Obturacyjny bezdech senny u dzieci wspomaganie aparatem CPAP

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Obturacyjny bezdech senny u dzieci wspomaganie aparatem CPAP

Bezdech senny to nie tylko problem dla starszych, otyłych osób. Okazuje się, że dotyczy również dzieci, a konsekwencje choroby są u nich bardziej poważne. Jak leczyć bezdech senny? Służą do tego m.in. aparaty CPAP.

Jak rozpoznać bezdech senny u dzieci?

Zdrowe dziecko śpi z zamkniętą buzią, a oddech jest spokojny i cichy. Chrapanie lub budzenie się może się zdarzyć przy przeziębieniu, ale jest to tylko tymczasowe. Jeśli dziecko cały czas chrapie lub śpi z otwartymi ustami, powinieneś być czujny. To mogą być pierwsze objawy bezdechu sennego, chociaż nie zawsze.

Bezdech senny to stan, w którym wiotczenie tkanek miękkich w pełni zamyka drogi oddechowe podczas snu. Powstają krótkie przerwy w oddychaniu, które kończą się gwałtownym wdechem. Dziecko może wtedy się przekręcić lub się obudzić. Jednym z metod leczenia bezdechu sennego jest aparat CPAP, który pomaga odblokować drogi oddechowe.

Obturacyjny bezdech senny u dzieci wspomaganie aparatem CPAP

Ciągłe senność, trudności w koncentracji, nerwowość, problemy z uwagą (w niektórych przypadkach problemy z nauką, które były mylone z ADHD, miały swoje źródło w nieleczonym bezdechu sennym), a nawet agresja i lunatykowanie mogą być objawami występującymi w ciągu dnia.

Jakie są przyczyny bezdechu sennego u dzieci?

Najczęstszymi przyczynami bezdechu sennego u dzieci są wady anatomiczne dróg oddechowych, takie jak przerośnięte migdałki, przerośnięty język lub wady zgryzu. Niestety, w ostatnich latach częściej pojawiają się dzieci z nadwagą i otyłością cierpiące na bezdech senny. Ryzyko jest większe u osób z zespołem Downa oraz z porażeniem mózgowym. Często występuje też dziedziczne predyspozycje do bezdechu sennego.

Jak leczyć bezdech senny u dzieci?

Obturacyjny bezdech senny u dzieci wspomaganie aparatem CPAP

Nieleczony bezdech senny u dzieci ma poważniejsze konsekwencje zdrowotne niż u dorosłych. Przerwy w oddychaniu powodują niedotlenienie tkanek i mózgu. W rezultacie rozwój dziecka jest zaburzony zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym oraz emocjonalnym. W późniejszym życiu osoba taka może mieć problemy z układem nerwowym i sercowo-naczyniowym.

Przeczytaj więcej artykułów  Pozdrowienia na Dzień Dziecka aby dobrze zacząć świętowanie

Leczenie bezdechu sennego u najmłodszych polega przede wszystkim na wyeliminowaniu jego przyczyny. Najczęściej polega to na usunięciu przerośniętych migdałków. W innych przypadkach może być pomocne m.in. zmniejszenie masy ciała lub inne zabiegi chirurgiczne.

Z powodu wzrastającej liczby dzieci z bezdechem sennym, obecnie wykorzystuje się metody wcześniej stosowane tylko u dorosłych. Jedną z nich jest nocne wspomaganie oddychania aparatem CPAP. Ten rodzaj leczenia stosuje się głównie u dzieci, których zaburzenia anatomiczne nie nadają się do operacji. Indykacją do tej techniki są również niektóre schorzenia neurologiczne, choroby układu oddechowego lub zaburzenia nerwowo-mięśniowe.

Czym jest aparat CPAP?

Obturacyjny bezdech senny u dzieci wspomaganie aparatem CPAP

Aparat CPAP to specjalne urządzenie medyczne, które wywiera dodatnie ciśnienie powietrza w drogach oddechowych pacjenta za pomocą elastycznej rurki i maski. To powoduje unieruchomienie miękkich tkanek, które podczas snu mogą się osłabiać. Dzięki temu drogi oddechowe są udrożnione, a pacjent odczuwa ulgę już po kilku nocach korzystania z aparatu CPAP.

Aparat CPAP należy odpowiednio ustawić przed snem i wyłączyć po nocnym odpoczynku. Jeśli dziecko zazwyczaj robi sobie drzemki w ciągu dnia, warto włączyć aparat również na ten czas. Ciekawostką jest to, że dzieci zazwyczaj lepiej tolerują pierwsze spotkanie z CPAP niż dorośli, którzy mają trudności z przyzwyczajeniem się do snu z aparatem.

Urządzenia CPAP mogą być stałociśnieniowe lub automatyczne. Pierwsze dostarczają ciśnienie o stałej wartości, podczas gdy drugie dostosowują je do epizodów bezdechu. Automatyczne aparaty CPAP mogą również rejestrować dane dotyczące snu małego pacjenta, co jest ważne dla lekarza w celu monitorowania postępów i planowania dalszego leczenia.

Czy aparaty CPAP mogą być stosowane u dzieci?

Obturacyjny bezdech senny u dzieci wspomaganie aparatem CPAP

Przed zastosowaniem aparatu CPAP u dzieci konieczna jest konsultacja nie tylko z laryngologiem, ale także często z ortodontą. Czasami będzie konieczne skonsultowanie się z chirurgiem szczękowym. Obecnie na rynku są dostępne aparaty CPAP, które są dostosowane do potrzeb małych pacjentów, różnią się głównie rozmiarem masek. Niektóre modele mają również elementy atrakcyjne dla dzieci, takie jak motywy zwierzęce na maskach.

Przeczytaj więcej artykułów  Nie uraź osoby która Cię molestuje - jakie jeszcze rady można znaleźć w podręczniku dla dzieci

Leczenie aparatem CPAP u dzieci musi być prowadzone pod nadzorem doświadczonego laryngologa. Ważne jest odpowiednie ustawienie ciśnienia powietrza dostarczanego przez urządzenie. Choć aparaty CPAP nie są tanie, warto wybrać model renomowanego producenta, który ma mniej inwazyjny algorytm dostosowany do kobiet. Na takim sprzęcie można ustawić niższe ciśnienie odpowiednie dla dziecka.

Lekarz musi również monitorować postępy leczenia. W krótkim czasie codzienne objawy, takie jak nadmierne zmęczenie w ciągu dnia czy problemy z koncentracją, powinny zniknąć. Tylko wtedy leczenie aparatem CPAP ma rzeczywistą wartość terapeutyczną. W warszawskiej klinice laryngologicznej Mille Medica pracują cenieni eksperci w leczeniu bezdechu sennego u dzieci.

Ile kosztuje aparat CPAP?

Najtańsze urządzenia CPAP stałociśnieniowe kosztują około 2 tysiące złotych. Najbardziej zaawansowane aparaty CPAP automatyczne kosztują nawet 6-7 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość częściowego zwrotu kosztów przez Narodowy Fundusz Zdrowia w wysokości około 1 900 złotych. Istnieje również możliwość wynajęcia aparatu CPAP, co jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla rodziców, którzy nie są pewni skuteczności takiego leczenia. Aparat CPAP można wypożyczyć na stałym abonamencie lub zakupić po przetestowaniu.

Dodaj komentarz