Pęcherzyk ciążowy żółtkowy budowa skład nieprawidłowości

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pęcherzyk ciążowy żółtkowy budowa skład nieprawidłowości

Pęcherzyk ciążowy – to właśnie jego szukam podczas badania USG, aby potwierdzić ciążę we wczesnych jej etapach. Badanie USG zaleca się wykonać nie wcześniej niż w 5-6 tygodniu ciąży, najlepiej dopochwowo. USG przez powłoki brzuszne może nie wykazać pęcherzyka żółtkowego na tak wczesnym etapie.

Najważniejsze informacje w tym artykule:

– Pęcherzyk ciążowy można zobaczyć podczas badania USG w 5-6 tygodniu ciąży.

– Wewnątrz pęcherzyka ciążowego znajduje się pęcherzyk żółciowy, który odżywia zarodek do czasu wykształcenia się łożyska.

– Pęcherzyk ciążowy rośnie około 1 mm dziennie.

– Pusty pęcherzyk ciążowy to rzadkie zjawisko, które jednak może być przyczyną 50% poronień.

Pierwszym widocznym objawem ciąży jest pęcherzyk ciążowy. Jednak w pierwszym miesiącu ciąży trudno go dostrzec za pomocą USG – bardziej skuteczne jest sprawdzenie poziomu hormonu HCG. Nawet po 5. tygodniu lekarz może zalecić odczekanie z przekazaniem dobrej wiadomości. To tylko sposób na upewnienie się, że ciąża rozwija się prawidłowo.

Pęcherzyk ciążowy to przestrzeń wypełniona płynem, w której znajduje się jama owodni, płód oraz pozazarodkowa jama ciała. Od 6. tygodnia w pęcherzyku widoczny jest pęcherzyk żółtkowy, który odżywia zarodek do czasu, aż wykształci się łożysko. Pęcherzyk żółtkowy ma podobną funkcję jak żółtko wewnątrz jajka. Ciekawostką jest to, że ciałko żółte tworzy się jeszcze przed zapłodnieniem i jest wynikiem resztek pęcherzyka Graffa, w którym był uwięziony zarodek. Ciałko żółte produkuje progesteron, który wpływa na rozwój błony śluzowej macicy.

Pęcherzyk ciążowy można zobaczyć na obrazie ultrasonograficznym od 5. tygodnia ciąży. Wtedy można już określić, czy jest dobrze zagnieżdżony i czy można rozpoznać bicie serca zarodka. Pęcherzyk ciążowy prezentuje się jako ciemniejsza, owalna przestrzeń, znajdująca się tuż przy jamie macicy. Pęcherzyk ciążowy z pęcherzykiem żółtkowym wyglądają podobnie, ale ciałko żółte stanowi wyraźniejszą plamkę wewnątrz pęcherzyka ciążowego.

Przeczytaj więcej artykułów  Przebarwienia skóry a objawy ciąży

Badanie USG pozwala zobaczyć pęcherzyk ciążowy najczęściej pomiędzy 5 a 6 tygodniem ciąży. Podczas badania lekarz sprawdza lokalizację pęcherzyka i ocenia, czy pęcherzyk żółtkowy i zarodek są już widoczne. Może też zlecić dodatkowe badania, jeśli coś wydaje mu się nieprawidłowe.

Pęcherzyk ciążowy pojawia się w jamie macicy w 4. tygodniu ciąży. Od 30. dnia rośnie około 1 mm na dobę. W piątym tygodniu osiąga rozmiar do 5 mm, a w siódmym powinien mieć około 12 mm. W ósmym tygodniu osiąga już około 20 mm. Po tym czasie pęcherzyk ciążowy ma zwykle rozmiar około 25 mm.

Badanie USG pozwala zobaczyć ciążę już w piątym tygodniu. Można wtedy potwierdzić obecność zarodka. Na tym etapie nie jest jednak możliwe stwierdzenie płci.

Dodaj komentarz