Poduszka do karmienia bliźniąt jaką wybrać i jak karmić bliźniaki

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Poduszka do karmienia bliźniąt jaką wybrać i jak karmić bliźniaki

Poduszka do karmienia bliźniąt to proste urządzenie, które wielu mamom może wydawać się zbędnym gadżetem. Jednak większość kobiet, które spróbują karmienia z poduszką, nie chce wracać do poprzednich metod. Zwłaszcza przy bliźniakach poduszka może pomóc Ci odciążyć plecy i znaleźć wygodną pozycję do karmienia. A jaką poduszkę najlepiej wybrać i jak karmić bliźniaki?

Karmienie piersią obciąża kręgosłup i ramiona młodej mamy, które już są obciążone związane z noszeniem dziecka i trzymaniem go na rękach. Karmienie z poduszką znacznie odciąża plecy i sprawia, że łatwiej przyjąć wygodną pozycję, w której zarówno mama, jak i dziecko będą czuły się lepiej niż bez poduszki. Ręce i plecy mamy są odciążone, przez co nic nie cierpnie, nie sztywnieje i nie ma potrzeby częstego zmieniania pozycji. Karmienie przy pomocy poduszki jest również korzystne dla niemowlaka, ponieważ przez to, że może on zająć odpowiednią pozycję, zmniejsza się ryzyko pojawienia się niestrawności, kolek czy gazów. Dzięki temu, że maluch może jeść cały czas w tej samej pozycji, jest spokojniejszy i ma przez cały czas dobry dostęp do sutka. Poduszka jest szczególnie przydatna przy bliźniakach, ponieważ dzieci jedzą często i długo, a na karmieniu kobieta może spędzać nawet około dwunastu godzin.

Przy wyborze poduszki do karmienia należy zwrócić uwagę na jej kształt. Poduszka powinna dobrze przylegać do ciała mamy lub osoby, która będzie karmić dziecko. Najlepiej, żeby poduszka nie wymagała przytrzymywania ani nie zsuwała się podczas sięgania po przedmioty. Problem ten jest zwykle rozwiązany dzięki usztywnieniu wewnętrznej części poduszki lub wiązaniu, które można przymocować do talii.

Poduszka powinna być odpowiednia zarówno do karmienia piersią, jak i butelką. Jeśli nie zamierzasz karmić piersią, poduszka nie musi być dopasowana do talii. Ważne jednak, żeby można było wygodnie ułożyć ją na kolanach i karmić malucha z butelki.

Przeczytaj więcej artykułów  Podlewaj tym anturium raz na dwa tygodnie Zakwitnie jak szalone i pozazdrości go wścibska sąsiadka

Należy również zwrócić uwagę na materiał wypełnienia poduszki. Wypełnienie z styropianu jest popularne ze względu na swoją niską cenę i miękkość. Wypełnienie z silikonu jest sprężyste, trwałe, elastyczne i łatwo dopasowuje się do kształtu ciała. Wypełnienie z pianki jest twarde, ale wygodne, a pianka poliuretanowa dostosowuje się do temperatury ciała dziecka. Poduszka pokryta powinna być miękkim i przyjemnym materiałem, który można zdjąć i wyprać.

Poduszka do karmienia może mieć także dodatkowe elementy, takie jak kieszonka, w której można przechowywać najpotrzebniejsze drobiazgi, lub elementy, które przyciągną uwagę malucha i pomogą mu zainteresować się karmieniem.

Jeśli jesteś w ciąży z bliźniakami i chciałabyś karmić naturalnie, nie musisz się martwić, że pokarmu będzie za mało. Często pokarm wystarcza nawet na dwóch maluszków. Jeśli nie zauważysz wypływu pokarmu przed porodem, nie ma powodów do zmartwień. Możesz obserwować zachowanie maluchów, żeby sprawdzić, czy się najadają. Maluchy powinny być aktywne podczas ssania i przełykać pokarm przez co najmniej 5 – 10 minut bez przerwy. Powinny być karmione mniej więcej 8 razy na dobę i moczyć 6 pieluszek, co oznacza, że prawidłowo przetwarzają pokarm.

W przypadku karmienia bliźniąt ważne są regularne kontrole u pediatry i obserwowanie czy maluchy rosną i przybierają na wadze w odpowiednim tempie. Jeśli lekarz tak zaleci, konieczne może być dokarmianie maluszków. Można użyć naturalnego pokarmu albo mleka modyfikowanego. Należy również przemyśleć, czy chce się karmić maluchy jednocześnie czy osobno, w zależności od ich tempa jedzenia. Warto eksperymentować z różnymi pozycjami, żeby znaleźć najlepszą dla Ciebie i maluchów.

Dodaj komentarz