Nacięcia krocza przy porodzie siłami natury

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nacięcia krocza przy porodzie siłami natury

Nacięcie krocza to zabieg, który budzi obawy u przyszłych mam. Wykonywane jest tylko w drugim etapie porodu i tylko w przypadku medycznych wskazań. Nie jest to standardowa procedura, co oznacza, że nie każda kobieta rodząca musi mieć nacięte krocze. Niestety, w wielu szpitalach nacięcie krocza nadal jest nadużywane.

Korzyści płynące z nacięcia krocza

  • Pomaga zmniejszyć opór tkanek sąsiadujących, chroniąc tym samym dziecko przed urazami;
  • Chroni wewnętrzne tkanki i mięśnie przed uszkodzeniem, zmniejszając ryzyko zaburzeń narządu rodnego (np. wypadanie macicy);
  • Chroni przed niewydolnością zwieracza odbytu i zapobiega nietrzymaniu stolca;
  • Skurcza czas trwania drugiego etapu porodu i zmniejsza ryzyko niedotlenienia dziecka.
  • Objawy zagrażające pęknięciu krocza;
  • Zagrożenie dla dziecka w późnym etapie porodu;
  • Pomoc ręczna podczas porodu pośladkowego;
  • Poród dużego dziecka.

Wykonanie nacięcia krocza

Nacięcie krocza przeprowadza się na końcu drugiego etapu porodu, gdy główka dziecka jest już widoczna. Wykonanie nacięcia krocza jest bezbolesne. Przed przeprowadzeniem zabiegu personel medyczny musi zawsze zapytać pacjentkę o zgodę. Następnie podczas skurczu i parcia przez rodzącą wykonuje się niewielkie nacięcie. Po porodzie rana jest zszywana za pomocą rozpuszczalnego szwu.

Pooperacyjna opieka po nacięciu krocza

Pooperacyjna opieka nad raną po nacięciu krocza może być prowadzona przez położną lub lekarza ginekologa w czwartym etapie porodu. Początkowo rana jest dokładnie oglądana, aby ocenić ewentualne dodatkowe uszkodzenia. Wykorzystuje się specjalny wziernik, co może być niekomfortowe. Następnie rozpoczyna się szycie. Przed rozpoczęciem szycia zawsze stosuje się znieczulenie miejscowe. Wszystkie szwy są rozpuszczalne. Szwy na błonie śluzowej pochwy dobrze się wchłaniają ze względu na wilgotne środowisko. Przy wypisie ze szpitala pacjentka powinna otrzymać informację na temat terminu usunięcia szwów. Gojenie rany trwa około 6-8 tygodni po porodzie.

Przeczytaj więcej artykułów  Mini pączki w 15 minut - przepis który zrobią furorę w tłusty czwartek

Higiena pooperacyjna krocza po nacięciu

Pooperacyjna higiena krocza różni się od higieny krocza w ciąży. Po każdej wizycie w toalecie należy umyć krocze wodą z mydłem. Należy zadbać o higienę tej okolicy. Osuszanie krocza powinno być delikatne, za pomocą papierowego ręcznika. Warto regularnie wymieniać wkładki poporodowe, aby uniknąć zakażeń. Dobrze jest także przewietrzać krocze podczas odpoczynku w łóżku. Zaleca się noszenie bawełnianej bielizny po nacięciu krocza.

W przypadku zaniedbania rany po nacięciu krocza może dojść do infekcji. Typowe objawy obejmują obrzęk rany, ból, pieczenie, dyskomfort i wyciek płynu. W takiej sytuacji zaleca się jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem, nawet przed terminem zdjęcia szwów, aby rozpocząć leczenie infekcji.

Zdjęcie szwów po nacięciu krocza

Zdjęcie szwów po nacięciu krocza odbywa się około 7 dni po porodzie w przychodni przyszpitalnej. Zawsze jest to wykonywane przez przeszkoloną położną. Usunięcie szwów zewnętrznych trwa około 5 minut i nie jest bolesne. Szwy wewnętrzne rozpuszczają się same. W przypadku, gdy usunięcie szwów zostanie odroczone ze względu na nieprawidłowy wygląd rany, należy stosować się do zaleceń położnej. Często wymagają one stosowania okładów z kory dębu w celu zmniejszenia obrzęku i zmiany higieny.

Powikłania po nacięciu krocza

Po nacięciu krocza mogą wystąpić powikłania, jak po każdym zabiegu medycznym. Nieprawidłowe wykonanie nacięcia krocza nie chroni przed dalszymi pęknięciami, a nieprawidłowe zszycie może powodować dyskomfort podczas stosunków płciowych lub oddawania moczu. Infekcja rany często wynika z zaniedbań higienicznych.

Nacięcie krocza to procedura stosowana u wielu pacjentek. Należy ją wykonywać tylko wtedy, gdy istnieje do tego konieczność. Po porodzie ważne jest zachowanie prawidłowej higieny okolic krocza!

Nacięcie krocza to procedura stosowana u wielu pacjentek. Należy ją wykonywać tylko wtedy, gdy istnieje do tego konieczność. Po porodzie ważne jest zachowanie prawidłowej higieny okolic krocza!

Dodaj komentarz