Nasiona chia w ciąży i podczas karmienia piersią

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nasiona chia w ciąży i podczas karmienia piersią

Nasiona chia zdobyły dużą popularność w ostatnich latach, głównie dzięki celebrytom, którzy zaczęli je dodawać do swoich posiłków i koktajli. Ta egzotyczna, modnie brzmiąca nazwa przyciągnęła uwagę. W Polsce nazywa się je "szałwią hiszpańską", ale nie jest tak popularna. Bez względu na nazwę, nie można zaprzeczyć, że warto wprowadzić nasiona chia do swojej kuchni. Ale czy można jeść nasiona chia w ciąży? Czy są bezpieczne podczas karmienia piersią?

Nasiona chia, znane również jako szałwia hiszpańska, pochodzą z Meksyku. Istnieją dowody na to, że były spożywane już przed odkryciem Ameryki przez Kolumba. Aztekowie bardzo je lubili, podobnie jak inne plemiona zamieszkujące te tereny. Jakie mają właściwości te nasiona?

Nasiona chia: właściwości

Nasiona chia wyglądają zwyczajnie, są szaro-beżowe, ale kryją w sobie wiele korzystnych właściwości dla naszego organizmu.

Nasiona chia są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. Ich korzystne działanie na organizm jest dobrze znane. Poprawiają pracę mózgu, wpływają na koncentrację i ogólne samopoczucie. Dodatkowo nasiona chia zawierają długołańcuchowe nienasycone trójglicerydy, które są niezbędne do obniżenia poziomu złego cholesterolu.

Dzięki leptynie zawartej w nasionach chia, zyskujemy energię i możemy aktywnie spędzić dzień.

Nasiona chia są również bogate w witaminy. Zawierają witaminę C, A, E, tiaminę i ryboflawinę. Dodatkowo są źródłem ważnych minerałów, takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Są szczególnie cenne dla kobiet, poprawiają stan włosów, paznokci i skóry.

Nasiona chia w ciąży

Czy można jeść nasiona chia w ciąży? Ze względu na swoje właściwości są one doskonałym uzupełnieniem diety przyszłej mamy. Zanim wprowadzisz je do swojego menu na stałe, skonsultuj się jednak z lekarzem prowadzącym ciążę, aby wykluczyć przeciwwskazania.

Kobiety w ciąży, które mają problemy z utrzymaniem wagi, powinny być ostrożne z nasionami chia, ponieważ są one kaloryczne. W 100 gramach nasion jest aż 486 kalorii i prawie 31 gramów tłuszczu. Jednak ze względu na dużą zawartość błonnika, warto je włączyć do diety przyszłej mamy. Błonnik jest niezastąpionym sprzymierzeńcem w walce z zaparciami, które często występują w ciąży.

Przeczytaj więcej artykułów  Powody nieobecności w szkole Co powinno zawierać usprawiedliwienie aby nie zostało odrzucone

Nasiona chia zawierają również leptynę, która poprawia przemianę materii. W czasie ciąży często występują problemy z pracą układu pokarmowego, więc nasiona chia mogą pomóc. Jeśli więc zastanawiasz się, czy można jeść nasiona chia w ciąży, odpowiedź jest oczywista!

Nasiona chia a karmienie piersią

Nie ma badań, które jednoznacznie wskazywałyby, że nasiona chia są niewskazane dla karmiących mam. Można zatem założyć, że są bezpieczne i można je spokojnie włączyć do diety. Jednak jeśli masz jakieś wątpliwości lub zauważysz niepokojące objawy u dziecka, natychmiast przestań je spożywać i skonsultuj się z pediatrą.

Sprawdź też:

Sprawdź też:

Dodaj komentarz