Nadciśnienie w ciąży Rodzaje Objawy Leczenie i Skutki

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nadciśnienie w ciąży Rodzaje Objawy Leczenie i Skutki

Nadciśnienie w ciąży [Rodzaje, Objawy, Leczenie i Skutki]

Ciąża to piękny czas w życiu kobiety, ale zmiany w jej organizmie mogą prowadzić do powikłań, takich jak nadciśnienie w ciąży. To poważne zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Oto najważniejsze informacje:

– Nadciśnienie w ciąży występuje u 6% ciężarnych i jest diagnozowane, gdy wartość ciśnienia przekracza 140/90 mmHg.

– W zależności od wartości, nadciśnienie może być łagodne, umiarkowane lub ciężkie.

– Jeśli objawy występują po 20. tygodniu ciąży, mówimy o nadciśnieniu indukowanym ciążą, a jeśli pojawiają się wcześniej, to o nadciśnieniu przewlekłym.

– Zaburzenia widzenia, obrzęki twarzy i kończyn, białkomocz i bóle głowy są niepokojącymi objawami nadciśnienia.

– Leczenie nadciśnienia w ciąży powinno być rozpoczęte od razu po wystąpieniu pierwszych objawów. Może być zachowawcze lub farmakologiczne (metyldopa, nifedypina, labetalol).

– Nadciśnienie w ciąży niekoniecznie wyklucza poród naturalny, ale w niektórych sytuacjach konieczne jest cesarskie cięcie.

– Nieleczona nadciśnienie może prowadzić do powikłań, takich jak stan przedrzucawkowy, zespół HELLP i rzucawka.

Skąd się bierze nadciśnienie w ciąży?

W ciąży prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego nie różnią się od wartości poza ciążą. Nadciśnienie w ciąży występuje, gdy wartości ciśnienia przekraczają 140/90 mmHg. Czynniki ryzyka nadciśnienia w ciąży to m.in.: pierworództwo, młody lub podeszły wiek, ciąża mnoga, cukrzyca, choroby wątroby, choroby nerek, problemy psychiczne spowodowane nieakceptowaniem ciąży.

Rodzaje nadciśnienia w ciąży

W zależności od wartości ciśnienia, nadciśnienie może być lekkie, umiarkowane lub ciężkie. Może być też przewlekłe (gdy wartości przekraczające 140/90 mmHg występowały przed ciążą) lub indukowane ciążą (objawy pojawiają się po 20 tygodniu ciąży).

Objawy nadciśnienia w ciąży

Objawami nadciśnienia w ciąży mogą być obrzęki twarzy i kończyn, bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, bóle brzucha, zmniejszona ilość oddawanego moczu, zahamowanie wzrostu płodu.

Przeczytaj więcej artykułów  Nie tylko firmy Oto wybrane podmioty które także znajdziesz dzięki wyszukiwarce NIP

Leczenie nadciśnienia w ciąży

Leczenie nadciśnienia w ciąży powinno być rozpoczęte od razu po wystąpieniu objawów. Może być zachowawcze lub farmakologiczne. Dieta może również odgrywać ważną rolę w leczeniu. W niektórych przypadkach konieczne jest hospitalizacja i podawanie leków dożylne.

Nadciśnienie w ciąży a poród

Nadciśnienie w ciąży nie wyklucza porodu naturalnego, jeśli leczenie przynosi oczekiwane rezultaty. Cesarskie cięcie jest konieczne tylko w przypadku braku skuteczności leczenia lub wystąpienia powikłań.

Skutki nadciśnienia w ciąży

Nadciśnienie w ciąży może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak niedotlenienie płodu, przedwczesne odklejenie się łożyska, poród przedwczesny, zespół HELLP, udar mózgu, zawał serca, stan przedrzucawkowy i rzucawka.

Teraz przeczytaj informacje, które podane są w oryginalnym tekście. Jeżeli pojawią się jakieś niezgodności, proszę poinformuj mnie o tym, a poprawimy te elementy.

Dodaj komentarz