Mniszek lekarski a mlecz Jak odróżnić mniszka lekarskiego od mlecza

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Mniszek lekarski a mlecz Jak odróżnić mniszka lekarskiego od mlecza

Mniszek lekarski a mlecz – te dwie rośliny, choć bardzo do siebie podobne, różnią się kilkoma szczegółami. Obie pochodzą z jednej rodziny – astrowatych. Jedna z nich ma cenne właściwości zdrowotne i może być używana w domowych miksturach na zdrowie. Zarówno mlecz, jak i mniszek występują pospolicie w Polsce. Ważne jest, aby wiedzieć, jak je odróżnić przed zbieraniem.

Co warto wiedzieć o mniszku lekarskim?

Mniszek lekarski to roślina o właściwościach leczniczych, która rośnie na trawnikach, łąkach, na obrzeżach lasów i w ogrodach. Ma jedną lub kilka łodyg, które wyrastają z jednego systemu korzeniowego. Na końcu każdej łodygi wyrasta żółty kwiat. Liście wyrastają z ziemi i układają się w kształt rozety. Gdy mniszek przekwita, zmienia się w charakterystycznego "dmuchawca" – nasiona rozprzestrzeniają się z wiatrem na dalekie odległości.

Jak wygląda mlecz polny?

Mlecz polny to roślina podobna do mniszka lekarskiego, ale róźniąca się właściwościami. Ma żółty kwiatostan i występuje powszechnie. Mlecz ma tylko jedną, rozgałęzioną łodygę, z której wyrastają liczne kwiatostany. Liście rosną na długości łodygi. Kwiaty mlecza są mniejsze i nie zmieniają się w dmuchawki.

Mniszek lekarski – właściwości

Mniszek lekarski zawiera wiele substancji pożytecznych dla naszego organizmu. Można go jeść na surowo lub po obróbce termicznej. Ma wiele zastosowań w medycynie, m.in. pomaga w leczeniu chorób dróg żółciowych, wątroby, trawienia, pęcherza moczowego, nerek i różnych schorzeń. Badania sugerują również, że mniszek lekarski ma działanie przeciwnowotworowe.

Mlecz polny – właściwości

Mlecz polny nie ma istotnych właściwości zdrowotnych. Ma gorzki smak i może być trujący w dużych ilościach. Dawniej był używany w kuchni, ale jego smak jest nieatrakcyjny.

Przeczytaj więcej artykułów  Pas poporodowy Jaki pas poporodowy wybrać

Jak odróżnić mniszka lekarskiego od mlecza?

Mniszek lekarski ma jeden kwiat na jednej łodydze, podczas gdy mlecz polny ma wiele kwiatów na jednej rozgałęzionej łodydze. Różnią się również wyglądem liści.

Mniszek lekarski vs mlecz polny – zastosowanie

Mniszek lekarski ma wiele zastosowań w kuchni i medycynie. Może być spożywany na surowo lub gotowany. Mlecz polny nie ma zastosowań kulinaranych ani zdrowotnych.

Najważniejsze pytania rodziców

  • Ile razy kwitnie mniszek lekarski?
  • Jak suszyć mniszek lekarski?
  • Jaki smak ma mniszek lekarski?
  • Czym się różni mniszek lekarski od mleczu?
  • Kiedy mlecze zmieniają się w dmuchawce?

Bibliografia: "Mniszek lekarski – źródło substancji prozdrowotnych" Sabina Lachowicz

Dodaj komentarz