Nowe obostrzenia będzie nauka zdalna i obowiązek testów dla pracowników Sytuacja jest dramatyczna

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nowe obostrzenia będzie nauka zdalna i obowiązek testów dla pracowników Sytuacja jest dramatyczna

Ostatnia fala pandemii nabrała ostatnio dynamicznego tempa. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce możemy się spodziewać gwałtownego wzrostu liczby zakażeń, co może spowodować kryzys systemu opieki zdrowotnej. Dlatego minister Niedzielski ogłosił podczas środowej konferencji konieczność wprowadzenia nowych restrykcji. Na czym polegają te nowe obostrzenia? Czy powróci nauczanie zdalne?

Minister Niedzielski ogłasza nowe obostrzenia

Pandemia wciąż trwa. W ostatnich dniach obserwujemy gwałtowny wzrost nowych przypadków zakażeń. Według ekspertów, rozwój piątej fali może być wyjątkowo dynamiczny, więc w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się jeszcze gorszych statystyk. W związku z tą alarmującą sytuacją, w środę 19 stycznia odbyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której przedstawił najnowsze ustalenia, analizy i zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń.

Jak stwierdził minister, szybki rozwój kolejnej fali wirusa jest spowodowany pojawieniem się wariantu Omikron, który jest bardziej zaraźliwy i będzie odpowiedzialny za coraz większą liczbę zakażeń. Dynamikę wzrostu obserwujemy na podstawie ostatnich danych. W ciągu tygodnia liczba nowych przypadków wzrosła o 90% (12 stycznia – 16 tysięcy, wczoraj – 30 tysięcy), czyli praktycznie prawie podwoiła się.

Ta fala będzie się bardzo szybko rozwijać. Ostatnie dwa dni to poziom dynamiki, z jakim nie mieliśmy do tej pory do czynienia. Omikron jest już faktem i odpowiada za ponad 20% zakażeń. Sytuacja jest bardzo poważna. Jeśli ta tendencja się utrzyma, w przyszłym tygodniu liczba zakażeń przekroczy 50 tysięcy, co stanowi ogromne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. – Adam Niedzielski, minister zdrowia

Tak duża liczba nowych zakażeń oznacza również duże zagrożenie dla wydolności systemu ochrony zdrowia. Minister twierdzi, że liczba łóżek szpitalnych będzie sukcesywnie zwiększana, aby przygotować się na gwałtowny wzrost hospitalizacji. Aktualnie w szpitalach przebywa 14 005 pacjentów z COVID-19, w tym 1391 osób wymagających respiratora.

Przeczytaj więcej artykułów  Nadciśnienie w ciąży Rodzaje Objawy Leczenie i Skutki

Ze względu na niepokojącą sytuację, rząd zdecydował o wprowadzeniu obowiązkowej pracy zdalnej w administracji publicznej – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Ta sytuacja wymaga specjalnych środków. Dlatego postanowiliśmy wprowadzić obowiązek przejścia administracji publicznej na pracę zdalną, z wyjątkiem zadań, które muszą być wykonane dla obywateli. Apeluję do wszystkich pracodawców, aby praca zdalna stała się standardem, gdy tylko to jest możliwe. – Adam Niedzielski, minister zdrowia

Nie wiadomo jeszcze, jakie będą kolejne działania rządu w walce z pandemią. Według ministra Niedzielskiego, nie planuje się wprowadzenia lockdownu, ale możliwe są obostrzenia dla osób niezaszczepionych.

Lockdown jako taki raczej nie będzie stosowany w polityce zdrowotnej […]. Planujemy skoncentrować się na powszechnym stosowaniu certyfikatów. – Adam Niedzielski, minister zdrowia

Nauczanie zdalne: czy powróci?

Nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy nauka stacjonarna zostanie wznowiona. Minister zdrowia podkreśla, że nie podjęto jeszcze żadnych konkret

Dodaj komentarz