Nawet 5 tys kary dla grzybiarzy Sanepid przestrzega tego lepiej nie robić

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nawet 5 tys kary dla grzybiarzy Sanepid przestrzega tego lepiej nie robić

Nawet grzybiarze muszą być ostrożni – Sanepid ostrzega przed konsekwencjami!

Sezon na grzyby już się rozpoczął, więc wielu entuzjastów będzie spędzać więcej czasu w lesie poszukując swoich ulubionych odmian. Niektórzy mogą nawet spróbować zarobić dodatkowe pieniądze na sprzedaży swojego zbioru. Jednak Sanepid przypomina, że istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać, a za ich nieprzestrzeganie można otrzymać karę nawet do 5000 złotych.

Oczywiście, największe wysyp grzybów przypada na przełom sierpnia i września, ale obecnie również można znaleźć niektóre odmiany, takie jak maślaki czy korki. Jednak warunki pogodowe i odpowiednie opady deszczu są niezbędne.

Z uwagi na rosnącą liczbę grzybiarzy, Sanepid przypomina, że wszystkie zebrane grzyby można przetwarzać i spożywać dla własnych potrzeb. Jednak, jeśli planujesz sprzedawać surowe lub marynowane grzyby w celu zarobienia dodatkowych pieniędzy, musisz przestrzegać rygorystycznych zasad. Istnieją przepisy mające na celu zapobieganie niebezpiecznym zatruciom.

Sprzedaż grzybów poza miejskimi targowiskami lub bez wymaganego atestu jest nielegalna. Zbieranie grzybów dla restauracji, barów lub innych punktów gastronomicznych z nieznanych źródeł, najczęściej od osób sprzedających je przy drogach, również jest niedopuszczalne.

Jeśli chcesz handlować zebranymi grzybami, musisz być zarejestrowany w specjalnym rejestrze u powiatowego inspektora sanitarnego. Rejestracja jest darmowa, ale obowiązkowa. Nieprzestrzeganie tych formalności może skutkować mandatem od 1000 do nawet 5000 złotych. Dodatkowo, grzybiarze, którzy sprzedają swoje zbiory, powinni posiadać atest wydany przez klasyfikatora grzybów lub grzyboznawcę.

Ważne informacje:

– Grzyby można zbierać dla siebie, ale nie można ich sprzedawać bez wymaganego atestu.

– Jeśli chcesz handlować grzybami, musisz być zarejestrowany i posiadać atest.

– Nieprzestrzeganie zasad może skutkować karą finansową nawet do 5000 złotych.

Miej to na uwadze podczas swojej poszukiwaczy grzybów w lesie, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Przeczytaj więcej artykułów  Pokazała jak wygląda pokój rodzica z dzieckiem w Sejmie To niedopuszczalne

Dodaj komentarz