Mycie okien bez smug czym i jak myć okna

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Mycie okien bez smug czym i jak myć okna

Mycie okien bez smug nie wymaga specjalistycznych i drogich środków czystości. Istnieją proste metody, które pozwolą ci usunąć wszelkie ślady z okien za pomocą produktów, które często masz w domu. Niektóre z nich są przyjazne dla środowiska, co oznacza, że sprzątanie nie zaszkodzi ani tobie, ani środowisku. Czym zatem warto myć okna, aby uniknąć smug?

Oto najważniejsze wskazówki:

  • Zanim przystąpisz do mycia okien, upewnij się, że słońce nie świeci bezpośrednio na szybę.
  • Przed umyciem szyb, wyczyść również parapet i ramy okienne.
  • Jeśli chodzi o wybór środka czystości, możesz skorzystać z gotowych preparatów dostępnych w sklepach lub przygotować domowy środek.
  • Jednym ze sprawdzonych sposobów jest również mycie okien za pomocą gazety.

Jak skutecznie umyć okna?

Mycie okien bez smug jest łatwe, pod warunkiem że użyjesz kilku sprawdzonych trików. Ważne jest nie tylko odpowiednie narzędzia i środki czystości, ale także prawidłowe polerowanie okien i odpowiednia pogoda na zewnątrz. Nie powinieneś myć okien, gdy słońce świeci bezpośrednio na nie. W takiej sytuacji woda z płynem szybko wysycha, a na szybie zostają ślady z zawartych w niej składników, których nie zdążyłeś usunąć szmatką lub ściągaczką.

Podczas mycia okien pamiętaj też o ramach i uszczelkach, które również mogą być brudne. Jeśli ich nie umyjesz, ryzykujesz przeniesienie brudu z ramek na szyby podczas polerowania. Możesz skorzystać z gotowych środków czyszczących dostępnych w sklepach, ale możesz też przygotować podobny preparat samodzielnie, mieszając wodę z niewielką ilością sody oczyszczonej.

Przeczytaj więcej artykułów  Motyw podróży w literaturze W jakich lekturach odnajdziemy przykłady wędrowców

Domowe i ekologiczne płyny do mycia okien

Czym myć okna, aby uniknąć smug? Istnieje wiele domowych sposobów na przygotowanie płynów do mycia okien, które nie pozostawią brzydkich śladów. Najpopularniejszą opcją jest dodanie do wody zwykłego płynu do mycia naczyń, który efektywnie usuwa tłuste plamy i zabrudzenia. Możesz również połączyć wodę z gliceryną lub płynem do zmiękczania tkanin.

Oprócz chemicznych dodatków, do wody możesz dodać także ekologiczne składniki, takie jak sok z cytryny, ocet lub denaturat. Zazwyczaj mieszasz około 4 łyżek jednego ze wspomnianych płynów z 2,5 litra wody. Dodatek denaturatu zapobiega także zamarzaniu szyb zimą, co jest przydatne, gdy panują niskie temperatury. Niektórzy zalecają również użycie amoniaku, jednak ma on nieprzyjemny zapach, który ulotni się dopiero po pewnym czasie. Z kolei sok z cytryny daje świeży zapach w całym pomieszczeniu.

Składniki na domowy płyn do mycia okien

  1. 100 ml wody, 100 ml spirytusu salicylowego, łyżeczka octu
  2. szklanka wody, szklanka octu, 2 łyżki soku z cytryny
  3. 2 łyżeczki boraksu, 3 szklanki wody
  4. 2 szklanki ciepłej wody destylowanej, przefiltrowanej lub przegotowanej (bez kamienia), 2 łyżki mydła w płynie, 2 łyżki wódki, 3-4 krople gliceryny
  5. 1 szklanka wody demineralizowanej, 1 szklanka octu spirytusowego, 2 łyżki alkoholu izopropylowego

Przygotowane w ten sposób płyny do mycia okien możesz przechowywać w plastikowych opakowaniach z atomizerem, na przykład w pustym opakowaniu po wcześniejszym środku czystości. Dzięki temu zaoszczędzisz również plastik i sprzątanie stanie się jeszcze bardziej ekologiczne.

Podczas mycia okien warto skorzystać z ściereczek z mikrofibry lub papierowych ręczników. Możesz też użyć automatycznych ściągaczy, które zasysają wodę z okna, ale to rozwiązanie jest bardziej kosztowne.

Praktyczne triki na mycie okien bez smug

Podczas mycia okien możesz skorzystać z kilku ciekawych trików. Przecieraj szyby ściereczką w przeciwnym kierunku, w zależności od strony okna. Na zewnętrznej stronie przecieraj poziomo, a na wewnętrznej pionowo. Dzięki temu zobaczysz, z której strony pozostały smugi.

Przeczytaj więcej artykułów  Od września nowy przedmiot w polskich szkołach Przewidywane spore zmiany na maturze

Jeśli masz matowe okna, możesz je przetrzeć zwykłą ściereczką z mikrofibry nasączoną wodą. Dzięki temu odzyskają one blask.

Niewielu ludzi wie, że gazeta doskonale sprawdza się do mycia okien. Farba drukarska zapobiega powstawaniu smug i zacieków, dlatego gazety doskonale nadają się do polerowania okien. Warto jednak założyć rękawiczki, ponieważ farba drukarska może zabarwić dłonie.

Odpowiedzi na pytania rodziców dotyczące mycia okien bez smug:

Od czego należy rozpocząć mycie okien?

Zacznij od zdjęcia wszystkich przedmiotów z parapetu i odkurzenia okiennic z zewnętrznej strony. Pajęczyny mogą się na nich gromadzić, a następnie przylegać do ściereczki, pozostawiając brzydkie ślady na szybie.

Czy mycie okien w ciąży jest bezpieczne?

Mycie okien w ciąży nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży. Na początku ciąży nie powinno to być niebezpieczne, ale jeśli masz taką możliwość, poproś kogoś o pomoc.

Czy mycie okien może przyspieszyć poród?

Częste mycie okien może wiązać się z koniecznością podnoszenia rąk, co może prowadzić do odklejenia łożyska. Dlatego takie czynności mogą przyspieszać poród lub powodować inne komplikacje w ostatnich miesiącach ciąży.

Dodaj komentarz