Minister Czarnek zapowiada że ferie zimowe 2022 będą trwały 6 tygodni

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Minister Czarnek zapowiada że ferie zimowe 2022 będą trwały 6 tygodni

Nie jest jeszcze pewne, jak będą wyglądały ferie zimowe 2022. Choć terminarz został ustalony przez ministerstwo edukacji przed rozpoczęciem roku szkolnego, pandemia może wpłynąć na plany. Minister Czarnek zapowiada, że wracamy do wcześniejszych zasad po zeszłorocznym zamieszaniu. Czy ferie zimowe 2022 będą trwały 6 tygodni?

Oto najważniejsze informacje:

  • MEiN planuje przeprowadzić ferie zimowe 2022 zgodnie z poprzednimi zasadami, czyli z podziałem na województwa.
  • Zgodnie z planami, uczniowie będą mieli cztery tury ferii 2022, zależnie od województwa, w którym znajduje się szkoła.
  • Dzięki podziałowi ferii na cztery różne terminy, będą one trwały łącznie 6 tygodni.

Terminy ferii zimowych 2022

Z kalendarza roku szkolnego 2021/2022, przedstawionego przez MEiN przed oficjalnym powrotem uczniów do szkół, wynika, że nadchodzące ferie zimowe będą różniły się od poprzednich. Resort planuje powrót do wcześniejszych zasad, czyli podziału ferii zimowych na województwa, po zeszłorocznym zamieszaniu spowodowanym pandemią. Minister edukacji Przemysław Czarnek od początku roku szkolnego podkreśla, że zależy mu na powrocie do znanej nam normy. Na razie wszystko wskazuje na to, że ferie odbędą się z podziałem na województwa, chyba że pandemia ponownie pokrzyżuje plany. Kiedy będą ferie zimowe 2022?

Ferie trwające 6 tygodni?

Ministerstwo edukacji zakłada, że tegoroczne ferie 2022 odbędą się zgodnie z dotychczasowymi zasadami. Polska zostanie podzielona na cztery grupy województw, dla których ustalone zostaną cztery osobne daty rozpoczęcia ferii. Minister Czarnek podkreśla, że taki plan jest korzystny dla dzieci, rodziców i branży turystycznej. Ferie zimowe 2022, podobnie jak w poprzednich latach, będą trwały łącznie 6 tygodni. Dzięki temu łatwiej będzie planować zimowe wyjazdy.

Ostatnie decyzje dotyczące terminarza ferii zimowych ucierpiały zarówno uczniowie i ich rodzice, jak i przedsiębiorcy branży turystycznej. Ministerstwo edukacji twierdzi, że w tym roku nie powinno dojść do podobnych konsekwencji, jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli.

Przeczytaj więcej artykułów  Podwyżki dla nauczycieli 2023 tabela Upokażające stawki Niektórzy nie zarobią nawet 3 tysięcy na

Czarnek chce, żeby ferie trwały 6 tygodni

Na początku roku przedstawiciele resortu edukacji zapowiadali, że ferie zimowe 2022 odbędą się zgodnie z dotychczasowymi zasadami i nie powtórzą się takie decyzje jak w zeszłym roku. Jednak obecnie nie ma jeszcze pewności, czy wszystko potoczy się zgodnie z planem. Sytuacja związana z pandemią jest bardzo dynamiczna, a liczba nowych przypadków zakażeń stale rośnie.

Trudno przewidzieć, jak będą wyglądały początkowe miesiące nowego roku. Ostatecznie to sytuacja epidemiczna zadecyduje o kształcie nadchodzących ferii. Minister Czarnek jednak wyraża chęć przedłużenia ferii na 6 tygodni, jak w poprzednich latach.

Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, na pewno wrócimy do wcześniejszych zasad, czyli podziału ferii zimowych na województwa. Chcemy, aby ferie trwały 6 tygodni i aby było więcej możliwości wypoczynku. Przemysław Czarnek w programie “Poranna Rozmowa” radia RMF FM.

Dodaj komentarz