Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne

Kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne? To istotne pytanie dla osób planujących rodzinę. Musisz jednak wiedzieć, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Różne rodzaje doustnej antykoncepcji hormonalnej mają różne czasy działania. Te tabletki wpływają na hormony w organizmie kobiety, a to decyduje o ochronie przed niechcianą ciążą.

Tabletki antykoncepcyjne są jednymi z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych, co potwierdza wskaźnik Pearla wynoszący dla nich 0,01. Porównując to z wskaźnikiem 3,0 dla prezerwatyw, można uznać, że tabletki antykoncepcyjne są bardzo pewnym środkiem antykoncepcji. Jednak aby zadziałały, musisz wiedzieć, kiedy rozpocząć współżycie bez dodatkowego zabezpieczenia.

Kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne?

Ile trzeba czekać na działanie tabletek antykoncepcyjnych? Dobre pytanie, które zadają sobie kobiety, które planują zastosować tę formę antykoncepcji. Niestety, nie zawsze można natychmiast rozpocząć współżycie bez dodatkowego zabezpieczenia. Niektóre tabletki potrzebują czasu, aby zacząć działać. Ważne jest również, jakie tabletki przyjmujesz i w którym dniu cyklu zażyłaś pierwszą pigułkę.

Tabletki jedno- i dwuskładnikowe

Zanim odpowiemy na pytanie, kiedy można uprawiać seks bez dodatkowego zabezpieczenia po rozpoczęciu brania tabletek antykoncepcyjnych, omówmy podstawowe różnice między jedno- i dwuskładnikowymi tabletkami.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe zawierają tylko jeden hormon, najczęściej progesteron. Działa on na organizm, powodując zmiany w śluzie szyjkowym i hamując owulację. Takie tabletki są stosowane głównie podczas karmienia piersią i w przypadku, gdy stosowanie estrogenów nie jest wskazane.

  • progesteron – hamuje owulację i sprawia, że śluz szyjkowy staje się gęstszy,
  • etynyloestradiol – hamuje dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i zapobiega wzrostowi błony śluzowej macicy.

To właśnie skład decyduje o tym, kiedy tabletki antykoncepcyjne zaczną działać.

Przeczytaj więcej artykułów  Obowiązkowy rejestr ciąż - od kiedy Kontrowersyjny przepis wchodzi w życie Jakie niesie

Po ilu dniach zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne?

Kiedy zaczynają działać jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne? Środki te zaczynają działać po 7 dniach od rozpoczęcia przyjmowania, niezależnie od dnia cyklu, w którym została zażyta pierwsza tabletka. W tym czasie należy stosować dodatkowe zabezpieczenie, na przykład prezerwatywę.

A co z dwuskładnikowymi tabletkami antykoncepcyjnymi? Jeśli zaczniesz brać je w ciągu pierwszych 5 dni cyklu, efekt będzie widoczny już po zażyciu pierwszej pigułki. Jeśli jednak pierwsza tabletka zostanie zażyta po 5 dniu cyklu, pełne działanie antykoncepcyjne wystąpi po 7 dniach.

Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu?

Tylko dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zaczną działać od razu po zażyciu pierwszej pigułki, pod warunkiem że rozpoczęto ich przyjmowanie w ciągu pierwszych dni cyklu menstruacyjnego. Tabletki jedno- i dwuskładnikowe zażyte w innym dniu cyklu wymagają 7 dni, aby osiągnąć pełne działanie antykoncepcyjne.

Tabletki antykoncepcyjne a trądzik

Tabletki antykoncepcyjne mogą pomóc w łagodzeniu trądziku u kobiet w wieku rozrodczym, jednak efekty wymagają minimum 3 cykli. Dlatego, jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne w celu poprawy skóry, musisz być cierpliwa.

Tabletki antykoncepcyjne mogą pomóc w łagodzeniu trądziku u kobiet w wieku rozrodczym, jednak efekty wymagają minimum 3 cykli. Dlatego, jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne w celu poprawy skóry, musisz być cierpliwa.

Dodaj komentarz