Prof Mirosław Wielgoś odwołany Wybitny ginekolog traci stanowisko Zniknie kolejny ośrodek

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Prof Mirosław Wielgoś odwołany Wybitny ginekolog traci stanowisko Zniknie kolejny ośrodek

W zeszłym tygodniu w środowisku medycznym pojawiła się wiadomość, że znakomity specjalista, profesor Mirosław Wielgoś, nie będzie już kierownikiem I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Decyzję tę podjął rektor uczelni, profesor Zbigniew Gaciong. Lekarze pracujący w klinice protestują i podkreślają ogromne zasługi prof. Wielgosia dla polskiej medycyny matczyno-płodowej. Ale dlaczego, mimo poparcia Rady Wydziału i Komisji Konkursowej, wybitny ginekolog stracił swoje stanowisko?

Prof. Mirosław Wielgoś nie będzie już szefem kliniki. Lekarze protestują

Rektor prof. Zbigniew Gaciong, wbrew rekomendacjom Rady Wydziału i specjalnej Komisji Konkursowej, odwołał zasłużonego i cenionego specjalistę, prof. Wielgosia, ze stanowiska kierownika I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii. Lekarze w środowisku medycznym, zwłaszcza ci, którzy współpracowali z profesorem, są oburzeni i nie zgadzają się z taką decyzją. Uważają, że Mirosław Wielgoś jest niezaprzeczalnym autorytetem i wybitnym ekspertem w swojej dziedzinie.

Kierowana przez profesora klinika, oraz jej osiągnięcia, są już znane nie tylko w Polsce. O sukcesach zespołu, zwłaszcza udanych operacjach wewnątrzmacicznych, mówi się również poza granicami naszego kraju. Profesor Wielgoś i jego współpracownicy niejednokrotnie ratowali zdrowie i życie płodów, rozwijając zaawansowany program terapii płodu i leczenia wewnątrzmacicznego. Teraz przyszłość pracy kliniki jest niepewna. Zarówno lekarze, jak i pacjentki obawiają się, że funkcjonowanie placówki może być zakłócone, a to może negatywnie wpłynąć na jakość leczenia i diagnostyki.

Czy z mapy Polski zniknie kolejny, wiodący ośrodek terapii płodu? Nie jestem w stanie uwierzyć, że tak znakomity człowiek, który wnosił ogromny wkład w rozwój perinatologii w naszym kraju, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, były rektor WUM, praktycznie twórca obecnego modelu diagnostyki prenatalnej w Polsce oraz szef największego ośrodka terapii płodu, traci stanowisko po wygranym konkursie, który de facto miał jedynie formalny charakter służący przedłużeniu jego sukcesów w pracy naukowej, klinicznej i dydaktycznej. Wpis prof. Marzeny Dębskiej na Facebooku

Przeczytaj więcej artykułów  Otwarcie nowej przestrzeni piękna w Warszawie Jakość to dla nas must have

Prof. Marzena Dębska podkreśla, ile prof. Wielgoś zrobił dla polskiej medycyny prenatalnej, a jego wiedza, doświadczenie i działania były kluczowe dla wprowadzenia tak zaawansowanych metod leczenia.

W klinice, jako jedynym w Polsce, dostępny był kompleksowy zakres operacji wykonanych w terapii płodu – od transfuzji dopłodowej, w których prof. Wielgoś był jednym z pionierów i uczniem mojego męża, prof. Romualda Dębskiego – po leczenie przepukliny przeponowej, rozszczepu kręgosłupa, a ostatnio także wad serca. Wpis prof. Marzeny Dębskiej na Facebooku

Oburzeni są również inni współpracownicy profesora Wielgosia. Wysłali list otwarty do rektora Gacionga, w którym apelują o ponowne rozpatrzenie podjętej decyzji. Podkreślają w piśmie, że osoba, którą kierownictwo kliniki obejmie, ma zdecydowanie mniejsze doświadczenie kliniczne i naukowe. Decyzję władz uczelni określają jako bezprecedensową, niezrozumiałą i niesprawiedliwą. Mają również wątpliwości co do dalszej współpracy i ewentualnego obniżenia prestiżu całej placówki.

Olbrzymia strata dla polskiej perinatologii

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników również zaskoczone taką decyzją, postanowiło wystosować list otwarty do rektora prof. Gacionga. Specjaliści podkreślają, jak wiele polska medycyna zawdzięcza prof. Wielgosowi i apelują, aby mógł on kontynuować rozpoczętą pracę i nadal ratować zdrowie i życie płodów.

Odejście światowej klasy eksperta perinatologa ze stanowiska kierownika I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM może wpłynąć na zakłócenie pracy zespołu, który profesor Wielgoś zbudował w trakcie swojej wieloletniej działalności naukowej i organizacyjnej. Ośrodek profesora Wielgosia stanowi jeden z niewielu centrów terapii płodu w Polsce.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników podkreśla w liście, że skutkiem odwołania prof. Wielgosia może być "ograniczenie dostępności do wewnątrzmacicznego leczenia płodu, a co za tym idzie, zmniejszenie szans dla wielu dzieci na normalne życie".

  • Badania prenatalne – Cena badań prenatalnych
  • Roszkowski i jego podręcznik do HiT: fragmenty o in vitro to nie jedyne bulwersujące treści. Co jeszcze kryje książka?
  • Czy religia jest obowiązkowa 2022? Zapowiedzi ministra zaniepokoiły rodziców

Dodaj komentarz