Piwo bezalkoholowe w ciąży – czy można je pić Warto być świadomym jednej kwestii

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Piwo bezalkoholowe w ciąży - czy można je pić Warto być świadomym jednej kwestii

Wiadomo, że w czasie ciąży absolutnie zakazane jest picie alkoholu. Wszyscy zdają sobie sprawę, jak szkodliwe to może być dla płodu. Ale czasem ciężko zrezygnować, zwłaszcza kiedy spotykamy się ze znajomymi w letnie wieczory. Dlatego wiele kobiet zastanawia się, czy w ciąży mogą wypić piwo bezalkoholowe, które smakuje niemal jak to tradycyjne.

Piwo bezalkoholowe w ciąży

Ważne jest, aby wiedzieć, że nauka jednoznacznie potwierdza, że alkohol szkodzi rozwijającemu się płodowi. Nie ma takiej rzeczy, jak bezpieczna dawka alkoholu w ciąży. Nawet od czasu do czasu picie niewielkich ilości może skutkować nieodwracalnymi wadami i problemami zdrowotnymi u dziecka. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do FAS, czyli płodowego zespołu alkoholowego. Jest to stan nieuleczalny, który powoduje opóźnienia w rozwoju, wrodzone wady serca, trudności z motoryką oraz problemy ze wzrokiem i słuchem, a także wiele innych powikłań.

Ekspertów szczególnie martwi spożywanie alkoholu w pierwszym trymestrze ciąży. Trzeba wiedzieć, że alkohol bardzo szybko dostaje się do krwiobiegu i hamuje rozwój komórek.

Eliminacja alkoholu z organizmu płodu jest bardzo powolna. Dodatkowo, nawet niewielka dawka alkoholu jest zwielokrotniona przez wydalanie go do płynu owodniowego, a następnie przez połykanie przez płód. Alkohol szkodzi rozwijającemu się płodowi od momentu poczęcia do narodzin. W pierwszych tygodniach ciąży może nawet doprowadzić do poronienia lub obumarcia zarodka. „Zaburzenia rozwoju płodu spowodowane spożywaniem alkoholu przez kobietę w ciąży. Karmienie piersią a alkohol.”, cytat za Klaudia Kierzkowska, “Hello Mama”

Większość kobiet doskonale zdaje sobie sprawę z takiego niebezpieczeństwa i w pełni powstrzymuje się od picia alkoholu w ciąży. Ale zawsze zastanawiają się, czy można wypić piwo 0%? Chociaż większość producentów reklamuje swoje napoje jako bezalkoholowe, to sprawa nie jest taka prosta.

Przeczytaj więcej artykułów  Quiz wielkanocny Sprawdź jak dużo wiesz o tych świętach Nie będzie łatwo

Piwo bezalkoholowe 0% w ciąży

W Polsce pijąc piwo, którego zawartość alkoholu nie przekracza 0,5%, możemy nazwać je bezalkoholowym. Oznacza to więc, że napój, który jest oznaczony jako bezalkoholowy (0-procentowy), może zawierać śladowe ilości alkoholu. Biorąc pod uwagę to, że żadna dawka alkoholu nie jest bezpieczna dla rozwijającego się płodu, picie piwa bezalkoholowego w ciąży jest również odradzane przez lekarzy. Trudno bowiem przewidzieć konsekwencje picia jakiejkolwiek ilości alkoholu.

Piwo 0,0 w ciąży

Jeśli przyszła mama ma ochotę na piwo, ale nie chce ryzykować, istnieje bezpieczna alternatywa. Na rynku dostępne są napoje bezalkoholowe, które prawie nie różnią się od smaku tradycyjnego piwa, ale które rzeczywiście zawierają 0% alkoholu. Trzeba jednak uważać podczas zakupów i dokładnie czytać etykiety.

Napoje, na których etykiecie widnieje napis "zawartość alkoholu 0,0%", rzeczywiście go nie zawierają. Wynika to z procesu dealkoholizacji, w wyniku którego alkohol oddziela się od wody. W teorii więc można pić piwo 0,0% w ciąży, ale warto zachować czujność i upewnić się, że napój spełnia obietnice producenta. Czasami może być trudno znaleźć odpowiednie produkty na sklepowej półce.

Czy piwo bezalkoholowe szkodzi dziecku?

Jak już wspomniano wcześniej, piwo bezalkoholowe to napój, którego zawartość alkoholu nie przekracza 0,5%. Pamiętajmy jednak, że każda ilość alkoholu może zakłócić rozwój płodu i spowodować niebezpieczne, nieodwracalne zmiany. Picie piwa do 0,5% w ciąży jest więc niebezpieczne i surowo zabronione.

Piwo bezalkoholowe a leki

Większość leków nie powinna być łączona z alkoholem. Ponieważ jednak piwa bezalkoholowe mogą zawierać śladowe ilości alkoholu, lepiej nie ryzykować i nie łączyć tych dwóch substancji. Warto zdecydować się na napój, który ma oznaczenie "zawartość alkoholu 0,0%".

Pytania rodziców o napoje 0% w ciąży

Piwo 0 w ciąży – można?

Przeczytaj więcej artykułów  Najważniejsze dla rodziców zmiany prawne

Kiedy piwo bezalkoholowe oznaczone jest jako "0%", zgodnie z prawem może zawierać do 0,5% alkoholu. Dlatego kobiety w ciąży powinny zrezygnować z tego rodzaju napojów.

Lech free 0,0 w ciąży?

Piwa, które mają oznaczenie "0,0%", powinny rzeczywiście zawierać zerową ilość alkoholu i są więc dozwolone dla kobiet w ciąży.

Czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży?

Piwa bezalkoholowe mogą zawierać do 0,5% alkoholu, dlatego kobiety w ciąży powinny powstrzymać się od picia.

Można piwo karmi w ciąży?

W ciąży można pić piwo bezalkoholowe pod warunkiem, że na etykiecie znajduje się informacja "zawartość alkoholu 0,0%". Jeśli na produkcie, nawet bezalkoholowym, widnieje tylko napis "0%", może to oznaczać, że zawiera do 0,5% alkoholu.

Desperados 0,0 w ciąży?

Piwo bezalkoholowe oznaczone jako "0,0% alkoholu" jest dozwolone dla kobiet w ciąży. Trzeba jednak upewnić się, że rzeczywiście nie zawiera alkoholu.

Zobacz też:

  • Nie takie straszne, jak je malują! Czy można jeść truskawki w ciąży?
  • Czy to dobry czas na dziecko? QUIZ – 10 prostych, ale ważnych pytań
  • Jak skompletować wyprawkę dla niemowlaka?

Dodaj komentarz