Nierozpoznana szkarlatyna u dziecka Jak nie przegapić tej choroby Brak odpowiedniego leczenia może

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nierozpoznana szkarlatyna u dziecka Jak nie przegapić tej choroby Brak odpowiedniego leczenia może

Nierozpoznana szkarlatyna u dziecka. Jak nie przegapić tej choroby? Brak odpowiedniego leczenia może skutkować poważnymi konsekwencjami

Szkarlatyna, inaczej płonica, to choroba zakaźna wywoływana przez bakterię, która przede wszystkim atakuje najmłodszych. Na początku objawy łatwo mylić z grypą lub inną wirusową infekcją. Jednak w ciągu kilku dni pojawiają się charakterystyczne symptomy, które sprawiają, że trudno ją przegapić. Niemniej jednak, czasami zdarza się, że lekarze stawiają błędną diagnozę. Jakie są skutki nierozpoznanej szkarlatyny u dziecka? Jakie są objawy szkarlatyny? Jakie są konsekwencje niewłaściwego leczenia?

Nierozpoznana szkarlatyna u dziecka – skutki

Szkarlatyna to ostra choroba zakaźna, która często atakuje dzieci w przedszkolu lub wczesnej szkole. Duże skupiska sprzyjają rozprzestrzenianiu się choroby, ponieważ infekcja bakteryjna paciorkowcami grupy A, które powodują szkarlatynę, przenosi się drogą kropelkową.

Ponieważ szkarlatyna jest chorobą bakteryjną, po jej rozpoznaniu konieczne jest natychmiastowe podjęcie leczenia antybiotykowego oraz leków łagodzących symptomy (np. obniżających gorączkę). Niewłaściwa diagnoza i leczenie mogą prowadzić do poważnych powikłań, w tym zapalenia płuc.

Najczęstsze i mniej niebezpieczne powikłania szkarlatyny to ropne zapalenie migdałków, zatok i węzłów chłonnych. Nieleczona lub źle leczona szkarlatyna może również powodować problemy z uchem, takie jak zapalenie ucha środkowego. Rzadziej występujące powikłania to zapalenie opon mózgowych i rdzenia oraz problemy z układem immunologicznym, takie jak gorączka reumatyczna i kłębuszkowe zapalenie nerek.

Objawy szkarlatyny. Jak rozpoznać tę chorobę?

Najwięcej przypadków szkarlatyny występuje oczywiście w jesienno-zimowym okresie, gdy odporność spada, a dzieci są narażone na różne infekcje. Okres inkubacji tej infekcji trwa stosunkowo krótko, od 2 do 5 dni. Podczas tego czasu nie występują jeszcze objawy, ale chory może już zarażać, dlatego też w szkołach i przedszkolach dochodzi do wielu zarażeń.

Po upływie około 5 dni pojawiają się pierwsze symptomy szkarlatyny, takie jak wysoka gorączka sięgająca nawet 40 stopniC, silny ból gardła, dreszcze, ból brzucha, a nawet nudności i wymioty. Pierwotnie objawy można pomylić z klasycznymi symptomami infekcji, takimi jak grypa. Z czasem dołączają do nich charakterystyczne objawy szkarlatyny, w tym objawy skórne.

Przeczytaj więcej artykułów  Paciorkowiec u noworodka występuje u 40 dzieci ale tylko nieliczne z nich poddaje się leczeniu

Objawy szkarlatyny obejmują:

– powiększenie węzłów chłonnych szyjnych,

– biały nalot na języku, który później zmienia się w tzw. malinowy język (bardzo czerwony),

– drobne czerwone plamki na skórze (pojawiają się około 24 godziny po gorączce) na twarzy, brzuchu, korpusie, pachwinach i zgięciach łokci i kolan,

– skóra zaczyna się złuszczać po kilku dniach od pojawienia się wysypki.

Lekarz powinien potwierdzić diagnozę szkarlatyny na podstawie objawów i wywiadu z pacjentem i rodzicami. Może zlecić badania krwi, w tym badanie OB. Pomocne w diagnozie może być także wykonanie posiewu bakteryjnego z gardła.

Zastój flegmy w przełyku i gardle. Niebagatelne objawy. Jak sobie z nimi poradzić?

Grypa typu A u dzieci- jak ją rozpoznać? Te cztery objawy powinny dać do myślenia.

If niemowlę oddycha brzuszkiem? Od razu należy zgłosić się do lekarza.

Dodaj komentarz