Mrożenie szpinaku – Jak mrozić szpinak

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Mrożenie szpinaku - Jak mrozić szpinak

Zastanawiasz się, jak zamrozić szpinak na zimę? Nie martw się, to wcale nie jest trudne ani kosztowne. Faktycznie, możesz zamrozić świeży szpinak bez problemu i cieszyć się nim przez długi czas, zachowując jego świetne walory smakowe.

Czy świeży szpinak nadaje się do zamrożenia?

Szpinak ma wiele zastosowań w kuchni. Można go dodawać do naleśników, sałatek czy koktajli. W sezonie letnim świeży szpinak nie sprawia problemu, ale co zimą? Czy możemy go zamrozić?

Oczywiście! Zamrażanie liści szpinaku to prosty i skuteczny sposób na przechowywanie go przez długi czas. Musisz jednak przestrzegać kilku zasad, aby zachować jego smak i aromat.

Jak zamrozić szpinak na zimę?

Przed zamrożeniem większość warzyw powinna być poddana blanszowaniu. Dotyczy to również szpinaku, który pozwoli pozbyć się ewentualnej goryczki. Blanszowanie polega na zanurzeniu warzyw w wrzątku, a następnie w zimnej wodzie.

Blanszowanie szpinaku nie powinno trwać dłużej niż 3 minuty, aby zachować jego najlepsze walory. Ważne jest również dokładne umycie liści przed blanszowaniem.

  • Zamrozić całe liście.
  • Przechowywać szpinak w formie purée.

Obydwie opcje są szybkie i łatwe. Wybór zależy od Twoich upodobań i sprzętu, który masz do dyspozycji.

Jak zamrozić świeży szpinak?

Jeśli chcesz zamrozić szpinak w całości, musisz go dokładnie umyć, zblanszować i odkroić ogonki. Następnie wkładaj niewielkie porcje do torebek i zamrażaj. Jeśli planujesz użyć szpinaku do dań kuchni orientalnej, warto go najpierw poddusić na patelni z odrobiną oleju kokosowego i soli przed zamrożeniem.

Szpinak w formie purée można zrobić, blendując liście na jednolitą masę. Następnie można przenieść rozmrożone purée do małych pojemników i zamrozić.

Przeczytaj więcej artykułów  Przechowywanie piernika jak przechowywać piernik po upieczeniu

Pamiętaj, że po rozmrożeniu szpinaku nie można go ponownie zamrażać. Należy go wykorzystać od razu lub najpóźniej następnego dnia. Prawidłowo zamrożony szpinak można przechowywać około 12 miesięcy, choć w praktyce może to być dłużej.

Pytania rodziców dotyczące zamrażania szpinaku:

Jak przygotować szpinak do zamrożenia?

Należy dokładnie umyć szpinak, najlepiej każdy listek osobno. Następnie blanszować szpinak, czyli zanurzyć go kolejno w wrzątku i zimnej wodzie. Przed zamrożeniem podziel liście na mniejsze porcje i zdecyduj, czy chcesz je zamrozić w całości czy jako purée.

Jak przyrządzić mrożony szpinak z jajkiem?

Rozmrożony szpinak smażymy na maśle przez chwilę, żeby pozbyć się nadmiaru wody. Dodajemy ulubione dodatki, na przykład czosnek, suszone pomidory lub serek topiony, i smażymy. Następnie dodajemy jajko – surowe albo wcześniej ugotowane na twardo. Mieszamy dokładnie. Możemy też dodać surowe jajko zmieszane z mąką i mlekiem, jeśli chcemy upiec omlet.

Rozmrożony szpinak smażymy na maśle przez chwilę, żeby pozbyć się nadmiaru wody. Dodajemy ulubione dodatki, na przykład czosnek, suszone pomidory lub serek topiony, i smażymy. Następnie dodajemy jajko – surowe albo wcześniej ugotowane na twardo. Mieszamy dokładnie. Możemy też zdjąć szpinak z ognia, ostudzić, dodać surowe jajko zmieszane z mąką i mlekiem, a następnie usmażyć na patelni omlet.

Dodaj komentarz