Minister Czarnek zapowiada bony turystyczne dla wszystkich uczniów 1 miliard zł na darmowe

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Minister Czarnek zapowiada bony turystyczne dla wszystkich uczniów 1 miliard zł na darmowe

W przyszłym roku każdy uczeń w Polsce otrzyma specjalny bon szkolny, który pozwoli mu na sfinansowanie jedno- lub dwudniowych wycieczek edukacyjnych. Bon pokryje koszt zakwaterowania, przejazdu oraz biletów do muzeów i innych atrakcji. Rząd planuje przeznaczyć aż miliard złotych na ten cel w latach 2024 i 2025.

Bon szkolny 2024

Dwa lata temu Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchomiło program dofinansowania wyjazdów edukacyjnych dla szkół. Dotacje są przyznawane na wycieczki, które mają na celu zapoznanie dzieci z Polską, jej historią, kulturą, zwyczajami i środowiskiem naturalnym. Wycieczki muszą mieć charakter rozwijający w jakiejś dziedzinie i nie mogą być zwykłymi wyjazdami integracyjnymi. Program ma na celu urozmaicenie sposobów przekazywania wiedzy dzieciom i młodzieży. Dotychczas w programie uczestniczyło 920 tys. uczniów, a na ten cel wydano ponad 180 mln zł.

Ze względu na duże zainteresowanie programem, Ministerstwo Edukacji i Nauki postanowiło rozszerzyć go. Wiosną 2024 roku pojawi się "Bon szkolny – Poznaj Polskę", który umożliwi każdemu uczniowi skorzystanie z dofinansowania na wycieczkę.

"Już od wiosny przyszłego roku blisko 5 mln dzieci i młodzieży, jeśli tylko szkoły będą chciały i organy prowadzące złożą wnioski, udadzą się w Polskę po to, żeby poznawać Polskę, poznawać jej piękno, kulturę, tradycję i być dumnym, że jesteśmy Polakami." – powiedział szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Miliard w 2024 i 2025 r.

Na pokrycie kosztu bonu dla wszystkich uczniów rząd planuje przeznaczyć około miliarda złotych z budżetu państwa.

"Chcemy, żeby młody człowiek miał możliwość rozwijać się dzięki podróżowaniu, poznawał naszą historię, tradycje, piękną przyrodę, żeby mógł z dumą odwoływać się do własnej kultury, zabytków i osiągnięć Polski." – powiedział Andrzej Gut Mostowy, sekretarz stanu, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki.

Pomysł ministerstwa ma jednak też swoich krytyków, szczególnie wśród przedstawicieli branży turystycznej. Przy obecnej liczbie uczniów, realne dofinansowanie wyniesie nieco ponad 200 zł na osobę, co nie pozwoli na sfinansowanie dwudniowej wycieczki. Jednodniową wycieczkę będą mogli zorganizować wszyscy, nawet ci, którzy nie są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców.

  • Kalendarz roku szkolnego 2023/24. Jesienią uczniowie będą zawiedzeni, ale II semestr zacznie się lepiej. Niespodzianka także w czerwcu
  • Dodatkowe 500 zł co miesiąc? ZUS wypłaci pieniądze tylko z tym dokumentem
  • Godziny dyrektorskie. Uczniowie i rodzice obawiają się kolejnych dodatkowych lekcji. Czy zajęcia są obowiązkowe?
  • https://www.infor.pl/prawo/dziecko-i-prawo/edukacja/6305913,bon-szkolny-2024-r-ruszaja-darmowe-wycieczki-dla-uczniow.html#poznaj-polske-co-to
  • https://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/9293407,bon-szkolny-poznaj-polske-to-nieco-ponad-200-zl-na-ucznia-na-jaki.html
Przeczytaj więcej artykułów  Nauczyciele zarabiają minimalną a resort Czarnka nielegalnie rozdaje miliony NIK ujawnia szczegóły

Dodaj komentarz