Obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli Część nie kryje oburzenia Nie zgodzę się na szczepienie

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli Część nie kryje oburzenia Nie zgodzę się na szczepienie

Wtorek 7 grudnia przyniósł całkowitą zmianę strategii rządu w walce z wirusem, co było zaskoczeniem dla wielu. Jeszcze niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski twierdził, że nie planuje wprowadzania nowych obostrzeń. Jednakże 1 grudnia zaostrzono obowiązujące zasady, a od 15 grudnia mają zacząć obowiązywać kolejne restrykcje. Podczas konferencji, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia ogłosili również, że planowane są obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli. Kiedy mają wejść w życie te przepisy?

Najważniejsze informacje w tym artykule:

 • Rząd wprowadza nowe obostrzenia, zmniejsza limit miejsc w restauracjach, barach, kinach i komunikacji miejskiej, a także wprowadza naukę zdalną. Planowane są także obowiązkowe szczepienia dla pewnych grup zawodowych.
 • Szczepienia będą obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych.
 • Nowe przepisy mają wejść w życie 1 marca 2022 roku.
 • Minister zdrowia: "Planujemy obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli"

  Epidemia w kraju od kilku tygodni nie daje nam powodów do optymizmu. Codziennie liczba zakażonych rośnie o kilkanaście tysięcy, a wraz z tym wzrasta również liczba hospitalizacji, co prowadzi do wyczerpania systemu opieki zdrowotnej. Niektórzy eksperci ostrzegają, że niedługo cały system ochrony zdrowia może się załamać. Codziennie słyszymy o kolejnych setkach zgonów spowodowanych przez Covid-19. Każdego dnia wielu rodzin przechodzi prawdziwie tragiczne chwile.

  Aby zatrzymać rozwój czwartej fali wirusa, rząd postanowił wprowadzić nowe obostrzenia i zaostrzyć te, które obowiązują obecnie. Wtorek 7 grudnia na konferencji przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia ogłoszono, że od 15 grudnia zostaną zmniejszone limity osób w komunikacji, kinach, restauracjach, barach i hotelach. W tym samym terminie wszystkie kluby nocne i dyskoteki zostaną zamknięte. Zmieni się również tryb funkcjonowania szkół – od 20 grudnia uczniowie przejdą na naukę zdalną, która potrwa do 9 stycznia 2022 roku.

  Przedstawiciele resortu zdrowia wspomnieli również, że pracuje się nad wprowadzeniem obowiązku szczepień dla pewnych grup zawodowych. W tej grupie znajdują się pracownicy służby zdrowia, nauczyciele i służby mundurowe. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 marca 2022 roku.

  Przeczytaj więcej artykułów  Numerologia partnerska - jakie tajemnice są zawarte w cyfrach

  "Jednym z elementów, które zdecydowaliśmy ostatnio, są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowników. Podążając za Niemcami i Austrią, chcemy wprowadzić obowiązek szczepień dla trzech grup: pierwsza grupa to pracownicy służby zdrowia, druga grupa to nauczyciele, trzecia grupa to służby mundurowe." – Adam Niedzielski, minister zdrowia, konferencja 3 grudnia 2021.

  Nowe obostrzenia do 15 grudnia

  Oprócz wprowadzenia nowych limitów osób i zamknięcia szkół tuż przed Świętami, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział kilka innych rozwiązań, które mają zostać wprowadzone w najbliższym czasie lub są planowane w przyszłości. Decyzję rządu, który jeszcze niedawno twierdził, że nie planuje wprowadzania nowych obostrzeń, najprawdopodobniej przyspieszyła pojawiająca się nowa wersja wirusa Omikron. Szef resortu zdrowia niedawno określił ją jako "game changer" – co oznacza zmianę zasad gry.

  Jednym z nowych narzędzi w walce z wirusem mają być obowiązkowe testy dla wszystkich domowników osoby zakażonej, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni. Minister Niedzielski wspomniał również, że rząd pracuje nad projektem umożliwiającym pracodawcom żądanie od pracowników przedstawienia darmowego testu na Covid-19.

  Lekarze apelują o szczepienie, które w pewnym stopniu chroni przed zakażeniem, ale przede wszystkim zapobiega śmierciom i ciężkim przebiegom choroby. Z kolei eksperci i wirusolodzy Rady Medycznej proponują wprowadzenie wymogu posiadania paszportu covidowego w niektórych miejscach, aby wejść do środka.

  "Jeżeli poziom hospitalizacji przekroczy na przykład 50 na 100 tysięcy mieszkańców w powiecie, powinniśmy wprowadzić ograniczenia, w tym wymóg posiadania paszportu covidowego przy wejściu do kin, restauracji." – Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz.

  • "Ja nie zgadzam się na szczepienie. Jeżeli tak będzie, odejdę ze szkoły."
  • "To jest próba narzucenia eksperymentu medycznego?"
  • "Czy to znaczy, że jeżeli nie zaszczepię się, to zostanę zwolniony?"
  • "To wygląda jak pozbawienie mnie prawa do wykonywania zawodu."
  • Już jest! Zgoda na szczepienia przeciwko Covid dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat! Kiedy będą dostępne zapisy?
  • Nadchodzą zmiany w urlopach na 2022 rok! Dodatkowe dni na opiekę i skrócone godziny pracy? "Rozwiązania korzystne dla rodziców".
  • Dziecko na kwarantannie, co z rodzicami w 2021 roku? Oto dostępne opcje.

  Dodaj komentarz