Nowy rok za pasem a szkoły mają poważny problem Złe wiadomości dla uczniów i rodziców

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nowy rok za pasem a szkoły mają poważny problem Złe wiadomości dla uczniów i rodziców

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Niestety, nauka nie rozpocznie się bez problemów. Według informacji z "Dziennika Gazety Prawnej", szkoły mogą nie mieć wystarczających funduszy na zakup podręczników. Pomimo podwyższenia dotacji rządowej, koszty materiałów wciąż są zbyt wysokie.

Złe wieści dla uczniów i rodziców z szkół

Ze względu na wysoką inflację i wzrost cen, rząd zdecydował o zwiększeniu dotacji na wyposażenie podstawowych szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczenia. Jak poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki, Adrianna Całus-Polak, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", w 2023 roku kwota ta wyniesie aż 448 milionów złotych. W poprzednim roku przeznaczono na ten cel 340 milionów złotych.

Niestety większe dofinansowanie może okazać się niewystarczające. Jednocześnie ceny podręczników i ćwiczeń wzrosły. Dyrektorzy szkół alarmują, że jest za mało pieniędzy, aby zakupić wszystkie niezbędne materiały. Dlatego szkoły muszą ograniczyć wydatki i kupować tylko najpotrzebniejsze książki, rezygnując częściowo z ćwiczeń.

Wydawnictwa tłumaczą wprowadzenie podwyżek kosztami druku i papieru oraz brakiem wzrostu cen w poprzednim roku.

Szkoły muszą sobie radzić

Dyrektorzy placówek zazwyczaj nie informują o problemach i nie proszą o pomoc urzędników, ponieważ wiedzą, że i tak mogą nie liczyć na żadne wsparcie. Szkoły radzą sobie same i stosują różne rozwiązania. Najczęściej ograniczają się do zakupu tylko podręczników, rezygnując z ćwiczeń lub ustalają, czy to rodzice mogliby zakupić takie materiały we własnym zakresie.

Niekiedy udaje się ponownie wykorzystać podręczniki z poprzedniego roku, o ile są w dobrym stanie i zawierają te same treści. Wydawnictwa często aktualizują podręczniki, dodając nowe materiały lub dostosowując je do zmieniających się tematów.

  • Dni wolne od szkoły 2023/24. Uczniów czeka rozczarowanie! Wakacje potrwają dłużej, ale jesienią będzie mało czasu na odpoczynek
  • Rodzicom przysługuje nie tylko 300 plus. Niektórzy mogą otrzymać więcej pieniędzy na rozpoczęcie roku szkolnego
  • Specjalny dodatek w wysokości 1000 zł dla ucznia. Zasiłek losowy można otrzymać w nadchodzącym roku szkolnym
Przeczytaj więcej artykułów  Podziękowania dla nauczyciela na koniec roku od rodziców i uczniów

Dodaj komentarz