Ospa wietrzna u dzieci i niemowląt objawy i leczenie

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Ospa wietrzna u dzieci i niemowląt objawy i leczenie

Ospa wietrzna jest chorobą, która często dotyka dzieci. Co roku odnotowuje się około 200 000 przypadków u dzieci poniżej 9. roku życia. Najwięcej zachorowań przypada na okres przedwiośnia, czyli luty i marzec. Choroba ta jest wywoływana przez wirusa Varicella-zoster (VZV) i może zarazić nawet noworodki, choć zazwyczaj to przedszkolaki są najbardziej narażone.

Pierwsze objawy ospy występują po około 10-21 dniach od zarażenia wirusem VZV. W trakcie choroby występuje kilka "wyrzutów" krostek, każdy zazwyczaj towarzyszy wysokiej gorączce. Wysypka najpierw pojawia się na głowie, potem na tułowiu, a na koniec obejmuje całe ciało. Ważne jest, że u dzieci rzadko występują powikłania, jednak organizm może być osłabiony przez dłuższy czas po chorobie.

Ospa wietrzna u dzieci rozpoczyna się 24-48 godzin przed pojawieniem się pierwszych pęcherzyków i wysypki. Choroba trwa przez około 4-7 dni, a ostatnie krostki przysychają. Ospa jest bardzo zaraźliwa i można się nią zarazić od 1-2 dni przed pojawieniem się wysypki aż do momentu, kiedy ostatnie strupki odpadną. Możliwym źródłem zakażenia może być bezpośredni kontakt z chorym lub przebywanie w odległości kilkunastu metrów od chorego dziecka. Istnieje również możliwość zakażenia przez łożysko. Od momentu zarażenia do pojawienia się objawów ospy może minąć od 10 do 21 dni, a w niektórych przypadkach nawet 4 tygodnie. U noworodków i młodszych dzieci czas wylęgania choroby jest krótszy niż u starszych dzieci. Przechorowanie ospy wietrznej daje odporność na całe życie, ale wirus VZV pozostaje w organizmie na zawsze.

Ospa wietrzna u dzieci i niemowląt objawy i leczenie

Typowe objawy ospy wietrznej u dzieci to złe samopoczucie, ból głowy i mięśni, zapalenie gardła, katar, utrata apetytu, ból brzucha z biegunką oraz zaczerwienienia skóry. Po kilku dniach pojawia się wysypka, najpierw na głowie i tułowiu, a potem na innych częściach ciała. Wysypka zaczyna się od niewielkich różowych plamek, które zmieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem. Po kilku dniach płyn mętnieje, a krosty zamieniają się w strupki. Krostki są bardzo swędzące, więc dziecko może próbować drapać się, co należy powstrzymać. Strupki odpadają, ale rozdrapane krostki mogą pozostawić blizny.

Przeczytaj więcej artykułów  Nie zostawiaj dziecka w nagrzanym samochodzie Problem który wraca co roku

Leczenie ospy wietrznej polega głównie na łagodzeniu objawów. Nie stosuje się antybiotyków, ponieważ jest to wirusowa choroba. Lekarz może przepisać leki przeciwgorączkowe, a także środek do smarowania krost, np. gencjanę. Ważne jest, aby smarować krosty po wieczornej kąpieli. Zalecane są również krótkie kąpiele w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu, ponieważ łagodzą one swędzenie. Nie należy rezygnować z kąpieli w czasie choroby. Dziecko powinno dużo pić, a jedzenie powinno być łagodne dla błon śluzowych.

Ospa wietrzna u dzieci i niemowląt objawy i leczenie

W przypadku ciężkiego przebiegu ospy lub u dzieci narażonych na powikłania, lekarz może zdecydować się na leczenie przeciwwirusowe, np. acyklowirem. Szczepienie przeciwko ospie wietrznej jest również możliwe i bardzo skuteczne. Pierwsza dawka szczepionki może być podana, gdy dziecko skończy 9 miesięcy, a druga po około 6 tygodniach.

To ważne, aby wiedzieć, że nie ma skutecznych leków na ospę wietrzną i leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub ciężkiego przebiegu choroby, należy skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz