Nauczyciele załamani zmianami na świadectwach Nie kryją oburzenia To jakiś mało śmieszny żart

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nauczyciele załamani zmianami na świadectwach Nie kryją oburzenia To jakiś mało śmieszny żart

Zbliża się koniec roku szkolnego, który przypada już w najbliższy piątek, 23 czerwca, dlatego w szkołach prowadzone są intensywne przygotowania. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ostatni tydzień nauki to dla nauczycieli jeden z najbardziej wymagających momentów. A teraz ministerstwo edukacji postanowiło przygotować dla nich dodatkową niespodziankę – zmienić wzory świadectw. Nauczyciele są zrozpaczeni.

Chaos przed zakończeniem roku

Mimo że dwa ostatnie tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego są względnie spokojne dla uczniów, dla nauczycieli praca wcale się nie kończy. Po wystawieniu ocen większość uczniów przestaje uczęszczać na zajęcia, jednak dla nauczycieli rozpoczyna się kolejny etap pracy. To okres, w którym trzeba się zająć papierkową robotą, przygotowaniem świadectw, dyplomów, wypełnieniem niezbędnej dokumentacji oraz udziałem w wielu spotkaniach oraz naradach pedagogicznych, podsumowujących cały rok. W związku z tym, wielu nauczycieli zostaje w szkole od rana do wieczora.

Biorąc pod uwagę tę szkolną rzeczywistość, można się zdziwić, że ministerstwo podjęło decyzję o zmianie wzorców świadectw, dyplomów i innych dokumentów tuż przed końcem roku. Ktoś doświadczony, jak autorka profilu na Instagramie o nazwie "Dziecko w Trójmieście", nauczycielka, zauważa, że nowe zasady tylko wprowadzają chaos.

Okazuje się, że nie wszyscy zostali poinformowani o planowanych zmianach wzorców świadectw.

Wczoraj po pracy zostałam poproszona o wydrukowanie świadectw szkolnych. Dzisiaj nauczycieli poinformowano, że musimy zaczekać z drukowaniem, ponieważ prawdopodobnie będą nowe wzory. To nie szkodzi, że większość szkoły już wydrukowała i zostało wiele pustych płyt. Myślę, że to jakiś żart – relacjonuje nauczycielka na swoim Instagramowym koncie "Dziecko w Trójmieście".

Nowe wzory świadectw – co się zmienia?

Zmiana wzorców świadectw dotyczy uczniów rozpoczynających naukę w roku szkolnym 2022/2023. Jedna z najważniejszych zmian polega na wprowadzeniu nowej kolejności przedmiotów na świadectwach, która musi być zgodna z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania w publicznych szkołach danego typu.

  • Nauczyciele otrzymają nowy dodatek w wysokości 2500 zł. Wiemy, jakie są warunki
  • Nowy bon turystyczny na rok 2023/2024 może zastąpić program "500 plus". Wiceminister komentuje szczegóły projektu
  • Od września pojawi się nowy przedmiot w polskich szkołach! Przewidywane są spore zmiany na maturze
Przeczytaj więcej artykułów  Paznokcie hybrydowe na wesele

Dodaj komentarz