Późne macierzyństwo czyli ciąża po 30 roku życia

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Późne macierzyństwo czyli ciąża po 30 roku życia

Późne macierzyństwo, czyli ciąża po 30 roku życia

Jeszcze niedawno nazywano kobiety, które nie urodziły przed trzydziestką, "późnoródkami" lub "mamami last minute". Obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko dopiero po 30-tce, a niektóre nawet po 35 roku życia. Dowiedz się, dlaczego takie ciąże powinny być pod szczególnym nadzorem lekarza lub położnej i dlaczego profilaktyka jest w nich ważna.

Dane statystyczne pokazują, że rośnie liczba kobiet, które decydują się na późniejsze macierzyństwo. Jeszcze w 2000 roku kobiety, które po raz pierwszy rodziły po 30-tce, stanowiły zaledwie 8% wszystkich matek. W 2006 roku było to już ponad 15%. W 2013 roku ta liczba wynosiła już 21%. Przez ostatnie 15 lat średni wiek, w którym kobiety decydują się na pierwsze dziecko, wzrósł o 3 lata.

Przyczyny późnego macierzyństwa

– Późniejsze zawieranie związków partnerskich i małżeńskich (statystyki także wskazują na wyraźne opóźnienie na przestrzeni ostatnich lat).

– Spadek nieplanowanych ciąż, który spowodowany jest dostępem do środków antykoncepcyjnych i większą wiedzą na temat antykoncepcji.

– Chęć zdobycia minimalnego doświadczenia zawodowego po zakończeniu edukacji.

– Próby zabezpieczenia materialnego dla siebie i przyszłego dziecka. Coraz więcej par boi się o przyszłość swoich dzieci i nie chce zostać rodzicami, dopóki nie będą miały własnego mieszkania.

– Postęp medycyny sprawia, że pary, które od lat starają się o dziecko, w końcu mogą zostać rodzicami.

Kiedy kobieta ma najłatwiej zajść w ciążę?

Z medycznego punktu widzenia najbardziej płodnym okresem dla kobiety jest wiek 19-25 lat. Każdy kolejny rok to większe trudności z zajściem w ciążę i jej donoszeniem. Po 35. roku życia coraz częściej występują cykle bez jajeczkowania. Dojrzewanie komórki jajowej także nie przebiega już tak sprawnie jak u 20-latki. Ich liczba znacznie spada z wiekiem. Przy pierwszych miesiączkach kobieta ma około 400 000 komórek jajowych. W wieku 35 lat jest już tylko 10% tej liczby, czyli niecałe 40 000. Z tego powodu kobieta po 30 roku życia ma tylko 10% szans na zapłodnienie w pojedynczym cyklu. Rzeczywista płodność zależy jednak od predyspozycji kobiety i jej stanu zdrowia.

Przeczytaj więcej artykułów  Najbardziej popularne imiona nadawane dziewczynkom i chłopcom w pierwszej połowie 2017 roku

Ciężarne wysokiego ryzyka

Choć niektóre szpitale nadal określają kobiety w ciąży po 35 roku życia jako "ciężarne wysokiego ryzyka", wielu lekarzy uważa ten termin za przestarzały. Odpowiednia profilaktyka i obserwacja ciąży przez ginekologa niemal całkowicie eliminują ryzyko poronienia. Bóle pleców i nudności, najczęstsze dolegliwości w ciąży, nie występują częściej u kobiet powyżej 35 roku życia niż u młodszych koleżanek. 15% kobiet w ciąży między 35 a 40 rokiem doświadcza zatrucia ciążowego, podczas gdy tylko 10% kobiet w wieku 20-30 lat musi być leczonych z tego powodu. Zatrucie ciążowe można teraz zdiagnozować badaniem dopplerowskim, które wykonuje się około 20-22 tygodnia ciąży, przed wystąpieniem objawów.

Częstsza i bardziej dokładna profilaktyka u kobiet po 35 roku życia pozwala szybko wykrywać te choroby i skutecznie je leczyć.

Badania w przypadku późnego macierzyństwa

Nie tylko dzieci mają trudniej w ciele dojrzałej matki. Ona sama także może trudniej znieść ciążę. Połóg i poród u kobiet po 30 roku życia bardziej obciążają serce, krążenie, układ ruchowy i przemianę materii. Jednak prawidłowy przebieg ciąży nie powinien mieć negatywnego wpływu na jej zdrowie.

"Masz ponad 30 lat i jesteś w ciąży? Nie zaniedbuj zleceń badań! Odpowiednia profilaktyka jest w stanie wyeliminować w 100% zagrożenie ciąży."

Jak rodzić po 30-tce? Cesarskie cięcie czy poród naturalny?

Bóle porodowe, faza otwarcia ujścia macicy, nieprawidłowe ułożenia dzieci i przedwczesne rozwarcie są identyczne jak u młodszych kobiet. Trwają tyle samo i tak samo często występują. Statystycznie więcej cesarskich cięć wykonuje się u kobiet powyżej 38 roku życia, ponieważ lekarze chcą mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo.

Dodaj komentarz