Od września koniec ze zwolnieniami z WF-u Ministerstwo zapowiada ważne zmiany

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Od września koniec ze zwolnieniami z WF-u Ministerstwo zapowiada ważne zmiany

W polskich szkołach szykują się duże zmiany już od września. Rząd zapowiada wprowadzenie nowych zasad dotyczących zwolnień z lekcji wychowania fizycznego. Celem tych zmian jest utrudnienie uzyskania takich zwolnień, co oznaczałoby koniec z tzw. "lewymi" zwolnieniami z WF-u. Minister Bortniczuk uważa, że w szkołach nadużywa się możliwości unikania zajęć sportowych.

Koniec ze zwolnieniami z WF-u na starych zasadach

Wszyscy wiemy, że sport jest zdrowy. Niestety, w polskich szkołach aktywność fizyczna nie jest popularna. Statystyki pokazują, że coraz więcej uczniów unika zajęć sportowych, udając, że mają długoterminowe zwolnienia lekarskie. Ale nie wszystkie zwolnienia są zgodne z prawdą – to tylko wymówka, aby nie ćwiczyć.

Ponieważ regularna aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka, a także ma pozytywny wpływ na zdrowie i odporność, minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk, postanowił walczyć z nadużywaniem zwolnień lekarskich.

Nadużywanie zwolnień z zajęć WF-u nie służy dziecku. Te zajęcia są ważne dla rozwoju sportowego, zdrowia, kompetencji społecznych i uczestnictwa w zespole. – minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk, w wywiadzie dla radia RMF FM

Zgodnie z nowymi zasadami, zwolnienia z WF-u na dłuższy okres, np. na cały semestr lub cały rok, będą przyjmowane tylko wtedy, gdy zostaną wystawione przez lekarza specjalistę. Lekarz rodzinny nie będzie już mógł wystawiać takich zwolnień.

Te zmiany znacznie zmniejszą statystyki zwolnień, ponieważ będą uwzględniane tylko zwolnienia wystawione przez lekarza specjalistę, a nie przez lekarza rodinnego. To dobry krok, który utrudni uzyskanie zwolnień, a więc będzie ich mniej. – minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk, w wywiadzie dla radia RMF FM

Celem nowych zasad jest eliminowanie "lewych" zwolnień, które stają się plagą. Jeśli uczeń naprawdę nie może uczestniczyć w zajęciach z powodu złego zdrowia, odpowiednie zaświadczenie od specjalisty zwolni go z obowiązku.

Przeczytaj więcej artykułów  My first vape Zabawka z najgorszego koszmaru rodziców Uwaga żeby nie dać się nabrać

Niemniej jednak, pomimo zapowiedzi ministra Bortniczuka, wszystko wskazuje na to, że zmiany nie wejdą w życie w tym roku szkolnym. Ministerstwo Edukacji, które jest odpowiedzialne za wprowadzenie nowych przepisów, nie ma obecnie takich planów. MEN uważa, że obowiązujące zasady wystawiania zwolnień z WF-u są wystarczające.

Aktualne rozwiązania Ministerstwa Edukacji i Nauki, zgodnie z którymi dyrektor szkoły może zwolnić ucznia z zajęć WF-u na podstawie opinii lekarza, są wystarczające i nie wymagają zmian. – rzecznik prasowy MEN, Adrianna Całus, Gazeta Wyborcza

Wygląda na to, że koniec ze zwolnieniami z WF-u wystawianymi przez lekarza rodzinnego nie nastąpi w tym roku.

Kolejne zmiany w szkołach od września

Z nowym rokiem szkolnym uczniów czekają także inne zmiany. W planie lekcji pojawi się nowy przedmiot – Historia i teraźniejszość (HiT). Będzie to zajęcie, w ramach którego uczniowie poszerzą wiedzę z historii najnowszej oraz o obecnych procesach społeczno-gospodarczych. Przedmiot ten będzie prowadzony w pierwszych klasach szkół średnich, zastępując Wiedzę o społeczeństwie.

Ponadto, od września zmieni się program nauczania przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa. Minister Czarnek podpisał rozporządzenie wprowadzające zajęcia dotyczące budowy i obsługi broni. Na razie zmiany będą dotyczyć tylko szkół, które mają dostęp do odpowiedniego sprzętu, ale od roku szkolnego 2024/2025 wszystkie placówki będą musiały prowadzić takie zajęcia. Program będzie również obejmować kwestie cyberbezpieczeństwa i podstawowe procedury ratownicze w przypadku zagrożenia.

  • Powrót do szkoły na sportowo! Sprawdź, jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej
  • Nauka zdalna przez brak węgla? Nowy projekt rozporządzenia przygotowuje szkoły na najgorsze
  • Podwyżki dla nauczycieli według Kaczyńskiego: "Jak rzucimy nowe pieniądze teraz, inflacja pójdzie w górę"

Dodaj komentarz