Podwyżki dla nauczycieli od 1 maja nie tak korzystne jak obiecywał rząd Pomiatanie i naigrywanie

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Podwyżki dla nauczycieli od 1 maja nie tak korzystne jak obiecywał rząd Pomiatanie i naigrywanie

Dyskusja na temat podwyżek dla nauczycieli trwa od lat. Wiadomo, że system edukacji w Polsce jest niedofinansowany i wymaga reform. Projekt zaproponowany przez posłów PiS miał poprawić tę sytuację i odpowiedzieć na postulaty nauczycieli i związków zawodowych. Niestety, zmiany nie wyglądają tak dobrze, jak się wydawało. Jakie są faktyczne podwyżki dla nauczycieli od 1 maja?

Podwyżki dla nauczycieli od 1 maja

W marcu bieżącego roku, w odpowiedzi na protesty nauczycieli, Ministerstwo Edukacji i Nauki złożyło projekt dotyczący wzrostu wynagrodzeń w oświacie. Zaproponowane podwyżki wynosiły 4,4% dla nauczycieli. Propozycje te spotkały się z krytyką ze strony nauczycieli i związków zawodowych. Zwracano uwagę, że te kilka procent nie jest w stanie złagodzić skutków inflacji. Ważne było również zauważenie, że projekt zawiera pewne zastrzeżenia, które sprawiają, że faktyczne podwyżki nie są tak atrakcyjne, jak się zapowiadało.

 • nauczyciel stażysta – 3 693,46 zł,
 • nauczyciel kontraktowy – 4 099,74 zł,
 • nauczyciel mianowany – 5 318,58 zł,
 • nauczyciel dyplomowany – 6 795,97 zł.

Należy zauważyć, że średnie wynagrodzenia nauczycieli uwzględniają nadgodziny i różne dodatki, takie jak dodatek motywacyjny czy za wychowawstwo. Niestety wielu nauczycieli nie może sobie pozwolić na takie zarobki. Wielu z nich otrzymuje minimalne wynagrodzenie, które w wielu miejscach w pełnym wymiarze czasu pracy wynosiło tylko 2949 zł brutto, czyli poniżej aktualnej płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2022 roku wynosi ona 3010 zł brutto, dlatego trzeba wypłacać dodatek wyrównawczy.

Jak podkreśla prezes ZNP Sławomir Broniarz, aby faktycznie zwiększyć pensje, rząd powinien podnieść płacę minimalną. Według przedstawicieli związków zawodowych i nauczycieli, rząd celowo posłużył się średnią płacą, aby stworzyć fałszywe wrażenie, że zarobki w oświacie są znacznie wyższe.

Mimo negatywnych opinii środowiska nauczycielskiego i sprzeciwu części polityków opozycji, rządząca koalicja postanowiła przyjąć kontrowersyjny projekt. Jego przepisy weszły w życie 1 maja 2022 roku.

Przeczytaj więcej artykułów  Odczyn Coombsa Testy BTA i PTA - Wskazania Interpretacja wyników

Ile faktycznie zarabiają nauczyciele od maja?

 • nauczyciel stażysta – 3079 zł brutto (wzrost o 130 zł brutto),
 • nauczyciel kontraktowy – 3167 zł brutto (wzrost o 133 zł brutto),
 • nauczyciel mianowany – 3597 zł brutto (wzrost o 152 zł brutto),
 • nauczyciel dyplomowany – 4224 zł (wzrost o 178 zł brutto).

Zgodnie z przepisami, nauczyciele otrzymują wynagrodzenie na początku miesiąca, co oznacza, że w czerwcu otrzymają nowe wynagrodzenia, wraz z wyrównaniem za maj.

Sejm odrzuca poprawki opozycji. "Antyedukacyjna decyzja"

Przed głosowaniem w Sejmie, przedstawiciele związków zawodowych apelowali do ministra edukacji o rezygnację z nowego projektu. Senat przygotował poprawki do projektu, które zakładały podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli o 20% od 1 maja (zamiast 4,4%). Niestety Sejm odrzucił te poprawki większością głosów posłów PiS, Konfederacji i Kukiz’15.

Nie ma wątpliwości, że ZNP nie zamierza zrezygnować z walki o godne wynagrodzenie dla nauczycieli. To jedyny sposób, aby utrzymać wysoki poziom edukacji w Polsce. Niestety większość koalicyjna postępuje inaczej niż Związek Nauczycielstwa Polskiego. Chcemy dobrej edukacji na wysokim poziomie, a to wymaga godnych wynagrodzeń dla nauczycieli i innych pracowników w tej branży.

Związki zawodowe i środowisko nauczycielskie zapowiadają, że będą kontynuować walkę o godne wynagrodzenie. Podwyżki dla nauczycieli to nie tylko walka o większe pieniądze, ale także próba przywrócenia prestiżu całej profesji.

 • 1300 zł dla każdego! Nowy program startuje wkrótce! "Za darmo"?
 • Czy religia wpływa na średnią w 2022 roku? Rozwiązanie korzystne dla uczniów
 • Czy można przejść do następnej klasy z jedynką pod koniec roku 2022?

Dodaj komentarz