Plama z wosku na pomniku granitowym Czym zmyć wosk z pomnika

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Plama z wosku na pomniku granitowym Czym zmyć wosk z pomnika

Gdy zapalamy znicz na grobie naszych bliskich, może pojawić się niechciana plama z wosku na pomniku. Jesienne wieczory oraz Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki skłaniają nas do refleksji nad zmarłymi. Warto w tym okresie zadbać o pomniki nagrobne. Jednak jak usunąć uporczywe plamy z wosku z granitowych płyt pomnika?

Jak usunąć plamy z wosku z pomnika? Jak usunąć wosk z pomnika z granitu?

Nasze babcie często używały soku z cytryny do usuwania plam. Ten naturalny składnik faktycznie ułatwia i przyspiesza czyszczenie wosku z pomnika. W przypadku uciążliwych plam z wosku na pomniku wielu poleca również sodę oczyszczoną. Ten popularny składnik kuchenny, rozpuszczony w wodzie, potrafi zdziałać cuda podczas czyszczenia wosku z pomnika. Innym kuchennym produktem, który często pełni rolę odplamiacza, jest ocet. Możemy nim czyścić zarówno uciążliwe zabrudzenia na naczyniach, jak i tłuste plamy po wosku na pomniku.

Zastanawiasz się, czym zmyć wosk z pomnika? Ciekawym sposobem wydaje się sztuczka z ręcznikiem papierowym i szybą. Wymaga to słonecznej, gorącej pogody. Najpierw strząsamy wosk za pomocą kawałka drewna, a następnie przykrywamy go ręcznikiem papierowym i kawałkiem szkła. Pod wpływem intensywnego słońca wosk stopi się i wsiąknie w papier. Ten trik raczej nie sprawdzi się w zimne, jesienne dni, ale świetnie się sprawdzi, jeśli chcemy zadbać o groby bliskich w innych porach roku.

Usunięcie plamy z wosku z pomnika nie musi być trudnym zadaniem. Wystarczą odpowiednie środki chemiczne i trochę wyobraźni. Sodę oczyszczoną, ocet oraz cytrynę znajdziemy w naszej kuchni. Jeśli nie posiadamy specjalnego detergentu zawierającego chlorek metylenu, możemy spróbować znaleźć rozpuszczalnik zawierający tę substancję w naszym domu (oczywiście pamiętając o bezpiecznym jej użyciu). Wystarczy odrobina wysiłku i pomysłowości, a wszystkie plamy z wosku na pomniku znikną, a nagrobki naszych bliskich będą pięknie lśnić.

Plamy z wosku na pomniku granitowym

Tłuste plamy po wosku na pomniku granitowym nie są miłym widokiem. Z szacunku do naszych bliskich lubimy dbać o ich nagrobki, a tego rodzaju plama po zniczu olejowym może z łatwością oszpecić nawet najbardziej zadbane groby. Interesujące jest to, że tradycja zapalania zniczy na grobach wywodzi się z tradycji pogańskich. Podczas przedchrześcijańskiego święta Dziadów światło miało przywoływać dusze zmarłych, których potrzeby zaspokajano poprzez różnego rodzaju rytuały. Współcześni Polacy zachowali tę tradycję, ale znicze symbolizują naszą nieustającą pamięć o bliskich.

Przeczytaj więcej artykułów  Przecieki egzamin ósmoklasisty 2023 Nauczyciele typują co będzie na polskim Te trzy lektury to

Produkcja zniczy, których używamy na cmentarzach, opiera się głównie na dwóch substancjach: parafinie i stearynie. Umieszczamy je na pomnikach najczęściej w ozdobnych obudowach, wykonanych ze szkła lub plastiku. Niestety, często okazuje się, że obudowy te nie zapobiegają wyciekaniu wosku. Może również zdarzyć się, że nie całkowicie stężała substancja wyleje się na nagrobek podczas wymiany lub przestawiania. Jak zatem oczyścić granitowy pomnik z wosku?

Usunięcie rozlanego wosku na pomniku jest trudne. W sklepach dostępne są różne środki czyszczące, które są dedykowane do usuwania tego rodzaju zabrudzeń. Większość z tych środków zawiera chlorek metylenu, który jest także często używany w rozpuszczalnikach. Dostępne są w postaci past, żeli lub płynów. Warto jednak pamiętać, że przed użyciem jakiegokolwiek środka, należy umyć pomnik ciepłą wodą i dowolnym detergentem, na przykład płynem do mycia naczyń. Pozwoli to usunąć większość brudu, a także delikatnie podgrzać wosk. Przy użyciu chlorku metylenu, należy nosić rękawice i zapoznać się ze wszystkimi instrukcjami dotyczącymi bezpiecznego używania tej substancji – jest ona silnie żrąca!

Rodzice pytają, czym wyczyścić wosk z pomnika

Jak usunąć parafinę z pomnika granitowego?

Parafina, stanowiąca główny składnik większości zniczy, jest stosunkowo łatwa do usunięcia. Po podważeniu pomnika, wystarczy umyć go ciepłą wodą i płynem do naczyń. Następnie podważamy plamę drewnem, przecieramy ją chlorkiem metylenu, a pozostałości usuwamy roztworem sody oczyszczonej lub octu z wodą. W upalne dni można także przycisnąć do zmiękczonego wosku ręcznik papierowy przykryty szkłem i poczekać, aż wchłonie go pod wpływem słońca.

Jak usunąć stopiony plastik z pomnika?

Stopiony plastik może pojawić się na nagrobku, gdy płomień znicza rozpuści plastikowe elementy ozdobnej obudowy. Najłatwiej jest go usunąć za pomocą smaru WD-40. Delikatnie spryskujemy zabrudzoną powierzchnię, a następnie drewnianą skrobaczką usuwamy plastik. Brud usuwamy drewnianym narzędziem, aby uniknąć zarysowań na kamiennej płycie. To rozwiązanie jest również przydatne przy usuwaniu plam z wosku na pomniku.

  • Jaki kolor kwiatów na cmentarz? Kolorystyka ma znaczenie
  • Jaka modlitwa na cmentarz? Warto pamiętać o modlitwach, odwiedzając groby bliskich
  • Dlaczego chryzantemy na cmentarz? Poznaj symbolikę tych popularnych kwiatów

Dodaj komentarz