Ospa wietrzna u dzieci i niemowląt objawy i leczenie

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Ospa wietrzna u dzieci i niemowląt objawy i leczenie

Ospa wietrzna jest chorobą, która często dotyka dzieci. Co roku odnotowuje się około 200 000 przypadków u dzieci poniżej 9. roku życia. Najwięcej zachorowań przypada na okres przedwiośnia, czyli luty i marzec. Choroba ta jest wywoływana przez wirusa Varicella-zoster (VZV) i może zarazić nawet noworodki, choć zazwyczaj to przedszkolaki są najbardziej narażone.

Pierwsze objawy ospy występują po około 10-21 dniach od zarażenia wirusem VZV. W trakcie choroby występuje kilka "wyrzutów" krostek, każdy zazwyczaj towarzyszy wysokiej gorączce. Wysypka najpierw pojawia się na głowie, potem na tułowiu, a na koniec obejmuje całe ciało. Ważne jest, że u dzieci rzadko występują powikłania, jednak organizm może być osłabiony przez dłuższy czas po chorobie.

Ospa wietrzna u dzieci rozpoczyna się 24-48 godzin przed pojawieniem się pierwszych pęcherzyków i wysypki. Choroba trwa przez około 4-7 dni, a ostatnie krostki przysychają. Ospa jest bardzo zaraźliwa i można się nią zarazić od 1-2 dni przed pojawieniem się wysypki aż do momentu, kiedy ostatnie strupki odpadną. Możliwym źródłem zakażenia może być bezpośredni kontakt z chorym lub przebywanie w odległości kilkunastu metrów od chorego dziecka. Istnieje również możliwość zakażenia przez łożysko. Od momentu zarażenia do pojawienia się objawów ospy może minąć od 10 do 21 dni, a w niektórych przypadkach nawet 4 tygodnie. U noworodków i młodszych dzieci czas wylęgania choroby jest krótszy niż u starszych dzieci. Przechorowanie ospy wietrznej daje odporność na całe życie, ale wirus VZV pozostaje w organizmie na zawsze.

Ospa wietrzna u dzieci i niemowląt objawy i leczenie

Typowe objawy ospy wietrznej u dzieci to złe samopoczucie, ból głowy i mięśni, zapalenie gardła, katar, utrata apetytu, ból brzucha z biegunką oraz zaczerwienienia skóry. Po kilku dniach pojawia się wysypka, najpierw na głowie i tułowiu, a potem na innych częściach ciała. Wysypka zaczyna się od niewielkich różowych plamek, które zmieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem. Po kilku dniach płyn mętnieje, a krosty zamieniają się w strupki. Krostki są bardzo swędzące, więc dziecko może próbować drapać się, co należy powstrzymać. Strupki odpadają, ale rozdrapane krostki mogą pozostawić blizny.

Przeczytaj więcej artykułów  Mieszne wierszyki na tłusty czwartek 2024 dla dzieci i nie tylko

Leczenie ospy wietrznej polega głównie na łagodzeniu objawów. Nie stosuje się antybiotyków, ponieważ jest to wirusowa choroba. Lekarz może przepisać leki przeciwgorączkowe, a także środek do smarowania krost, np. gencjanę. Ważne jest, aby smarować krosty po wieczornej kąpieli. Zalecane są również krótkie kąpiele w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu, ponieważ łagodzą one swędzenie. Nie należy rezygnować z kąpieli w czasie choroby. Dziecko powinno dużo pić, a jedzenie powinno być łagodne dla błon śluzowych.

Ospa wietrzna u dzieci i niemowląt objawy i leczenie

W przypadku ciężkiego przebiegu ospy lub u dzieci narażonych na powikłania, lekarz może zdecydować się na leczenie przeciwwirusowe, np. acyklowirem. Szczepienie przeciwko ospie wietrznej jest również możliwe i bardzo skuteczne. Pierwsza dawka szczepionki może być podana, gdy dziecko skończy 9 miesięcy, a druga po około 6 tygodniach.

To ważne, aby wiedzieć, że nie ma skutecznych leków na ospę wietrzną i leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub ciężkiego przebiegu choroby, należy skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz