Podwyżki dla nauczycieli 2023 przyjęte Minister podpisał rozporządzenie Kiedy wypłaty trafią na

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Podwyżki dla nauczycieli 2023 przyjęte Minister podpisał rozporządzenie Kiedy wypłaty trafią na

O obiecanych podwyżkach dla nauczycieli mówi się już od dawna, ale dopiero teraz wynagrodzenia realnie wzrosną. Minister edukacji Przemysław Czarnek podpisał specjalne rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli 2023. O ile wzrosną pensje i kiedy dokładnie ruszą wypłaty? Podwyżki dla nauczycieli 2023 – kiedy rozporządzenie oficjalnie zacznie obowiązywać?

Podwyżki dla nauczycieli 2023 – już jest rozporządzenie!

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki od 1 stycznia obowiązują nowe stawki wynagrodzeń nauczycieli. Zanim jednak wyższe pensje mogą trafić na konta, konieczne jest przyjęcie specjalnego rozporządzenia w tej sprawie. Projekt dokumentu został przygotowany już kilka tygodni temu, ale podpisu ministra Czarnka doczekał się dopiero 23 lutego. Wraz z kolejną wypłatą nauczyciele mają otrzymać jednak wyrównanie od 1 stycznia.

Rozporządzenie – wynagrodzenie nauczycieli 2023 przyjęte – komunikat MEiN

Mimo że zaproponowane stawki nie spełniają oczekiwań ani związków zawodowych, ani samych nauczycieli, to jednak wciąż podwyżki były mocno wyczekiwane. Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem minimalne wynagrodzenie nauczycieli 2023 wzrośnie zaledwie o 7,8%. Jest to nawet mniej niż obiecywane kilka miesięcy temu przez ministra Czarnka 9% wzrostu, nie wspominając już o tym, że przedstawiciele ZNP domagali się od resortu podwyżki pensji zasadniczych o 20%. Postulat uzasadniali faktem, że w ostatnich latach wynagrodzenia w oświacie pozostają naprawdę skandalicznie niskie, a taki wzrost pomógłby nieco zniwelować również skutki wysokiej inflacji. Niestety pomysł został odrzucony.

Kiedy wyrównanie dla nauczycieli 2023?

Zgodnie z aktualnymi przepisami “podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli następuje nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia danego roku”. Przyjęcie projektu rozporządzenia dopiero teraz nie jest więc niezgodne z przepisami, ale nie trudno się dziwić, że nauczyciele byli już zniecierpliwieni oczekiwaniem. Nowe, wyższe pensje powinny jednak trafić na konto wraz z najbliższą wypłatą (oczywiście z wyrównaniem od stycznia).

  • Nauczyciele nieposiadający stopnia awansu zawodowego (nauczycieli początkujących) – o 266 zł brutto;
  • Nauczyciele mianowani – o 293 zł brutto;
  • Nauczyciele dyplomowani – o 326 zł brutto.
Przeczytaj więcej artykułów  Mutacja genu MTHFR objawy badanie

Podwyżki dla nauczycieli 2023 – tabela

Nowe stawki wynagrodzeń dla nauczycieli niestety wciąż pozostawiają wiele do życzenia. 7,8% podwyżki pensji zasadniczych to realnie zaledwie około 300 zł brutto więcej co miesiąc. Biorąc pod uwagę stopień wykształcenia, ilość obowiązków i odpowiedzialność związane z pracą w szkole, szokujące wydaje się, że wciąż są nauczyciele, którzy nie zarobią nawet 3000 zł “na rękę”.

Poziom wykształcenia Nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący) Nauczyciel mianowany Nauczyciel dyplomowany
1. Tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym 3690 zł 3890 zł 4550 zł
2. Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego 3600 zł 3700 zł 3960 zł

Czytelnicy pytają o rozporządzenie w sprawie podwyżek dla nauczycieli 2023

Podwyżki dla nauczycieli rozporządzenie 2023 – kiedy wejdzie w życie?

Projekt rozporządzenia w sprawie podwyżek został już podpisany przez ministra Czarnka. Zwaloryzowane wypłaty powinny już wkrótce trafić do nauczycieli z wyrównaniem.

Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023?

Nowe, podwyższone pensje wraz z wyrównaniem od 1 stycznia powinny trafić na konta z najbliższą wypłatą pensji.

Podwyżki dla nauczycieli 2023 kiedy wyrównanie?

Z najbliższą wypłatą, czyli prawdopodobnie w marcu.

Z najbliższą wypłatą, czyli prawdopodobnie w marcu.

Dodaj komentarz