Nauka korzystania z nocnika

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nauka korzystania z nocnika

Uczyć dziecko korzystania z nocnika to ważny krok w dorosłość. Oznacza to, że maluch staje się bardziej samodzielny i świadomy swoich potrzeb fizjologicznych. Najczęściej nauka rozpoczyna się między 15 a 30 miesiącem życia, ale każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, więc nie ma określonego wieku na to. Nie należy porównywać swojego dziecka do innych i nie należy go zmuszać do wcześniejszego porzucenia pieluch.

Nauka korzystania z nocnika wymaga czasu, cierpliwości i wyrozumiałości. Niektóre dzieci potrzebują wielu prób przed osiągnięciem sukcesu. Kontrolowanie moczu i kału to trudne zdolności, które dzieci muszą stopniowo opanować.

Nie należy zmuszać dziecka do korzystania z nocnika. Jeśli jest się za zbyt napastliwym, nauka potrwa jeszcze dłużej.

Rodzice często stawiają sobie za cel, by ich dziecko korzystało z nocnika. Często to traktują jako dowód na to, że ich dziecko jest bardziej rozwinięte od innych. Jednak każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, więc nie należy porównywać je do innych i nie należy do tego zmuszać. Niektóre dzieci po prostu potrzebują więcej czasu na opanowanie tych umiejętności.

Czasami młode matki próbują przyuczać swoje niemowlęta do korzystania z nocnika już po kilku tygodniach. Obserwują one swoje dzieci przez miesiące, próbując wyczuć, kiedy maluch musi się załatwić. Wtedy sadzają je na nocnik. Jednak ważne jest, aby dziecko samo zdawało sobie sprawę, że musi skorzystać z nocnika i musi być na to gotowe zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Kiedy zacząć naukę korzystania z nocnika?

Zazwyczaj można rozpocząć pierwsze próby korzystania z nocnika, gdy dziecko ma około półtora roku. Jednak należy obserwować malucha. Jeśli kompletnie nie interesuje go nocnik, lepiej poczekać kilka miesięcy. Gdy dziecko zaczyna sygnalizować potrzebę załatwienia się, można zacząć podsuwać mu nocniczek.

Przeczytaj więcej artykułów  Prawidłowy wzrost i waga 2 latka plus rozmiar buta

Badania pokazują, że chłopcy zaczynają korzystać z nocnika trochę później niż dziewczynki. Dziewczynki zazwyczaj zaczynają wcześniej, około pół roku wcześniej niż chłopcy.

Nocniki dla chłopców

Ze względu na różnice anatomiczne, nocnik dla chłopców powinien mieć nieco bardziej zabudowany przód. To pomoże uniknąć nieporozumień i przypadkowego zamoczenia. Dziewczynki mogą korzystać z nocnika o mniej zabudowanym przodzie.

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Gdy zauważysz, że dziecko jest gotowe na pierwsze próby nocnikowe, zacznij od przyzwyczajania go do nocnika. Niech nocnik będzie obecny w pomieszczeniach, w którym przebywa. Zaleca się rozpocząć naukę w okresie letnim, gdy dziecko ma na sobie mniej ubrań i wpadki nie są dużym problemem.

Obserwuj swoje dziecko i gdy zauważysz, że zbliża się moment załatwiania się, szybko je rozbierz i posadź na nocniku. To pomoże mu zrozumieć związek między korzystaniem z nocnika a załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Dziecko z czasem samo będzie rozpoznawać te sygnały i prosić Cię o pomoc w skorzystaniu z nocnika. Używaj prostego języka, aby opisać różne części ciała i czynności fizjologiczne.

Nauka korzystania z nocnika może być długa i żmudna. Wpadki będą się zdarzać, ale z czasem ich liczba będzie się zmniejszać.

Dodaj komentarz