Nietrzymanie moczu w ciąży przyczyny rodzaje leczenie

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nietrzymanie moczu w ciąży przyczyny rodzaje leczenie

Moczenie się w trakcie ciąży to problem, który dotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Jest to coś, co może wpędzić nas w zakłopotanie i nieśmiałość, a przez to nie przyznajemy się nawet lekarzowi. Ale prawda jest taka, że większość przypadków nietrzymania moczu można skutecznie leczyć.

Nietrzymanie moczu: wstydliwa przypadłość wielu kobiet

Jedną z najczęstszych, ale zarazem wstydliwych chorób, jest nietrzymanie moczu. Objawy tej przypadłości to częściowy brak kontroli nad pęcherzem moczowym, który nasila się przy kaszlu, kichaniu, śmiechu i podnoszeniu przedmiotów. W najtrudniejszych przypadkach może dojść do całkowitej utraty kontroli, co prowadzi do częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza przy jednoczesnym odczuwaniu silnego parcia na cewkę moczową.

Moczenie się dotyczy większości kobiet w ciąży i zazwyczaj samoistnie ustępuje. Podobnie jest po porodzie, gdy przypadłość ta jest chwilowa i związana z regeneracją narządów rodnych. Ale nietrzymanie moczu może również dotykać jedną na osiem kobiet przed 40. rokiem życia i co drugą kobietę w okresie menopauzy.

Nietrzymanie moczu: przyczyny

Przyczyny tego problemu są dobrze znane i to sprawia, że można łatwiej zapobiegać pojawieniu się tej przypadłości. Przede wszystkim istnieje niekontrolowany wyciek moczu (od kilku kropel do większych ilości), gdy wzrasta ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej. Zdarza się to podczas kaszlu, śmiechu, podnoszenia. W skrajnych przypadkach może wystąpić nawet podczas siadania i wstawania z krzesła. To najczęstsza forma nietrzymania moczu.

Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu to:

  • Otyłość – otyłe kobiety częściej niż szczupłe cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu
  • Przewlekłe infekcje dróg rodnych – zapalenie pęcherza, ale także jajników, bakteryjne i wirusowe infekcje pochwy, mogą osłabić mięśnie odpowiedzialne za kontrolę wycieku moczu
  • Choroby neurologiczne – zwłaszcza te, które powodują tymczasową utratę czucia/paraliż niektórych grup mięśni lub mimowolne tiki
  • Ciężka fizyczna praca – podnoszenie ciężkich przedmiotów, zwłaszcza u kobiet, zwiększa ryzyko zaburzeń układu moczowego
  • Menopauza i okres pomenopauzalny
  • Ciąża i poród – ciąża i poród to ogromne obciążenie dla organizmu kobiety, co może prowadzić do nietrzymania moczu
Przeczytaj więcej artykułów  Panierka bez jajka Te składniki z powodzeniem zastąpią je podczas smażenia

Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie

Wielu przyszłych matek dotyka problem z nietrzymaniem moczu. Często jest to dla nich ogromnym zaskoczeniem, ale nie powinno się martwić. Warto wiedzieć, że problem z nietrzymaniem moczu może dotyczyć każdej kobiety w ciąży, niezależnie od jej stanu zdrowia, wagi czy wieku.

Jeśli w ciąży doświadczasz nietrzymania moczu podczas kaszlu, śmiechu, a czasem nawet wstawania z krzesła, prawdopodobnie zniknie po porodzie. To związane jest ze zmianami fizjologicznymi, które zachodzą w ciele kobiety w ciąży: duże naciski na mięśnie brzucha spowodowane rosnącą macicą, ucisk na pęcherz i działanie hormonów, takich jak relaksyna. Hormon ten ma za zadanie rozluźnienie mięśni w celu ułatwienia ciąży i porodu. Niestety, skutkiem ubocznym działania relaksyny są problemy z kontrolą moczu.

Po porodzie, szczególnie jeśli był naturalny, pochwa i kanał rodny są w fazie regeneracji przez kilka tygodni. Związane jest to z różnym nasileniem dyskomfortu i objawia się na różne sposoby. Jednym z objawów jest nietrzymanie moczu, które powinno ustąpić po okresie połogu. Jeśli tak się nie stanie, koniecznie powiedz o tym swojemu ginekologowi, który pomoże Ci odzyskać pełną sprawność.

Nietrzymanie moczu po porodzie, podobnie jak w czasie ciąży, jest naturalnym i zazwyczaj nieszkodliwym dolegliwością, związaną z fizjologicznymi zmianami w organizmie kobiety. Ryzyko wystąpienia można ograniczyć oraz przyspieszyć proces regeneracji poprzez systematyczne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla, zgodnie z opisem powyżej.

Jak widać, problem z nietrzymaniem moczu może dotknąć kobiety w każdym wieku – zarówno w okresie dojrzewania, jak i w okresie rozrodczym czy po menopauzie. Istnieje jednak kilka zaleceń lekarskich, które skutecznie pomagają w zapobieganiu tego rodzaju dolegliwości.

Jak widać, problem z nietrzymaniem moczu może dotknąć kobiety w każdym wieku – zarówno w okresie dojrzewania, jak i w okresie rozrodczym czy po menopauzie. Istnieje jednak kilka zaleceń lekarskich, które skutecznie pomagają w zapobieganiu tego rodzaju dolegliwości.

Dodaj komentarz