przemiany materii. Chroni je również przed chorobami i substancjami szkodliwymi. Jest prawdziwym superbohaterem!

Jaki jest rozmiar łożyska?

Dojrzałe łożysko ma około 20 cm średnicy i waży około kilograma. Może być większe, jeśli noszę większe dziecko, lub mniejsze, jeśli jestem pod nadzorem lekarzy z powodu pewnych problemów zdrowotnych.

Czy łożysko może sprawiać problemy?

Niekiedy łożysko może znajdować się zbyt blisko ujścia szyjki macicy, co nazywamy przodomacicznością. W takiej sytuacji poród odbywa się przez cesarskie cięcie. Istnieje również ryzyko odklejenia łożyska przedwcześnie, co jest bardzo niebezpieczne i wymaga stałej opieki lekarzy.

Jak wygląda moment porodu łożyska?

Po urodzeniu dziecka, łożysko pozostaje połączone z nim za pomocą pępowiny. Dopiero gdy przestanie pulsować, można ją odciąć. Następnie muszę urodzić łożysko w całości, aby uniknąć powikłań zdrowotnych.

Ostatnio coraz popularniejszy staje się poród lotosowy, który polega na pozostawieniu pępowiny nienaruszoną przez kilka dni. Zwolennicy tej metody uważają, że łożysko przekazuje dziecku życiodajną energię, ale ja jeszcze się nad tym zastanawiam.

Przeczytaj więcej artykułów  Nadmiar witaminy D czym skutkuje przedawkowanie witaminy D objawy

Dodaj komentarz