Odma płucna Odma opłucnowa przyczyny objawy leczenie powikłania

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Odma płucna (znana również jako odma opłucnowa) to choroba, która polega na gromadzeniu się powietrza w jamie klatki piersiowej.

Odma płucna Odma opłucnowa przyczyny objawy leczenie powikłania

To powoduje ucisk na pęcherzyki płucne i może prowadzić do uszkodzenia płuc. Objawy odmy opłucnowej mogą być bezobjawowe lub obejmować ból w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem.
Leczenie odbywa się różnymi metodami, czasami wymagana jest operacja.

Odma opłucnowa występuje, gdy powietrze gromadzi się w jamie opłucnej, czyli wewnątrz błony pokrywającej zewnętrzną powierzchnię płuc i wewnętrzną powierzchnię klatki piersiowej. U zdrowych osób w tej jamie znajduje się niewiele płynu, który jest potrzebny, aby płucom swobodnie poruszać się względem klatki piersiowej.

Odma opłucnowa może pojawić się nagle lub być spowodowana urazem klatki piersiowej lub chorobą płuc. Istnieją trzy rodzaje odmy opłucnowej: jatrogenna (po zabiegach w okolicach klatki piersiowej), pourazowa (na skutek urazu klatki piersiowej) i samoistna (u palaczy lub osób z chorobami płuc).

Odma płucna jest również klasyfikowana ze względu na wielkość i mechanizm powstawania. Mogą występować różne objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, duszność, bladość powłok i przyspieszenie tętna.
Należy pilnie skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia tych objawów.

Diagnoza odmy opłucnowej może obejmować badania, takie jak badanie ultrasonograficzne, zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, tomografię komputerową, gazometrię, pulsoksymetrię i elektrokardiografię serca. Leczenie zależy od rodzaju odmy i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
W niektórych przypadkach wystarczy odpoczynek i unikanie wysiłku, podczas gdy w innych przypadkach konieczne jest zastosowanie drenażu opłucnej lub chirurgicznego usunięcia opłucnej. Osoby, które miały odmę opłucnową, powinny unikać nadmiernego wysiłku i innych czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu. Regularne ćwiczenia układu oddechowego i zdrowy styl życia mogą również pomóc w zapobieganiu nawrotom choroby.

Przeczytaj więcej artykułów  Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne

Dodaj komentarz