Nadchodzą zmiany Nowa ulga dla samotnych rodziców niekorzystna Niektórzy stracą na Polskim Ładzie

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nadchodzą zmiany Nowa ulga dla samotnych rodziców niekorzystna Niektórzy stracą na Polskim Ładzie

Nadchodzą zmiany! Nowa ulga dla samotnych rodziców niekorzystna? Niektórzy stracą na Polskim Ładzie

Nowe przepisy Polskiego Ładu wprowadzają wiele zmian w systemie podatkowym. Przynoszą nowe ulgi, ale jednocześnie ograniczają obecne ulgi. Zmiany dotkną wszystkich, ale szczególnie będą miały wpływ na rodziny z dziećmi – niestety nie wszystkie zmiany będą korzystne. Jedną z nich jest nowa ulga dla samotnych rodziców. Rozliczenie podatku dla osób samotnie wychowujących dzieci będzie wyglądać inaczej, ale nie wszyscy na tym skorzystają. Kto straci pieniądze?

Najważniejsze punkty w artykule:

– Polski Ład wprowadza nową ulgę w wysokości 1500 zł dla samotnych rodziców wychowujących dzieci.

– Dotychczas samotni rodzice mieli preferencyjne warunki rozliczania podatku dochodowego. Obliczano go jako dwukrotność podatku od połowy ich dochodów.

– Samotni rodzice mogli rozliczać się wspólnie z dzieckiem i korzystać podwójnie z kwoty wolnej od podatku – ta możliwość zostanie usunięta.

Ulga dla samotnych rodziców w 2022

Zmiany wprowadzane przez Polski Ład budzą skrajne opinie. Część z nich wpłynie pozytywnie na budżety polskich rodzin. Niestety pojawia się też wiele głosów oburzenia i krytyki ze strony obywateli oraz ekspertów, którzy uważają, że niektóre zmiany będą bardzo niekorzystne dla portfeli Polaków. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian zaproponowanych przez rząd jest kwestia ulgi dla samotnych rodziców.

Do tej pory rodzic samotnie wychowujący dziecko mógł rozliczać podatek dochodowy preferencyjnie, ponieważ obliczano go jako dwukrotność podatku od połowy jego dochodów. Oznaczało to, że roczne dochody takiego rodzica były dzielone na pół, od uzyskanej sumy obliczano podatek (według obowiązującej skali podatkowej), a następnie otrzymaną sumę mnożono przez dwa.

Rozliczenie osoby samotnie wychowującej dziecko – przykład 2022 (przed zmianami): jeśli uzyskany dochód wynosi 100 tys. zł rocznie, dzielimy go na pół, co daje 50 tys. zł. Następnie obliczamy podatek od tej sumy, który wynosi 17%, a otrzymaną sumę mnożymy przez dwa. Gdyby rodzic płacił podatek od pełnej kwoty dochodu, wpadłby w wyższy próg podatkowy, gdzie stawka wynosi 32%.

Przeczytaj więcej artykułów  Poronienie - dlaczego niektóre ciąże nie mają szans na szczęśliwe rozwiązanie

Ponadto osoba samotnie wychowująca dziecko mogła rozliczać się wspólnie z nim, co oznaczało korzystanie podwójnie z kwoty wolnej od podatku. Zgodnie z przepisami Polskiego Ładu, takie rozwiązanie nie będzie już możliwe – wprowadzona zostaje stała kwota ulgi, niezależna od dochodów. Przede wszystkim osoby z wyższymi dochodami będą na tym tracić, natomiast osoby o niższych pensjach mogą nieco zyskać.

Osoba samotnie wychowująca dziecko PIT – zmiany

Polski Ład wprowadza znaczące zmiany w dotychczasowych przepisach. Nowa ulga dla samotnych rodziców wyniesie 1500 złotych i nie będzie zależna od dochodu. Nie będzie już możliwości wspólnego rozliczania się z dzieckiem i korzystania z podwójnej kwoty wolnej od podatku.

"Od 2022 roku nie będzie już możliwości skorzystania z odliczenia podwójnej kwoty wolnej w trakcie roku ani rocznym rozliczeniu. Od 2022 roku osoba samotnie wychowująca dziecko będzie mogła odliczyć od podatku kwotę 1500 zł" – wiecejwportfelach.gov.pl

Według ustawodawcy większość zainteresowanych skorzysta na tej zmianie, ale są też rodzice, którzy stracą na nowych zasadach. Eksperci szacują, że straty odczują osoby zarabiające powyżej 9130 zł brutto miesięcznie, czyli około 6,4 tys. zł "na rękę". Natomiast osoby o najniższych pensjach mogą odnieść nieco korzyści.

Przypominamy, że wprowadzone zmiany dotyczą bieżącego roku, czyli 2022, a deklaracje podatkowe będą składane do kwietnia 2023 zgodnie z nowymi przepisami.

Osoba samotnie wychowująca dziecko a ulga prorodzinna

Ulga dla samotnych rodziców i ulga prorodzinna nie wykluczają się nawzajem. Rodzic ma prawo skorzystać zarówno z pierwszej, jak i z ulgi na każde wychowywane dziecko.

"Nowa ulga suma się z obecną ulgą na dzieci – dla wszystkich rodziców oznacza to, że samotni rodzice z dochodami powyżej 30 tys. zł zapłacą podatek pomniejszony o ponad 2600 zł (1500 + 1100)".

Rodzice pytają, jak będzie wyglądać ulga dla samotnych rodziców

Przeczytaj więcej artykułów  Podczas zakupu arbuza zwróć uwagę na 5 rzeczy Warzywo zachwyci smakiem i rozpłynie się w ustach

Ulga dla samotnej matki w 2022 – jaka jest jej wysokość?

Dotychczasowa ulga dla matki samotnie wychowującej dziecko polegała na preferencyjnym obliczaniu podatku dochodowego, który był liczony jako dwukrotność podatku od połowy jej dochodów. Po zmianach wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu ulga dla samotnej matki na dziecko będzie wynosić stałą kwotę 1500 złotych.

Dotychczasowa ulga dla matki samotnie wychowującej dziecko polegała na preferencyjnym obliczaniu podatku dochodowego, który był liczony jako dwukrotność podatku od połowy jej dochodów. Po zmianach wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu ulga dla samotnej matki na dziecko będzie wynosić stałą kwotę 1500 złotych.

Dodaj komentarz