Podręcznik HiT 2 pełen szokujących treści Autor pisze m in o Tusku Smoleńsku i leczeniu

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Podręcznik HiT 2 pełen szokujących treści Autor pisze m in o Tusku Smoleńsku i leczeniu

Ministerstwo edukacji zaakceptowało drugą część podręcznika HiT autorstwa prof. Roszkowskiego, a książka trafiła do sprzedaży pod koniec lipca. Pierwsza część podręcznika wywołała burzę ze względu na kontrowersyjne opinie autora na tematy polityczne i światopoglądowe. Fragmenty nowej części podręcznika, które zostały ujawnione, sugerują, że tym razem będzie podobnie. HiT 2 dostarcza kolejnych kontrowersyjnych treści.

Burza wokół podręcznika HiT 2

W minionym roku szkolnym 2022/2023 Ministerstwo Edukacji wprowadziło nowy przedmiot – Historia i teraźniejszość. W ramach tych lekcji uczniowie mają uczyć się historii współczesnej i społecznych przemian ostatnich dekad. Chociaż teoretycznie nie powinno to budzić kontrowersji, to po opublikowaniu i wprowadzeniu do użytku podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego pojawiły się spore kontrowersje. Fragmenty dotyczące in vitro, negatywne opinie o gender, Unii Europejskiej, feminizmie, a nawet o naszych zachodnich sąsiadach wywołały szczególne poruszenie.

Okazuje się, że druga część podręcznika, która została wprowadzona do szkół w tym roku, jest w pewnym sensie kontynuacją kontrowersji. Książka pojawiła się na rynku w ostatni weekend lipca, a od tamtej pory w sieci pojawiają się kolejne kontrowersyjne fragmenty.

Problemem nie jest tylko podręcznik. Problem leży w samym istnieniu takiego przedmiotu jak HiT. Przedmiot ten został stworzony na potrzeby polityczne obecnej władzy. Ma na celu pokazanie młodym ludziom, że w opozycji znajduje się wszystko, co najgorsze, a w rządzących bohaterowie lub wyzwoliciele. […] Świat jest przedstawiony jako czarno-biały. Dobrzy to rządzący i osoby związane z PiS, a źli to wszyscy inni. – Edyta Książek z ZNP w rozmowie z Wirtualną Polską

Inni działacze, a zwłaszcza eksperci z dziedziny historii i politologii oraz politycy opozycji, również mają negatywne opinie na temat podręcznika. Katarzyna Lubnauer, wiceprzewodnicząca Koalicji Obywatelskiej, określiła treść jako "materiał wyborczy dla partii PiS", a jedynym, czego uczniowie się z niego dowiedzą, jest to, że partia rządząca jest wspaniała, a opozycja to zło.

Przeczytaj więcej artykułów  Nowa strategia walki z pandemią Rządowy projekt szczególnie niekorzystny dla nauczycieli

O podręczniku w negatywnych słowach wypowiedział się również marszałek Grodzki, nazywając książkę Roszkowskiego "zakłamaniem historii i tworzeniem książki z felietonów prawicowej prasy". Brak obiektywizmu i fragmenty, które bardziej przypominają prywatne opinie autora niż materiał szkolny, to główne zarzuty wobec prof. Roszkowskiego.

Kontrowersyjne fragmenty o LGBT i katastrofie smoleńskiej

Nawet na podstawie ujawnionych fragmentów podręcznika można stwierdzić, że jest on zgodny z narracją przedstawioną w pierwszej części. Autor ponownie porusza tematy związane z orientacją seksualną i feminizmem. Mówi o "zagrożeniach ideologii LGBT" (która w rzeczywistości nie istnieje) oraz o gender. Co gorsza, podważa nowoczesną wiedzę, twierdząc, że homoseksualizm można leczyć.

Dla ideologów LGBT homoseksualizm jest uwarunkowany genetycznie i nie podlega zmianie pod wpływem społeczeństwa i kultury. Jednakże liczne badania wykazały, że jest to bardziej skomplikowane zjawisko i w wielu przypadkach, choć nie zawsze, podlega terapii. – Fragment drugiej części podręcznika HiT

Prof. Roszkowski wspomina również o Janie Pawle II i szczegółach jego pontyfikatu. Słowa papieża zostały nawet użyte jako motto podręcznika, sugerujące nierozerwalne połączenie polskiego państwa i Kościoła.

Autor nie zapomniał także o aborcji, przypominając czytelnikom, że możliwość przerywania ciąży była w pełni legalna w czasie niemieckiej okupacji, gdy wprowadził ją Hitler.

Prof. Roszkowski wyraża również swoje zdanie na temat ekologii i zmian klimatycznych, dość sceptyczne zresztą. (Źródło: ASZ Dziennik)

W podręczniku nie mogło zabraknąć również fragmentów dotyczących polskiej sceny politycznej z ostatnich lat. Rządy Platformy Obywatelskiej zostały przedstawione w negatywnym świetle w przeciwieństwie do rządów PiS. Autor odnosi się także do relacji polsko-rosyjskich i katastrofy smoleńskiej.

Z okazji 70. rocznicy wybuchu wojny, 1 września 2009 roku na Westerplatte wystąpili kanclerz Merkel, premier Putin oraz prezydent Kaczyński i premier Tusk. […] Przemówienie Tuska było ogólnikowe i nie wspominało o niemiecko-sowieckim pakcie z 1939 roku. Prezydent Kaczyński natomiast nakreślił szerszą wizję historii. […] Jego słowa kontrastowały z wykrętem Putina i ogólnikami Tuska. Dlatego było zaskoczeniem zaproszenie, które Putin skierował do Tuska, aby wspólnie uczcić 70. rocznicę zbrodni katyńskiej w 2010 roku. – Fragment drugiej części podręcznika HiT

Przeczytaj więcej artykułów  Naukowcom z Bostonu udało się wyizolować przeciwciało które zabija bakterie powodujące boreliozę

W jednym z rozdziałów autor wspomina również o potencjalnym zamachu pod Smoleńskiem. Według Roszkowskiego, "wiele osób było i jest przekonanych, że doszło do zamachu, ale ta wersja nabiera oficjalnego znaczenia".

  • Nauczyciele zarabiają minimalną pensję, a Ministerstwo Czarnka nielegalnie rozdaje miliony? Najnowsze informacje z NIK
  • Rok szkolny 2023/2024 będzie wyglądał zupełnie inaczej. Uczniowie i nauczyciele czekają kolejne zmiany
  • Rekordowa liczba wakatów w szkołach! Brakuje jeszcze więcej nauczycieli niż w poprzednim roku. To katastrofa dla uczniów

Dodaj komentarz